1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца на возраст од 5 до 9 години

Дискусија во 'Дете' започната од marchi-cool, 15 декември 2018.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    razgovaraj so vospituvackite od gradinka najubavo ke ti kazat jas iskreno moze bi te sovetuvala da ne brzas ako deteto be e dovolno spremno. Pa cel zivot ke uci a I ke si bide so drugarite. Ke mu bide potesko da se skoncentrira da gi izvrshuva obvrskite. Taka da jas mislam deka treba da pocekas
     
    На mamaorhidea му/ѝ се допаѓа ова.
  2. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Kako go pominivame vremeto doma ete 5+ maj 6 ke pravime jas malku zabeguvam pa ete stanuvame jademe zaspivam bebe i bidejki mnogu saka literatura ucime bukvi ili matematika, sakam da go zadrzam na stol 40 min. da I'ma koncentracija za sedenje i ucenje ako imame Nov tekst po gluma go ucime ako ne povtoruvame ona sto ucele. Potoa bebe stanuva a golemiot igra obicno ili sme so Lego ili so transformer, pa rucek pa malku na televizor bumerang telefon Bibi ili nekoja igra vecera i gnjavenje so mama I tato zatoa sto bebe spie. Taka ni pominuva vreme skoro sekoj den do mart dodeka trgneme vo gradinka
     
    На TeddyGrey и marchi-cool им се допаѓа ова.
  3. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    @mamaorhidea малата ми тргна со 6 г. големиот наполни 6 некој месец по први септември , со двајцата во одд има деца во јануари родени немаат никаква потешкотија со учење, зависи од самото дете , големиот не сакаше во градинка нејќеше да чуе за неа тоа беше не само за него и за мене како родител голем стрес ,ама во училиште со нетрпение почна и до ден денес сака да оди во школо
    Консултирај се со учителките во градинка,но и со педагогот и психологот во училиштето кај што планираш да го запишеш, ако не е созреано не го мачи ,нека си наполни 6 па тогаш ,нека си поужива уште малку во детството
    M&M телефон од 4 одд стар кога почна сам да оди и да се враќа од школо за да не го мислам ,и ден денес користи половен тел и не ни планирам во скоро нов да му купам ,му служи само за ало ало доволно е ,понатаму здравје .
     
    На mamaorhidea, M&M, tina-63 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    повторно те цитирам. Пред некој ден читав статија на интернет,на фејсбук ја најдов. Баш на оваа тема. Наставниците педагозите психолозите апелираат до родителите никакп телефони на училиште. Прво со телефоните не го почитуваат наставниот час програм и предавањето на наставникот,на час користат телефони допишувајќи се со учениците или користат интернет, вниманието им е на нула. Незаинтересирани се. Како што пишаа во последниот коментар над мене,обичен телефон за ало ало чисто да си во контакт мислам дека е ок. ама современи андроид телефони како што и претходно кажав не,а и еве статијата која ја пренесов укажува дека не е многу паметно телефон за деца.
     
    На Aw-aw му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    мамички дали имате земено некои друштвени игри за деца од 6+ години? Ние пред 1 недела бевме на гости и детето изваде некоја игрица не била купена не знам од каде му ја донесле на неа животинско царство пишуваше. Се отепаа од играње
     
  6. Nine25

    Nine25 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    1.726
    Пол:
    Женски
    Ние сме 9 години и 7 години и да имаме дома доста друштвени игри, а децата најмногу играат Монопол, Не лутисе човече, Дама играат доста и со карти некои игри.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  7. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Темава најсоодветна ми се виде за прашањево.
    На која возраст вашите дечиња почнаа да возат ролерки?
     
  8. Nine25

    Nine25 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    1.726
    Пол:
    Женски
    Двете деца почнаа да возат и се научија да возат кога им купивме ролерки.Едниот имаше пет и пол години другиот седум и пол. Одма се научија и сакаат да возат посебно кога возам и јас со нив.
    Возиме отприлика 4 км. Имаме штитници за на колена лакти раце нозе и шлем обавезно.
    Во секој случај забавно е доста.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  9. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Премногу сака внимание, не не остава да зборуваме, буквално среде муабет се уфлува и вика по тој што зборува. Не дај боже јас да разговарам. Ми застанува пред мене и ми зборува и ми вели ти да не зборуваш. Јадењето е посебна приказна, нема шанси да заврши без расправија и ќотек. Буквално ми врти кругови околу масата и не сака да јади. После кавгата седнува и јади нешто. Кажете совет два оти побудалев, скрос на скрос. Имаме 5.
     
  10. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Исто. Устава пена ми фаќа од зборување и објаснување дека не е убаво и умно да се прекинува некој, дека треба да почека, ама ефект слабо. Се тешам дека уште е мала и се надевам дека како одминува времето ќе разбира повеќе. Мое е да ја учам како не треба. Насилство не сум применила, оти џабе е.
    За јадењето т.е нејадењето ич не ми се збори. Секојдневни маки имаме. Срам ми е да кажам какви се тактики сум употребувала за да ја убедам да јаде :x А станувањето и шетањето сред јадење е посебна приказна.
    Убаво што го сподели проблемов. Се надевам дека некоја мајка со успешно решение на истиот ќе сподели искуство.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  11. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Истото го поминавме со големата. Кај нас упали ова: кога ни викаше да не зборуваме, тогаш ѝ кажавме дека и таа не смее да зборува, ако не смееме и ние. Без викање и карање. Само ѝ реков најсмирено: ок, ама нема ни ти да зборуваш. И неколку пати така ја прекинавме, виде, не виде, добра е сега.
     
    На M&M, marchi-cool, An-na и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Како мојава да ја опиша :D
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  13. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.482
    Пол:
    Женски
    Мене малово ми ја затвора устата кога зборувам со некој а да не е она, колку и објаснувам дека не е убаво така, да почека да завршам, ама не нема шанси. Многу е посесивна и сака цело, посебно мое, внимание да е кон неа. Треба на Нарцис тактиката да ја пробам :)
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
  15. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Што им правите кога им е досадно.
    Значи ќерка ми се научила, 6 години има, на секое да вели дека и е досадно.
    Боиме, цртаме, читаме, ама се тоа 5 10 минути и толку не ја интересира. Само на телефон кога седи не и е досадно, а јас многу избегнувам да и давам телефон. Сега е раката и е во гипс, не оди во градинка, абе ме полуде дома, не знам што занимација да и најдам.
    Хелп.
     
  16. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Играме на буква на буква, не лути се човече, плочка, брза географија, бесилка и сл. Додека да тргне играта има држ не дај, ама не се откажувам додека не прифати д играме. После станува интересно.
     
  17. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Син ми има 8г, истиот проблем го имаме. Имаат неколку деца во класот, наставничката ги зема и им ги враќа на крај на денот. Мое мислење...се додека го носам и го земам од врата нема потреба од телефон. Само за игрици би му служел, за ништо друго. Здравје кога ке почне да оди и да се враќа сам од школо ке купиме телефон и број бидејќи тогаш реално ке биде потребен. И со синот ова така го договоривме, не му беше баш по воља но прифати.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  18. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.482
    Пол:
    Женски
    Веќе помина цела година од ова, му земавме телефон летоска, беше на одмор со деца па сите носеа. Сега на школо речиси никогаш не го носи, кога оди на тренинг или е сам надвор со деца го потсетувам да го земе за да го побарам ако треба, но најчесто го заборава. Врти сучи дома му стои и ми зврцка додека сум на работа за глупости |(, се допишува со другарчиња, се потсетуваат за домашно за школо, а најчесто за игрици сепак :^)
    Ако е точно може и да забранат целосно по школиве од септември, и за деца и наставници, барем така се збореше.
     
    На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Моиве се помали, па како фати загаденово пукнувачка е дома. Малото е карактер сам да си се занимава, ама големиот 4 и пол години е,крај , ќе те пукне. Ај да играме, што да играме, ај ова, ај она. Или се закачаат па се бркаат низ куќа. компјутер да му дадеш, пак бара со него да седиш.
    И колку бев против и викав дека е малечок за организирани активности, пресеков и го запишав на базен. И испадна одлично, три пати неделно попладне има час, таму се троши енергија доволно, после идеме дома, јаде, ќе поигра и порано на спиење.:) и обожава да оди и другарчиња си запозна.
    Но сега имаат распуст и пак сме по старо, и едвај чекам пак да си почне.
     
    На M&M и НаталиЛили им се допаѓа ова.
  20. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Тие што сте од Скопје предложете место за прослава на роденден за 8г дете. Несака во игротека повеќе, кино му е досадно :)