1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    таман работа да дадам антибиотик на непроверено. леле како можат вака да си дозволат..да сум мирна планирам на уште едно место да направам..
     
  2. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Направи си да ти е мирна душата. :nod:
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Морам гумени чизми да набавам :)
    Чаре за ларингит што ви беше?
     
    Последна измена: 10 септември 2019
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.304
    Допаѓања:
    34.241
    Пол:
    Женски
    А како знаеш кој резултат е точен?

    @eli25 Не си ти виновна, дете е ќе настинува, ќе се разболува и слично. Не барај вина, едноставно прифати се што ќе дојде. Нареден пат ете со чизми ќе скока. Според мене подобро е да скока макар и босо отколку да не му се израдува на вирот, така да не си несовесна затоа што скокало, баш убаво што скокало и било радосно!
     
    На Chantal, eli25 и kukla21 им се допаѓа ова.
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.588
    Ели бе :) мојава у двор трча боса низ прскалката и од глава до пети е водена :) и она и другар и.

    Деца се разболуваат од вируси и бактерии, не од вода :) уживај, одете на лекар ќе даде лекче и ќе пимине, остај дете нека скока.
     
    На marchi-cool, EuHenIa, kikin и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    како што периодов мн мајки се пожалија на погрешни резултати од авицена.второ за да ја има таа бактерија што воопшто не е наивна треба да има некаков симптом.секако јас да сум сигурна денес правев и у пролече брис а планирам и во уште една лабараторија да направам па ќе споделам што како. нормално од 2 места земено брис не можам да сум сиг 100%.

    - исто и асо ме советуваат да проверам па можно е и тоа да го направиме.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.856
    Пол:
    Женски
    Зависи од што е. Последниот пат кога имаше синко, кс чиста, матичната рече најверојатно алергиски и со сируп за алергија и инхалации поминавме.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Мајки, керкичката ми е 2год и 2 месеци, сабајлево се искака со плачење и брзо дојде да ме прегрне со плачки, потоа не оставаше да ја избришам а не пак да ја измијам, си реков дај да ја видам, и шо ке видам , црвенило, не остава да ја чепнам долу, прв пат се соочувам, па некоја крема, совет.
     
  9. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.304
    Допаѓања:
    34.241
    Пол:
    Женски
    Не мора одма крема. Избегнувај памперс, избегнувај вл марамици, одмивај со вода или со камилица и ќе се повлече одма. Ако не заборавам ќе ти пишам која крема ја имам јас покасно нз како се вика треба да видам.
     
    На Marija_Magdalena му/ѝ се допаѓа ова.
  10. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.304
    Допаѓања:
    34.241
    Пол:
    Женски
    Нз кај да прашам
    се напи на два пати расипано чоко млеко
    рокот е ок ама смрди
    дали има нешто што може да дадам да не има пролив и повраќање да не му е лошо
    ох нз што да правам
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јаглен имаш?
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.304
    Допаѓања:
    34.241
    Пол:
    Женски
    Не. :(
    Заспа сега. Многу ми е страв. Ја па никогаш не пробувам прва, проверувам рок само и толку.
    На два пати се напи и се смршти па пробавме и ние, ептен страшно кисело, горчливо и смрди. Одма се вративме во маркет, наместо да ни се извинат фала ни рекоа што сме ги известиле и се јавија кај шефот ги тргнаа. Значи буквално на се да пази човек. Рокот е ок и паковањето не е воопшто оштетено.
    Слушам му клокотка стомакот. Се надевам се ќе биде ок...
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Од која возраст може да се дава јаглен? И како?
     
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.228
    Мислам можеш да дадеш. Иситнет.
    @Alishan30 сепак ќе каже.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Под 3 годинки јаглен на дете не сум дала
    20190910_230425.jpg
     
    На TeddyGrey и duffi им се допаѓа ова.
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.228
    Мислев може и порано. Не знам оти.
    Ваљда дека го пијат и трудници.
     
    На kukla21 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  17. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Мајкии ќе ве молам за совет..;( во животов сум немала олку стрес..детево ми се смени зс еден...послушен беше многу ме слушаше...се со зборење со убаво ќе му кажам немој сине вака он добро..незнаам дали ми го урочија детево..сите ми го пофалија машала колку е умен како слуша ова она незнам што да кажам мајками вика да го носам на бајачка на очи бил фатен...абе цел ден урла плаче...се тегне доле паѓа...навечер во сон дури тера инает и плаче бришти..попудслев неможеме да излеземе со него никаде ..вчера ми исттча пред кола рипнав и ја свиткав ногата....кривам сега толку сум нервозна дури дијазепами пијам сакам детето да ми се врати како што беше...де нешо бара за пиење за јадење и фрлаа диле истурс неможам веќе ролку сум под стрес паднав во депресја веќе немам воља за ништо мерак мие да излеземе да го прошетам..ама тоа ми толку стресно циркузи прсви плаче вришти дете секаде...ќе де мрднам мајки неможам повеќе..;( про ѕвам се да му удоволам ме команда динеси ова стај ваму седни датму и пак плаче се му смета нешто..неподносливо е ова..се мислам на психолог да одиме не се издржува повеќе..ептен манипулира..дсли го размазав од толку ќејфови правење..зашто не јаде па се мие жал за да касне нешто и месечината би му ја симнала..и да му направам ќејф и да не му направам пак плаче урла..толку нервоза има во него а толку мало дете премногу нервозно кога плачее жар црвено е стташноо мајкиио неможам веќе;( некој ќе рече плесниго за ќитек е ама неможам да го удрам и се во мене нервозата е вчера дури се рацете ми се тресеја додека го пресоблакав зошто мокср беше една капка имаше и урлаше се тресев дури....
     
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Мајка како прво смири се се гледа по постот мн.си нервозна.
    Сите деца минуваат низ фази и го знаеш тоа. Дали ти оди детето во градинка? Можеш да пробаш да видиш ќе има ли ефект. Продолжи да му зборуваш и понатаму со ќотек ништо не решаваш

    Јас би консултирала и стручно лице.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Благодарам за одговорот се консултирав..свесна сум за фазите..но вака никогаш не било..од градинка почнува од понеделник направувме пауза неколку месеци зошто многу беше неарен но сега ќе иде .по цел ден е со мене и тоа прави повеќе да манипулира со мене така ме советеше и псиХолигот..се плашам да не биде ова долго вака..неможам да издржам да си го гледам детето нервозно.ќе видиме како ќе биде со градинката се надевам ппдобрро ќе биде...
     
  20. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.304
    Допаѓања:
    34.241
    Пол:
    Женски
    Кога не сакаат да се бањаат децата ги бањате на сила?
    Три дена не е бањато и ај демек на сила сега колку толку вода да го помине ама не можев да го додржам.
    Да не гледа некој од страна ќе не пријави за семејно насилство.
    Ова е втор ваков период па знам ќе помине и ќе сака пак да се бања ама што до тогаш. Во градинка ќе го приметат дека е небањато.
    Да го држам ептен силно ќе го боли и ќе има ноќе тантруми.
    На секаков мил начин пробав ама џабе решено е дека нема да се бања.