1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    Ангел, ако ти е за утеха ние сме вакви од мај месец, како издржувам, еве незнам, се пробав и тактики и све, дали е период подолг незнам. Тука некаде на возраст со твоето е и син ми.

    Пробав и да го држам да не спие ич, менува и така, во 21.30 заспива во 00 е будно и свежо и ми седи до три ноќеска, а еднаш во пет сабајле ми заспа:@.

    Ни како бебе немаше толку пореметено спиење како сега, освен што од секогаш често се буди, ама си заспиваше. Абе некогаш таква нервоза ме фати за спиење, мислам ќе се онесвестам. Е денес како за промена ми заспа во 11, и тоа морав да го нишкам, инаку еден пак ке не фатеше гарант.

    Ај ова со спиењето, ама па и нејадач голем, секој ден по неколку пати му готвам, последните два месеци нема апетит, дали од забите, ама мислам ќе шизнам. Ништо толку не ме погага како што не јаде, пред некој ден му проверуваме крв 111 не е баш добра ама на тоа нејадење :(.
     
  2. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.813
    Пол:
    Женски
    Мојов да легне во 11 ќе играм чочек од среќа :D легнува 12-1 така е отсекогаш ама периодов ептен зачести, ако легне во 9 ќе ми стане во 11 и си седи. Две години и 4 месеца е.
     
    На LiliBoz и anggell им се допаѓа ова.
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Денската дремка како ви е? Да не му пречи таа?
    И сега дека дома цело време, неистрошена енергија има на куп. Да пробаш по дома да му правиш повеќе активности со скокање? Да се измори малку, танцувајте пред да почнеш со тируалите за заспивање, играјте нешто со повеќе физичка активност. И потоа пред спиење посмирувачки активности, ние обично легнуваме и читаме приказна, така се смирува.
     
    На 24.07, Lolipop23 и LiliBoz им се допаѓа ова.
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.820
    Седењето дома ви прави мака. Мора умор. Ние глумиме дека спиеме и она си пее 20 минути и заспива. Или и соблекувам чорапи да и студи и се пика во нас за да се стопли и заспива. Или и раскажувам досадна приказна со повторувачки зборови и пеење, да не ја знае оти ме поправа.
    Кога е возбудена, на пример имаа приредба, дојде дедо мраз дома, такви работи и не може да заспие у 9. Може и тоа да ви е периодов
     
    На M&M, TeddyGrey, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.547
    Допаѓања:
    95.417
    Пол:
    Женски
    И да сакам немам, ја џитнав, те сите што ги имав ги џитнав и не ни мислам, ќе издржиме. Ама синоќа ме напна со превртување, му се спие, очи му паѓаат, ама се превртува.
    Јас дури мислам многу активности дека имаме. Боиме, скокаме, играме брканица, возиме колички, имаме тобоган дома со кош играме на него, скокаме по кревет и се тоа некаде таму пред спиење му се собира и крева адреналин. А у многу благо јаде за воља на вистината, и јаболки и урми и се тоа здраво и домашно ама си ствара енергија. Тук там и понекое чоколатце улетува. Сега ги спакував малку надвор да го фати воздух ама строго подалеку од деца.
    Досадни сме им на децата, тоа е. Јас со деца сум растела, они сироти сами и тоа е. До вчера у градинка, по цел ден со деца, сега дома со нас и тоа е.

    За дами каже дека џабе се жалам сабајле спиеше до 11, не му дадов да преспие денес, излегоа кратко па ќе спие белки порано.
     
    На Cka, TeddyGrey, 24.07 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    33.236
    Пол:
    Женски
    Мајки и ние навечер се мачиме со заспивање неколку месеци.Дете е 2 год и 3 месеци исто сака да мија заби по 5 пати,станува пали светло,гаси.А му се спие.Де сака со мечето да спие,па не мечето зајачето па не зајачето мајмунот.
    Имам пробано и со заплашување демек бубата ќе дојде и тропам одма легнува на кревет ќути и по неколку секунди пак одново.
    Приказни кажување,пеење се за џабе и некогаш заспивам пред него.

    Од секогаш најкасно 9 сат бил заспан но сега некако се ќе направи само да неспие.
    Но добро е што најкасно до 10:30 е заспан.

    Еве скоро сите се мачиме со овој проблем што дечиња ни се околу таа возраст.Фаза е,ќе помине,само треба да се има нерви...
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Некој совет за ларингитис. 2 години и 8 месеци е , сабајле од нигде никаде се разбуди зарипнат и кашла зарипнато , како куче.
    Пробав инхации да му направам ама мн плачеше и му се дофати гласот и баталив.
    Пие млаки чаеви и сокови, нема тт ни носот му тече. Многу страшно кашла, утре ќе одиме на лекар, ама барем за вечерва да му олеснам
     
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.547
    Допаѓања:
    95.417
    Пол:
    Женски
    Ларингит и инхалации не одат заедно мислам. Прашај си педијатар, не се така наивни и инхалациите.
     
  9. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.887
    За ларингит се даваат инхалации со пулмикорт кој мора доктор да ви го препише,никако на своја рака.
    Додека да отидете на доктор,во случај да добие напад да неможе да земе воздух, внеси го во купатило пушти жешка вода пареа да се направи во просторијата не
    ка дише така малку,па извади го на тераса на ладен воздух, тоа ќе помогне но секако одете до козле еве после 19 часот на дежурство, од врата ќе ви кажат што му е. Јас го поминав ова пред 2 месеци,вирусен ларингит беше и брзо помина
     
  10. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Фала на одговорите, бевме на педијатар, рече нема црвено грло, само секретот наместо да се слева од носот оди наназад и гласните жици се фатени.
    Ни рече да земеме амоксиклав и сируп од лишај, ама се мислам за антибиотиков, денеска како подобар ми е. Ќе го купам па ќе видам како ќе е до утре , не му давам денес.
     
  11. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Мајки 2 год сме и преку ноќ престана да сака да јадеи сега почна проблем со нејадење.Значи не сака скоро ништо да стави во уста прифаќа само палента со кисело млеко, лебче и јогурт, кашкавал, паштета, кроасан, мусли со млеко или чоколино, смоки и некои други глупости. Од месо само кебапчиња и тоа се случува само пола кебапче да изеде на оброк. Ако имам повеќе срека и цело. Незнам што да правам околу една недела пред да почне ова почнавме со б-комплекс прашок на своја рака си купивме демек за апетит. Но очигледно не помага многу дури и кога е гладна одбива храна дури и ако не ја ни пробала. Дали би ми препорачале нешто друго за апетит и како сте се справувале вие со ваков проблем веројатно некоја имала сличен проблем? Немам нерви веќе бидејки не оди во градинка сеуште така да по цел ден само се нервирам. Секој совет би ми бил добредојден. Пробувам на сите начини но не бива а со сила не е возможно да и се даде. Инаку да напоменам дека онака си е се нормално весела сака да си игра се супер премногу е активна цело време и тоа и ме загрижува зошто троши многу енергија а ако продолжи вака нема да ја надополнува и онака е слаба и на 2 год околу 11кг плус минус е не сме ја мереле точно. Планирам и со педијатарот да се консултирам но повеќе сакам искуства да слушнам. Ако е период колку време траат тие периоди отприлика? :(
     
  12. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Majki aj ve molam za mislenje,veke 2 nedeli imame tt do 37.5 najveke i toa samo preku den navecer i denski koga prespiva nema.Ne e non stop tuku mu varira de ima de nema ,krvna slika i crp uredni ,na lekar bevme 100 pati ,nastinat e mu tece nosot i pokasluva eve veke 10 dena ,ni vikaa nema nisto sve e ok od zabite e 5 - te mu rastat ,no ja sum pak zagrizena ,ne e nekoja si tt no pak e ,nekoj da ne imal slicno iskustvo
     
  13. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    2.164
    Мајки ве молам за искуство,досега сме немале никаков проблем со никнување на заби. Сега гледам дека горна петка му е пред никнување,веќе три ноќа лошо спие,а вчера качи и температура 37,5 с ноќеска и 38. Плус му тече мрсул од една ноздрва од страната на забот... Има ли шанса да е ова манифестација на раснење на 5ка или сепак е настинка......
     
  14. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Mojta kerkicka e tocno 2gidinki,gi ima site zabi da 4kite osranaa uste 5kite da niknat, i sekoj zab go vadese so rasteceno nose i sekret koj se spustase vo grloto i pravese vlazna kaslica. Koga niknuvase ednaravtrojka toa bese tolku mnogu izrazeno sto po preporaka na maticnata ja inhalirav 4 dena so deksazon i nemase nikakvi rezultatite. Koga iskoci zabceto se smiri i sekretot. Za narednite zapcinja veke bev sigurna sto e rabotata i ne ja nosev na doktor. Stom iskoci zapce sekretot vo noseto se smiruva, barem kaj nas e taka
     
    На Grungie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Prasav vo soodvetnara tema no ne dobiv odgovor, se nadevam deka nekoj ke mi pomogne i ke me usneri. Znaci vaka.
    Ako Moze eden sovet, se nadevam deka ke dobijam odgovor na prasanjeto koe me maci podolg period. Imam kerkicka koja Sega pred Edna nedela napolni 2 godini. Seuste nezboruva nisto, osven sto znae da imitira kako pravat ne kolku domasni zivotni. Nekogas izvrsuva naredbi nekogas ne, neznam dali se raboti za inaet ili nesto ne e vo Red. Sakam da ja odnesam na Pregledi kaj strucno lice pa mi treba sovet od kade da pocbam, dali kaj logoped, dali kaj defektologot ili kaj detsko psihijatar. Vo koja ustanova, dali vo sostina ima Tim na doktori sto rabota so ovaa problematika
     
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.820
    Прво кај матичен и таму ќе те упати од каде да почнеш. А почне и дома со стимулации, најди на интернет
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    So maticnata nemozam da kraj da izlegnam, taa cvrsto stoi na stavot deka e normalno dete do 3 godini da nezboruva
     
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Па во некои случаи е. Внук ми наеднаш почна да зборува точно пред третата година. А претходно само имитации на звуци од животни. Сега, не ни се верува дури. Има реченици, прашува, одговара. Буквално преку ноќ прозборе.
    А дали читате сликовници? Кога шетате раскажувај ѝ за околината што ја опкружува. Дали кажува мама, тато? И со што најчесто си игра?
     
  19. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Ne kazuva mama i tato. Znae da gi imitira domasni te zivotni samo, znae da kaze cao, na, pa, da, ne takvi prosti raboti. Neznam veke sto da mislam. Koga i velam donesi mi go kuceto(igrackara) taa ne me registrirana, a znae da prepoznae kuce i na crtez, i na slikivnica i vo zivo. Isto i za drugite zivotni. Ima pogled so ocite. Komunicira. Znae da kaze koga i se jade veli am-am. Citane slikovnici. Ima tri omileni. I jas stom ja pocnam prikaskata da ja easkazuvam taa vednas mi ja nose soodvetnata slikivnica. Najcesto gi raneme kuklite, pa gi vozeme vo kolicka. Ima doktorski set pa i prave "disi disi" grlo im pregleduva, gi bocka. Znae ne kolku pesnicki da gi po kazuva so race, jas i pejam a taa so racete imitira, ima mimiki kako kaslas, kako kivas, kako si ja brises ustata. A komandi od donesi ova ili ona nesaka da izvrsuva, ili pak neznae, neznam ni samata
     
  20. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ѝ треба поголема стимулација. Можеш да пробаш неколку вежби, пред да ја однесеш на дефектолог. На пр. ако ти побара вода, не ѝ давај одма. Остави шишенце или чаша на видно место и покажи ѝ каде е за сама да си земе. За мама и тато, почесто спомнувај ѝ ги зборовите. На пр. дојди кај мама, оди кај тато, и сл. Малку е проблем кога зборуваш во трето лице за себе, пр. "мама ќе ти даде вода", ама ова е само за стимулација дури не почне да го кажува зборот. Сликовниците кога ќе ѝ ги читаш, можеш да правиш пауза на одредени зборови и така ќе ја стимулираш да зборува. Но секогаш читај го точно текстот, за да може да запамти. На пр. "и тогаш дојде малата (правиш пауза за сама да го каже зборот) принцеза". Ова е сега нешто што така блиц ми текнува, секако е добро да види дефектолог. Но внимавај и кај кого ќе ја однесеш. Јас на пр. имам многу лошо искуство на клиника и никогаш кај никого не би однела дете таму.
     
    На kukla21, duffi, wings и 2 други им се допаѓа ова.