1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.756
    Пол:
    Женски
    Јас од кај 2ипол години дадов шумски мед, ама не јаде секој ден и не често, повремено сам си бара медче со лажиче.
     
  2. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Претходно каков мед даваше?
    Мислиш да почекам ако не уште некој месец за шумскиов?
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.756
    Пол:
    Женски
    Претходно ливадски, ама не марам многу каков е. Само за манука чекам после 3г.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    @sofi2107 јас давам после годинката и ливадски и шумски, не ми текнува каков прв воведов, може и шумски да беше. :?:
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Искрено ме замисли и збуни човекот кога ми пиша дека е мал за шумски мед зашто бил појак медот. Не се разбирам искрено, но верувам дека кога од Ливадскиов нема тегоби во стомак и било каква реакција до сега не би имал ни од шумскиов. Нарачав па ќе видиме. Податок никаков ненајдов за од кога може шумски мед да се дава.
    Човекот напомена само не повеќе од две мали лажички во денот.
    Фала ви сепак на споделените искуства.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Не би требало да има реакција. Почни со малку па ќе зголемуваш. И јас не давам повеќе од 2 мали лажици без разлика каков е медот.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Јас секако давам 1-2 лажишжчки во денот со чај или смути...а врска немам каков е, сега ме замисли па ќе го прашувам човекот од каде што купувам.
     
  8. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Шумскиот е потемен мед за разлика од ливадскиот кој е светла боја. Имаш на гугле пиши ќе ти извади за медовите све.
    https://gostivarpress.mk/vidovi-med-koj-za-shto-e-najdobar/
     
  9. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Женички ќе ве молам очајно да ми дадете некои рецепти за малиот да му правам...
    Почна да јаде, насабајле само млеко и бисквити па спие па после за ручек директ јаде и навечер така повеќе сака да јаде на сабајле не сака
    Јаде само супа од петле со леб и лимон, ја сака кисела, риба стапчиња и пире, пилешки прсти, палента со пармезан к млеко и сирење и толку друго не сака ништо.

    Дајте ве молам идеи што правите за вашите мали мојот е 2 год и има пробано се, немам идеа нешто ново да му направам да пробам да му дадам...
     
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.360
    Мислам мора едноставо он сам да открие што му се допаѓа. На пример еднава обожава ананас, другата не го укусува. Или другава сака калинка а првава не ги сака. Едната сака краставица, другата брокула...итн.

    Да не редам. Јаболка, банани, јагоди, малини, боровници...сакаат двете. но малку поспецифично и веќе вкусовите се издвојуваат. Едната преферира кашкавал другата сирење.
    Јас давам и јаткасти на пример за ужинка. Крофните или соленките им се омилена вечера. Манџи јаде ли?
    Посебно не готвам...но оти се две, се силат една со друга. па полесно е.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Супа домашна со многу зеленчук, палента со сирење, макаронки, фиде со намаз и сирење,манџи (иако се послабо ги јаде), тост со кашкавал и маслинки, јајце шржено, јајце варено, смути
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Мојов бидејќи почна да прибира јадење во последно време и да одбива некој намирници, почнав да му ги правам во омилените јадења комбинации.
    Омлет со блитва или спанаќ, со брокула, кајмак, семе од коприва, сирење, кашкавал, сецкана пршута или сланина итн комбинирам во омлетот. Како палачинка го приготвувам на путер или маслиново. Сецкам парчиња и боцка со виљушка јаде сам.
    Пире сака многу па исто комбинирам откако ќе го сварам додавам како сос ( мешам со пирето ) од зелен зеленчук, телешко, цвекло, мисиркино, хип пилешката каша итн.
    Некое овошје не ми го јаде па еве почнав домашен сладолед да му правам од свежо блендирано овошје. Блендирам различни калапи со различно овошје, ставам обавезно мед, јаткасти мелени, во некој калап семе од коприва, некое овесни или оризови, рогач или какао доставам.
    Вафли му правам овошни или зеленчукови, а во некој и плус месо доставам.
    Амерички крофни исто комбинирам како со вафлите.
    Леб во пекачот му правам со разни додатоци. Многу сака леб па ете и така камуфлирам.
    Манџи како манџи ептен на молење поминуваат во последно време.
    Со готови кори пити му правам со што ми текне.
    Макарони обожува па му ги купувам оние од црвена леќа, од спанаќ итн.

    Комбинации и рецепти на гугле барам имаш многу читни ги.
    Бидејќи еве просо не ми јаде моево ( а као просо било здраво ) па најдов на гугле рецепт за во грав да се достава. Па еве така почнав гравчето да го правам и за чудо ептен е вкусно и го сака многу.
     
    На marchi-cool, eta, vitamina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Се од ова правам и фрлам
    Овошје не јаде
    Зеленчук не јаде
    Јаде само 5 јадења и толку
    И не и не
    Или плука или бега или едноставно плаче и не сака и вика не не не
    Ова трае веќе неколку месеци порано ќе изедеше нешто друго манџа макарони банана авокадо сега ништо...
    Почнав да давам сируп па чекам резултат..
    ;(
     
  14. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ако ти е за утеха, мислам некоја фаза е период околу и после 2 години. Веќе почнуваат да осознаваат, па пребираат, и единствен начин на кој можат да не манипулираат и да кажат некој „свој став“ им е храната, па одбиваат као демек "одбрале начин". И син ми пребира и тоа премногу во последно време. A kakoв јадач беше, секогаш бараше репете. Некогаш и подвикнувам, пробувам со уцени да лапне од типот ќче те шетам ако јадеш, ќе одиме на нишалки ако јадеш, ќе купиме чоколда ако јадеш и сл. (без осудување ама кога сметам дека мора да јаде, мора , особено ако не јадел ништо цел ден)...и си јаде кога ќе викнам. Едно време мислев крајниците го болат, не може да голта, ама врска нема...пребира, изведува, камуфлира. Ќе помине, само многу јадења ќе фрлиме дотогаш :) :) :)
     
    На sofi2107, Lolipop23, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Сум викала ајде јади или пиј сируп ќе одиме во парк и разно разни такви глупости ќе земе патките палтото и вика чао парко и не го интересира јадење таман ќе дадам плаче се треска не сакал не не и не ми вика
    Сум пробала во очај да повишам тон оти веќе ситуацијава трае и трае а јас веќе не знам што да правам и ништо се лути и бега
    Значи нема залажувања никакви
    Со сила не бива плука и тоа
    Едноставно ќе стави у уста и плука
    Еден сируп едвај го пие на сила

    Полошо од ова не знам што е
    Еве јаде самп риба и пире супа пилешки орсти палента...
    Ништо друго не сака
    Веќе немам памет ниакков што да правам

    Ај оди стави му овошје кога не сака едноставно не сака

    Не знам...

    Можеби на сите вас изгледа чудно ама јас изгубив више и памет и нерви

    Почнавме со пиковит дека читав многу позитивни рецензии па ќе видиме уште сме на почеток

    Он ако е за тоа нити чоколада не јаде ништо бре

    Одев кај педијатарката и кажав се вика не се секирај здрав прав е ќе пројаде
    Викам крвна слика вика не е за крвна слика добар е не го прај од здрав болен (facepalm)
    Сега и вакцина спремаме

    Абе немам више коментар

    Се наапав од ситуација прави печи вари и фрлај не можам повеќе ако ме верувате секој ден е иста приказна веќе со месеци
     
  16. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    И мојот беше јадач до година ипол. Како улеговме во овој стан од јули месец ден по ден ништо не сака да окуси буквално ништо
    Еве нудам купувам све и свашта секој ден сум по маркети не не и не
    Јагоди и банана давав НЕ крофни кифли НЕ
    Манџи НЕ
    Ништо не сака буквално ништо
    Не знам уопште дали и некој имал ваков случај
    Барем ад да пиеше не сака ни тоа

    Само вода пие по 1 литар на ден ако не и повеќе и толку.

    12 и 300 е на спрема 88 м
    Докторката вика супер бил

    Знаете дека ми е криво и си плачам толку работи купувам не е дете да земе од чинивче да проба да укуси како другиве деца
    Абе ништо ништо..;(

    Очајна сум.

    Пробав да трчи да го водам за да јаде мкнев со мене абе све пробав и силум и милум не не и не
    Еве ги теписите цели со храна стојат дека плука све
     
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.360
    @vitamina веруј дека не ни е чудно. Голем дел од децата минуваат низ ваква фаза, некои се од старт нејадачи а некои покасно ги фаќа ваква фаза,

    Поголем нејадач од големата немаше но новава градинка и те како му прија на детето и му отвори апетит.
    Да го запишеш во градинка?
     
    На sofi2107, Lolipop23, vitamina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.756
    Пол:
    Женски
    Скоро 3 месеци бевме така, после Варичела, само грав, супа и пуканки јадеше. Фатив во супата додавав се што може да се додаде. Во гравот такуѓере. Боранијата ја викаме макарони, оти ги сака, леќата супа пошто ставам многу моркови, спанаќот супа, грашакот гравче... Ориз не сака и крај, ако е во манџа течно ќе пројде некако, суво не. Сфатив, детето сака манџи и толку. Овошје купив ананас, купив манго, купив свашта, он јаболки бара, ај нека се јаболки па што, не мора да е нешто фенси. Имаше период кога пиеше по литар и нешто јогурт, го заситуваше ваљда, го сменив јогуртот прекина да го бара па сега на смудиња и цеден портокал е. Си мења, по негово си тера, ич не се сеќирам. Ама јас кога не јаде цел ден не го бутам, супа ќе направам, најмногу ја сака онаа петле, па во такви ситуации му ја правам таа, ја јаде цело тенџере, пие јогурт и не форсирам. Ако сака и три дена така нека е, четвртиот сам ќе побара, и бара.
     
    На marchi-cool и vitamina им се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    @vitamina, фаза е. Ќе помине, ама тебе нервите нема да ти се вратат, чувај ги. Има такви деца, нејадачи, ама некогаш ќе пројадат.

    Дали си пробала онака да исечеш овошје и зеленчук на стапчиња, коцки, да оставиш во чинија на маса без да го нудиш? Со било што вака направи, остави некаде на маса во негова близина, земи си ти едно две парчиња колку да те види што правиш, може сам ќе си земе ако не го нудиш. Можеби вака ќе си игра со храната, ќе ја расфрла, ама не губиш ништо ако пробаш.
    И да, градинка му е мајката. Ако не јаде дома, таму ќе јаде кога ќе ги види децата. Можеби не одма, ама ќе пројаде.
     
    На vitamina и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  20. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Мојот не бара.
    Млекото и бисквитите од денес децидно ќе почнам да ги укинувам оти е опседнат со нив и сметам дека тука е најголемиот проблем.
    Ептен нож на грло ќе давам.

    Нашава фаза е веќе од јули месец.

    @danichap здравје од септември се спремаме за во градинка.
    :)

    Ти што даваше на големата кога одбиваше да јаде?!