Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

 1. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  685
  Допаѓања:
  203
  @RedRevolution исто и маж ми вика, да не му е нешто на детето па така прави. Јас верувам дека тоа му е само од инат или дека сака да привлече внимание, ама глетката не е убава. Еве денес пример дека беше изморен од градинка, дома бајче беше, си играше, и скоро па ич не седна на кревет и да се лупа. Се надевам дека ќе помине поскоро :)
   
  На RedRevolution му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kiki_riki

  kiki_riki Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  1.658
  Допаѓања:
  13.826
  Пол:
  Женски
  Искуство со докторката Софија Галбова од козле?
   
 3. RedRevolution

  RedRevolution Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  1.160
  Допаѓања:
  3.187
  Пол:
  Женски
  Тактики детски, сконтале они дека ако се повредат ние одма ги гушкаме, галиме и жалиме. :nod:

  Пред 10тина дена последен пат направи така, се враќавме од прошетка и детево почна да негодува кога стасавме пред куќа, го качува маж ми во раце, влегуваме дома и го спушта на земја за да соблечеме јакни и кондури, малиов нормално плаче, вришти, зошто се враќаме, нели, па коа рече лупнување главата од земја, мислам дека заѕвонеа и под и ѕидови.

  Маж ми у тој момент се изгуби комплетно и му се развика сериозно дури со плач во гласот, од што се извади од памет чоекот, му се раздра ама не знаеш како. Од тогаш нема така направено, дали сфати дека не треба или дека не смее, не знам, важно од тогаш не прави така.

  Мене жал ми падна, јас против развикување на дете сум, ама упали. Само си стоев на страна, бидејќи договорени сме дека еден кога се расправа со детето, другиот не се меша. Маж ми обично за се со убаво ќе го фати, ама овој пат одлепи и он, важно имаше ефект, бар за сега. :sweat:
   
  На Girl-Rabbit и WomanInLove им се допаѓа ова.
 4. FlowerPower

  FlowerPower Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  218
  Од кога давате рибино масло, син ми има 2 год, па се мислев да почнам да му давам. Како се дава, дали оди во комбинација со имуноглукани и млеч, зошто моментално тоа давам. Конкретно се мислев за Молерс. Совет и искуство чекам, дали воопшто вреди. Инаку оди во градинка и не е болежлив. Screenshot_20191118_080244_com.facebook.katana.jpg
   

  Прикачени фајлови:

 5. Autumn_

  Autumn_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  1.161
  Пол:
  Женски
  Од 3 или 5 месеци старост, иако често го заборавав од пуста ненаспаност. Ни нагласија дека омега е многу важна за развој на мозокот особено што беше многу нервозно бебе и не спиеше никако, верувам и тоа имаше удел што толку брзо ни го препорачаа, ама сега гледам на други бебиња и од раѓање препорачуваат. Во ова има и вит д, имајте си во предвид ако давате и вигантол или слично. Иако лично сметам дека нема штета од една капка вит д плус
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.539
  Пол:
  Женски
  Имуноглукани даваш по препорака на педијатар? Дека велиш оти детето не е болежливо.

  Иначе рибино масло давам од две години. Годинава Молерс, претходно КидзОмега.
   
 7. FlowerPower

  FlowerPower Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  218
  Лани првиот семестар во градинка мн мачно поминавме. Годинава педијатар ми препорача Дефендил да му давам овие први месеци, колку да ги спречиме епизодите од лани. Не го сакаше се гадеше. Сега му давам пола дневна доза Киндеримуно од др Волтс. Еве сега за сега е добар.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.058
  Допаѓања:
  64.269
  Пол:
  Женски
  Пак мојава темп од нигде никаде... :( До 12 беше во градинка и бев да ја земам, плачела и седела чудно мирна цело време (а не плаче веќе недела дена), ручала и повратила. Па тогаш јас дојдов ја земав. Бевме на љуљашки она чудна не сака да игра, во раце бараше да ја држам. Стигнавме дома и некако топла, кога 38... Сега 38.5 дигна (а 4ч со 38 беше), па и дадов сируп. Изгледа се 5ките, тешко нас со овие 5ки :( И тоа од истата 5ка што е малку пробиена, зашто на другиве места нема ништо... а таа едно осминче дали ѕирка...
   
 9. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.195
  Допаѓања:
  42.994
  Пол:
  Женски
  Исти сме од 3ките.
  Ама само еднаш ми поврати ама и се прејаде.
  Денес јаде по малце, а почесто.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 10. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.423
  Допаѓања:
  17.605
  Пол:
  Женски
  @mariz @TeddyGrey Мене син ми ми правеше така со четворки и петки . Тт достигнуваше и 40 . Тогаш педијатар ми рече наизменично да му давам парацетамол сируп и чепче за тт . Кај нас беше лошо што тт не паѓаше под 37.2 , и се качуваше на секои два часа ( стрипот се дава на минимум четири часа ) . Во клинички му ставија само обична инфузија . По препорака на матичната му давав наизменично , околу три-четири дена , потоа продолжив уште три дена со сирупот . Кога помина скоро една недела под терапија за тт , се смири , тт падна и се врати во нормала . Прашајте матичен педијатар за мислење , и што би препорачал тој .
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.058
  Допаѓања:
  64.269
  Пол:
  Женски
  Дигна мојава и 39+ Пиеше сируп во 8 и сега спие, со 38 е веќе 2ч. Па ја пазам да не качи пак повеќе, а жал ми е да ја будам сега зашто утепана е за спиење и ке плаче ако ја разбудам... Сабајле на лекар.
   
 12. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.058
  Допаѓања:
  64.269
  Пол:
  Женски
  Мајки многу лошо и мирисаше мокрачата сабајле на малава... И залепив кесичка за мокрача и нз дали ке се собере. Сте собирале кај женски со таква? Еднаш пробав и не се собра.

  Со темп е сеуште и имаше цела ноќ...
   
 13. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.339
  Оди на лекар нека и залепат ако не успееш.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.379
  Допаѓања:
  26.089
  Пол:
  Женски
  Проверете уринарен статус, за тоа не мора да е стерилна урината, може и од нокширче да ја собереш, само измиј го убаво.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.058
  Допаѓања:
  64.269
  Пол:
  Женски
  Истекло :doh: Абе и на клиника и залепија еднаш и таму не се собра. Ново и залепив сега пак, некако сега погоре го наместив.

  @Lolipop23 не сме дома, кај тетка сме моментално и нема тука нокширче...
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.539
  Пол:
  Женски
  Може лошо да мириса ако е дехидрирана од температурата. Но во секој случај, проверете урина.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 17. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.339
  Неам искуство. На малиот му лепеа еднаш во систона. Само тогаш имам испитувано
   
  На jok и mariz им се допаѓа ова.
 18. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.058
  Допаѓања:
  64.269
  Пол:
  Женски
  На синко сум собирала ама лесно е со тулето :lol: Ја држам сега гола во раце и чекам да и се примоча :sweat:
   
  На Marija_Magdalena, kukla21, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.539
  Пол:
  Женски
  Во тоалет пушти вода нека тече, може ќе и дојде. Или дај и вода да пие, нешто течно.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 20. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  1.270
  Пол:
  Женски
  Мајки вчера кога се земавме од градинка беше весела трчкаше, пеш си дојдовме до дома и со сите се закачаше по патот. Кога дојдвме дома детето се смени. Касна 2 лажички мандџа и кога рече повракам и омалакса одма. Од темепраменто и зиво дете што незнае да седи , седеше на креветото пола саат и заспа, ама кога и да се напие сокче или да се иксашла завршување со повракање на течност и балгами.. Температура немаме. И давам линекс пробиотик ама и него