Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

 1. prasskickaa

  prasskickaa Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Не најдов идеална тема за оваа возраст.Ако има ваква тема се извинувам.
  Вака имам син 2 год и 3 месеци му излегоа некој брунки полни со вода,големи. Пукаат и стануваат рани ,не го чешаат но го болат. Докторот ми вика каснат од пајак и ми даде Алмацин сируп и Зиртек сируп,но нема ефикасност исти се брунките. Ги мачкам и со течна пудра. Утре сме на контрола па ке видиме. Во мегувреме совет од вас или ако некој се соочил со истото како ги излечивте?[​IMG]оваа е фотографија од испукана брунка и направена рана. Тоа не е гној туку кожа.
  [​IMG]
  [​IMG]
  о вие брунки ги има само на нозете и Главата/ушите.
   
 2. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  5.088
  Допаѓања:
  117.003
  А зошто не сте биле на кожен? Барај на кожен да го носеш.
   
 3. prasskickaa

  prasskickaa Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Ги има 4ти ден веќе и не помислив на тоа дека нема да поминат.
   
 4. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.129
  Допаѓања:
  4.895
  Dali im davate na decata jajce od prepelica I od koja vozrast nie sme skoro za tri meseci tri godini. I Koga sme kaj temava ok e da imanekoja I za deca nad dve.
   
  На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  6.009
  Пол:
  Женски
  Јас и давав порано (после 18 месеци мислам), ама исклучиво варени, тогаш ги наоѓав домашни. Сега не ми текнало да и дадам, еве ме потсети.
   
 6. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.968
  Сакам да прашам, дали зелениот секрет од нос е бактериска инфекција и дали секогаш се третира со антибиотик или може и без него, само со инхалации, спреј за нос...? Ако може некој по искусен да ми одговори @joy1 ?
   
 7. prasskickaa

  prasskickaa Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Зелен секрет е прегнијување на настинката ... мрсулот.
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 8. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.557
  Допаѓања:
  247.656
  Пол:
  Женски
  Ако општата состојба на детето е добра нема потреба од антибиотик.
  Ако крева Т или почнат др симптоми тогаш се зема првин брис да се провери присуство на бактерии.
  Во носот има супрофитни бактерии кои нормално живеат во нос и тие не се третираат.
  Испирајте го носето,шетајте на свеж воздух и дома гледајте да не ви е мн топло бидејки тоа е добра подлога за ширење на вируси.
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 9. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.379
  Има еден спреј мукоплант со морска вода ехинацеа и еукалиптус. Мене ми помогна.
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 10. prasskickaa

  prasskickaa Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Како го лечевте воспалението на градите и бронхитот?
   
 11. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.644
  Допаѓања:
  24.154
  Од која возраст ги оделивте дечките да спијат во друга просторија? Малата се поретко се буди навечер, а во последно време и воопшто не се буди (се надевам нема да се промени), па ММ мисли дека треба да ја научиме од мала да спие сама во детската соба и да ја контролираме со бебе-фон (демек ако се разбуди да одам кај неа).
  Искрено, ова мене ми звучи како научна фантастика, прво - јас нема да можам без детето до мене а сигурно и на малата ќе и недостигам. Но кога - тогаш ќе дојде моментот да ја учиме сама да спие. Таа сама игра во детската соба и не се плаши воопшто ако не сум до неа, буквално седи во темна соба и не покажува знаци на страв - претпоставувам ова би ни било од корист кога ќе се учиме сама да спие.
  Распрашував мои блиски што мислат за тоа, па ете мајка ми ме убедува дека јас од 12 месеци сама сум спиела во своја соба (колку сум била умна значи :lol:)

  Прашањето ми е кога е време да ги оставиме сами да спијат во своја соба и како би се одвивал тој процес на осамостојување. Дали важи правилото дека кога се мали полесно свикнуваат или треба да постигнат некоја зрелост за да можат сами да спијат во своја соба.
  Прашањето овде го поставив затоа што верувам дека ова ги засега мајките чиј деца се над 2 години, а и да ја живнеме темата со дискусии за поголемите дечки!
   
  На JuLleE, Mrs.Bass и makgirl им се допаѓа ова.
 12. mami blue

  mami blue Популарен член

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  21.970
  Пол:
  Женски
  Kerka mi vo bracen krevet so as spiese do 3 godini.se naviknavme ednostavno iako toa ne me bendisuva bas.posle 3 godini ja premestivme vo detski krevet no povtorno vo nasata spalna soba.neznam mozebi deka prvo dete pa po privrzani bevme.
  Sega ima nepolni 6 ima i svoja soba i od prolet definitivno si ide vo soba.
  Vtorovo e 10 mes i planiram od proletva koga ke ima godinka da ja trgnam od spalna, spie megu mene i mm.ama sigurno nema da ceka sa napolni 6 da spie vo detska, sekako ke bide porano:)
   
 13. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.644
  Допаѓања:
  24.154
  Кај нас малата спие во креветче споено со спалната, си го знае местото и кога ќе кажеме ,,ајде на спиење,, си легнува во креветчето и не се буни. Ваљда ќе треба уште многу леб да изеде за да и речам ,,ајде на спиење,, а таа патот до детската да го фати.
  Инаку сега со непони две години мала ми се гледа за сама во соба да спие, но се надевам дека тоа одучување од ,, спиење со мама и тато,, нема да се развлечи до 6 години како во вашиот случај. Се надевам, ама како ќе биде сеуште не знам!
   
 14. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.198
  Допаѓања:
  4.383
  Пол:
  Женски
  Мaјкички дa ве прaшaм пoгoлемкoвo синче ми имa 2 гoд. и 2 месеци oд времевo прoменливo ми пoткaшлувa (длaбoкo кaшлaње) и мaлку му е зaтнaтo нoсетo , aмa немa темперaтурa , не е депресивен целo време е весел си игрa , трчa , aмa ништo не сaкa дa јaде и пред нaстинкaвa не сaкaше дa јaде сaмo сoк и млекo сaкa дa пие a oд јaдење пoткaснувa сaмo мaкaрoнчињa вaрени без ништo зaчинети , дури и му дaвaв еден прaшoк вo сoк штo се рaствoрувa зa oтвaрaње нa aпетит aмa џaбе , и вчерa ми кaжa дoктoркaтa декa имaл брoнхит, му препишa Амoксиклaв пo грешкa (бидејќи кoгa и дa гo пие не му пoмaгa ) пa сегa ќе идaм пoфтoрнo зa друг Аугментин или Цефaклoр , пие сегa истo и еден ситуп зa oтвaрaње нa дишни пaтиштa , пa сегa стрaв ми е кaкo ќе пие aнибиoтик јaк a ништo не сaкa дa јaде .
  Дaли имaте искуствo сo вaкoв вид нa брoнхит сaмo нoсе зaтнaтo и пoткaшлувaње ? И кaкo гo имaте излеченo?
   
 15. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.704
  Допаѓања:
  4.985
  Пол:
  Женски
  @Pcelka94 Еве и син ми е така само што кашлаше малку повеќе. Направивме 3 инхалации пие Цефаклор и Мукоплант за полесно искашлување. На два пати поврати шлајм и ми се чини дека оздрави после тоа.
   
  На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.557
  Допаѓања:
  247.656
  Пол:
  Женски
  Во Систина мене за мукоплант мн критики ми упатиа.Не го препорачувале при бронхитис воопшто .
   
 17. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.198
  Допаѓања:
  4.383
  Пол:
  Женски
  Несaкa ни инхaлaции ни ништo , тoa тешкo декa ќе гo убедaм се нaдевaм сo сирупoв штo ќе гo пoчне денес прaвилнo и дoбрo ќе му делувa :) ти блaгoдaрaм нa спoделенoтo искуствo
   
 18. prasskickaa

  prasskickaa Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Мајки син ми имаше бронхитис денес 4 ден како пие сумамед и ја намали кашлицата. Повраќа честопати веројатно од сирупот кој предизвикува повраќање односно вадење шлајмови. Но од вчера еве и денс има дијареа/пролив 4 5 пати во ден кака многу течно,толку течно што дури и памперсот му пропушта и на гаќи и на алишта има од какното.Што да му дадам?
   
 19. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.557
  Допаѓања:
  247.656
  Пол:
  Женски
  lineks junior
   
  На prasskickaa му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mimi****

  mimi**** Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2015
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  3.634
  Пол:
  Женски
  Kaj moeto dete za obicna kaslica mnogu mu pomaga sirupot od bel slez od jaka,koga nema temperatura,a potkasluva i mu tece nosot,pie tri-cetiri dena i vednas prestanuva da kasla.Isto e dobar i za razreduvanje na slajmovite i polesno iskasluvanje,gi imam probano site i mukoplant,herbion itn,no samo ovoj se pokaza kako najdobar
   
  На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.