1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца на возраст од 5 до 9 години

Дискусија во 'Дете' започната од marchi-cool, 15 декември 2018.

  1. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Ако е само хрчењето, не е ништо.
    Ја сум хрчела од 6 месечно бебе. Наводно од трет крајник.
    Гнојна ангина дали 2 пати вкупно сум имала, воспаление на уво никогаш. Обично тоа се комплилациите.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  2. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.247
    Пол:
    Женски
    Не знам во која друга тема да прашам за ова, не е за во итни па ајде тука. 4.5г има малово, и во последниве неколку месеци приметувам дека доста и мириса потта под мишки, малтене како на возрасен. Посебно ако носи некоја блузичка што има еластин покрај памукот но и во обична памучна. Зар може кај волку мало дете, ми е шубе кало расте уште повеќе да не почне да мириса :envy:. Што може нешто да се мачка на природна база, а и ако има некој искуство што би можело да е причина за ова? Големиот е 10г па не сум почувствувала кај него ваков мирис никогаш
     
  3. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.383
    Пол:
    Женски
    Си заприметила дали е секогаш или само после јадење одредена храна, зачин...?
     
  4. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.247
    Пол:
    Женски
    Па диста често, не сум приметила да е поврзано со храна, не знам :^)
     
  5. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.383
    Пол:
    Женски
    Големата кога јадеше риба, после тоа два дена на риба мирисаше. Ама не од здив, кожата таква арома испушташе :tmi: Тоа ко помала, сега арна си е :D Зборни со матична. Еве линк гугле што вика, само не дигај паники плиз :)
    https://www.fatherly.com/parenting/tell-little-kids-odor-cause-concern/
     
  6. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Син ми од Септември тргнува на училиште, 6 години ќе прави тој месец.
    Дали правите некои вежби дома, учење и сл?
    Пробав читање, земам сликовници од библиотека и ме слуша додека читам. Птобњв да читаме заедно ама не оди хаха. Само буквата А ја препознава. Се асоцирав како мене дедони ме учеше да читам на оваа возраст, и читав, буква по буква, слог по слог. Ама еве, кај синми не работи тоа.
    За математика има интерес веќе повеќе од една година, на youtube сам ги имаше најдено number blocks и брои, знае да собира, поголемо помало..
    Не го форсирам, едноставно за тоа сам даде интерес и ете добар е . Периодив се двоумев да пишам тука за претшколски активности, можеби некоја прави некоја активност..
    Како се спремате психички за првиот ден? И кога се уписите дали има некоја информација?:l:
     
  7. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.927
    Допаѓања:
    18.041
    Уписите се во јуни.
    Како подготовка доволно е да знае да ги пишува броевите и да брои до 10 или 20.
    Читање се учи во второ одделение :)
    За прваче, вежбајте моторика,линиите од кои се составени буквите, нека научи да си го пишува името.
    Учете за какви животни,растенија ,какви годишни времиња има,по што се карактеристични..што е овошје што е зеленчук.
    Под учење не подразбирам една недела пред септември да седне на столче,туку во периодов што претстои како подготовка.
     
    На azelea и CarrieBradshow им се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    букви и читање дури во второ одделение ќе учат. Научи го основното. Да врзува патики да знае да држи молив. Да држи внимание... Во прво претежно учат снаоѓање во нива средина. Основни работи од општеството. Не му треба ни букви ни бројки сега.
     
    На CarrieBradshow, azelea и Septemvri им се допаѓа ова.
  9. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Тие основни работи се во ред, знај да пишува(бои, фигури црта), ептен бавно ни оди, одењето во wc и бришењето.. За останатото е во ред, барем јас така сметам. Сепак постепено ќе се учиме, како ќе налагаат околностите на училиште :)
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  10. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки не најдов ваква тема но ако има модераторите нека го преместат прашањево
    Ме мачи оваа прашање подолг период, имам пишувано керка ми и вродена болест и ке биде на терапија цел живот
    Прашањево ми е кое е идеално време да сфати што се случува, бидејки веке почнува многу често да ме прашува зошто мора секој ден секоја вечер таа да пие апчиња зошто тие доктори и кажуваат таа да пие апчиња и секој ден иста песна почнува да одбива а мора
    Се обидувам да бидам смирена ама незнам како да и ја објаснам ситуацијава
    Се надевам некој ке ми помогне како да постапам...
     
  11. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Istiot problem i sestra mi go imase so vnuka mi i posle nekoj period najverovatno koga pocna poveke da razbira svati deka treba da gi pie i sega gleda kolku e casot i sama vika ajde mamo vreme e za apcinjata inaku ima 12 god
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  12. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Темава ми се виде најсоодветна за прашањево.
    Знае ли некој дали работи планетариумот?
     
  13. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    Ќе и објасниш дека не се сите деца и луѓе исти. Дека некои дечиња на пример не смеат да пијат млеко затоа што ги боли мешето, некои дечиња имаат болни ноџиња и не можат да одат, некои дечиња имаат болни очиња и носат очила итн. Ако имате такви дечиња во околината подобро, да сфати дека не е сама. И не мора тоа да и го кажеш дека е за цел живот, кажи и дека и треба за да порасне во здрава и умна мома... Не го доживувај ни ти како доживотна осуда...
     
    На azelea, zuto, Spidy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Имам една ситуација со син ми....последно време ќе молчи и наеднаш само ќе речи-те сакам мамо! Ама често, неколку пати на ден. Има 6 години. Не е дека не сакам тоа да ми го вели, туку мојата ситуација е различна - самохрана мајка сум (таткото е комплет отсутен). Се плашам дека тој нешто се плаши, да не ме изгуби и слично....било какво мислење, бидејќи навистина не сакам да го приврзам премногу за мене, тоа ќе е штетно многу за него и неговиот понатамошен развој
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Терапевт посетете, мора некој стручен убаво да ја анализира ситуацијата, да процени што е во прашање, од каде му доаѓа и што да правите.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ништо страшно. Моето од 2 години почна да ми вика мамо те сакам. Едноставно така им иде на децата. Да си ги искажат чуствувата. Ако мислиш дека од нешто се плаши посетете детски психолог. Добро би ви дошло едно стручно мислење.
     
  17. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Незнам дали има соодветна тема за ова ама ме интересира каков ви е ставот за пуштање на децава во училиште.Од една страна сакам да го пуштам и се тоа од друга страна ептен ме фаќа страв......
     
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    не го пуштам. Темава е многу дискутабилна. Сега ко ќе почнат сезонски грипови чуда не ќе се знае кој од што е болен. Јас еве не би ризикувала. Општо кажано не стрикно за корона. Плус тоа дека дете ќе ти почитува протоколи малу сутра. Тие едвај чекаат да се видат да се задираат да се истрчаат ни дистанца ни бутур. Па за маски во затворена просторија на долг период да не правиме муабет
     
  19. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Да прашам... На дете од возраст од 5 години шо ми давате да пие во смисла на рибино масло нешто такво?малата почна пак со д3 капки ама на големата незз шо д аи давам овај период.
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски

    Исто може Д3 капки да пие. Само со прилагодена доза, сеа зависи што ќе даваш.