1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Нема да го научи јазикот преку цртани т.е. тоа што е "научено" само ќе го репродуцира без да го разбира. Битно е да го слуша. Мојава истата песничка на друг јазик одма знае дека е друга. Доволно е. Да стекне слух за јазикот.
     
    На duffi, referentka и Poppins им се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Се фино, ама кога доктори научиници предупредуваат не ми е ич наивно. А му протребало на син ми на 3г да научи англиски или германски, и да се преселам во странство ќе го научи јазикот додека трепнеш. Нека прозборе убаво македонски па ќе научи и други јазици, има време. А ако му отежнува во говорот тој друг јазик, се ќе направам да го исклучам. Јас оти не разбираше жената што го чуваше зошто нејќам Бејби тв да гледа ја избришав од канали, епа нема да ја гледа, не сакам да збори како нив и крај. Внука ми сега збори некој јазик кој никој не го разбира од тие цртани, сум пробала да ја разберам, она си збори на тој некој замислен јазик и тоа и има смисла, знаеш тоа како изгледа, језиво и страшно, поарно не. Ќе научи на потешкиот начин може ама тоа е.
     
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не знам за кои психолози зборуваш, јас книги и студии што сум читала друго кажуваат.
    Да беше така, кај повеќе двојазични фамилии ќе имаше проблем со говорот кај децата.
    Оваа способност за лесно совладување се губи по 4тата година.
    Јас не зборувам за нерационално дремење пред ТВ. За умерена изложеност за развивање слух.
     
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Mоето лично искуство друго кажува, односно на внука ми и може затоа сум толку строга по тоа прашање.
     
  5. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.201
    Пол:
    Женски
    Во врска со двојазичноста, моево дете на 4 год изрази желба дека сака да посетува странски јазик, англиски.
    Тоа беше единствена активност и желба која ја изрази, а му нудевме доста други.
    Пична да зборува многу мал, и тоа чисто сите букви, цртани гледа но, воопшто не кажуваше зборови или реченици и сл. Онака мислиш незаинтересиран.
    Но, сега еве веќе 6 месеци откако посетува курс, фондот на странски зборови му е збогатен доста и доста интересно е што, ама баш во ниедна ситуација нема помешано збор или згрешено, ама баш никогаш.
    Она што се учи таму, ако го прашам го кажува или сам ќе ми каже дека тоа се вика така на англиски, книгата ја отвора и си зборува.
    Сакам да кажам, учењето на јазици може да биде само богатство и дополнување на речникот, не ми се верува дека би дошло до збунетост. Зошто возраста која ја имаат децава до 6 год, идеална е за учење ново, сунѓери се и само примаат информации.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Не знам колку се приметува, но детево има како бели флеки низ цело тело.
    Неодамна се појавија сигурно, вчера дури прв пат ги приметив додека миевме раце.
    После празниците секако ќе одиме на лекар на консултација, но во мисла сум да не е некој дефицит.
    Некој да не има искуство?
    C982C642-BDFE-4A44-AE93-51334707868C.jpeg
     
    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Дани имавме и ние, од сончањето е, кај што била касната од комарец, или имала нешто изгребано, удрено, таму прво паѓа бојата. Јас се извадив од памет, отидов кај дерматолог и вика ништо не е, исто вака исто изгледаше. Ми рече ништо не мачкај, со бањање ќе се израмни тенот.
     
    На kikin и danichap им се допаѓа ова.
  8. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Каква крема за сонце користите за кожа со атопичен дерматит?
    Баш на образите се исфрла многу, ми е страв да експериментирам. 2 години има
     
  9. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Јас како од дете ги имам но се појавуваат најчесто како резултат на сонцето и Ув зраците, нема кај не бев и нема нешто што не прибев но лекот го најдов во крема од 50 денари и скроз ги снема, кремата е бугарска
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Мајки имате ли искуство со вадење полипи?
    Закажаа операција за големава, да ги вадат.
    Плус рекоа не слуша на лево уво:(.
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Дани ти ја тестираш ли лично да видиш? На левата страна да и збориш дали се врти? Чисто за проба. Или пробај со играчки да и тропаш на лева страна да видиш.

    За полипи имав и јас, како дете, со терапија Флексотиде и Дексазон си снема, користев Флексотиде 4г и сега немам мака.
     
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Вода/течност е полно. Веќе неколку месеци. И миантиот пат рече полно е и сега беше полно.
    4 години беше на терапија?
    Она има и други симптоми, околу дишењето и гласните жици, затоа препорачува.
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Да, на тоа уво ми беше намален слухот 85%, додека откријат што ми е бев на терапија, затоа сега сум за машала, од Дексазонот неконтролирано што ми го даваа. Затоа ти кажав, внимавај на терапијата. Јас би ги извадила да пробам, мада кај нас во Мк докорите не даваат гаранција дека нема да се вратат полипите.
     
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Нема никаква терапија она. Не прима ништо.
     
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Јас примав цели 7г терапија од кои 4 Дексаметазон неконтролирано. Ама кај мене слухот беше на едното уво 85 на другото 45% намален, што е многу многу е.
     
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Боже. Премногу. За два месеци е оп, се надевам се ќе помине во ред. Веќе била под наркоза, одлично ја поднесе, а верувам и во стручноста на др.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Може да е габична инфекција од потење. Не е ништо страшно, јас ја лечев со шампон Реконазол и надворешно канестен. Ама секако прво нека ја види доктор.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Seline

    Seline Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    3.658
    Пол:
    Женски
    На дете не ама јас имам искуство, мој совет ако веќе не си барала барај уште некое мислење, операција е крајна опција.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Да ве прашам дали некоја од вас користела за дете од сирупот Calma baby ?
    Педијатарката ми го посочи т.е го препиша за синко доколку сакам да му го давам. Во последен период несвоиствено е за него да мака мачам навечер дур заспие. До пред некој 2-3мес секогаш најкасно 21:30ч он веќе беше во кревет. Од бебе таа рутина ни беше и мака немав. Но, еве последни месеци буквално колку и да му се спие до 23:30ч се дешава војна да водиме за спиење. Несвоиствено за него. Една дремка има во разумно време.
    Друга причина за која ми го посочи сирупот е за тантрумите кој ги има во последен период. Од дете мирно и разбрано стана спротивно од тоа.
    Па доколку некоја од вас го има користено би сакала искуство и мислење.
     
  20. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Ние го имаме користено на природна база е ама кај нас немаше ефект па после тоа ни препорача педијатарот по 1/4 б6 издробено во сокче, водичка и тоа искрено повеќе ни помогна и си заспиваше, па после тоа веќе и не го користивме дека си фати ред а коа ме зеза за спиење знам да му дадам б6 и го фаќа за 30 мин сон