1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    колкави сте вие? на 2 ипол години може да се задржи внимсние од 15-20 мин. сме имале епизоди каде од 17ч па до 20ч буквално сам си брка занимации, тек тук упаѓам и јас ама воглавно сам играл. штета ова е реткост :)
     
  2. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Утре, точно две години и еден месец. Играчките само ги растура не си игра |(
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Иста другарка и (facepalm)
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Ќе почне. Многу прават разлика тие 5-6 месеци :)
     
    На Autumn_, Lolipop23 и fana им се допаѓа ова.
  5. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Моето беше хипер, без фокус на играчки или некоја игра ако не вклучуваше играта трчање, шутирање топки или слично. Често играше периодов со поголемо дете и го гледаше како вози колички, ги реди, и почна да повторува, после почнав јас да му ги паркирам, да ги редам по некој ред и почна и по мене да повторува. Не ми се верува дека можам да кажам дека знае да се заигра сам по 5-10 мин а со нас и многу повеќе. И што ми е поважно знае да се смири и играта да е сталожена.
    Инаку магнетна табла и табла за фломастери му задржуваат внимание, во почетокот му цртавме ние нешта што ги сака а сега и сам си шкртка и ни кажува што нацртал. 2год е моето
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  6. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    Мојов знае убаво да се заигра, но му треба стимулација и обавезно да работи и некој со него, сам не сака да остане ни минута, барем да има некој до него и да му зборува, помага во дејствието.
    Инаку да и он е хипер, ако не го "заповедам" аздисува, особено оваа недела каде рипа денско спиење.

    Мојов е точно 2г, омилени активности му се:
    Лего
    Гаражи со колички и обавезно да има и тобоган :D
    Цртање со пенкало на лист хартија или на онаква табличка пиши/бриши
    Лепење стикери
    Нега на маче играче, го повиваме, го нишка, му дава да јаде/пие
    Куглање или јас му редам куглите и бројам, па он брои и тоа на англиски, мк не знае :tmi: и бута
    Имаме едно на Чико кругче со натакнување на делови кои се во боја, па учиме бои и ги редиме
    Редење на кули со чашки и броиме
    Во едни пластични јајциња пикаме животни, па он ги отвара и кажува кое што е
    .....

    Од денес најново боење со темперни на бели листови, цели 40мин боеше, се шлакаше де, ама ептен беше среќен :inlove:

    Можеш да пробаш и со кинетички песок, да правите форми, јас засега уште не купувам.
    Можеш слагалици, мојов ги сложува, ама не се навраќа на нив, не е фасциниран ич од слагалки..
     
    На Girl-Rabbit, Sexybaby86, Lolipop23 и 5 други им се допаѓа ова.
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    @Lady*Bug земи ги картите од просветно, редење прстени, коцки, книги со форми да ги намести и каже... Моето околу 2 годинка почна сам да си игра. Мислам дека од се може да си направи игра. Де ќе ја земе торбата па оди на пазар па тинкекс , па кажува што ќе купи, па си играме пазарче, он продава ( има корпи со овошја и зеленчуци) кажува колку е килото па ми наплаќа на каса :D, обожава книги , читам а и сам си листа и кажува кој е што е, па зема животни ги товари вози во ксмиони,, па ги реди и кажува . Картите од просветно дури не ни ги каже сите по 3 пати не легнува :) И повеќе си игра сам. Такво си е детето. Се надевам ќе трае :)
     
    На marchi-cool, Girl-Rabbit, Sandrin4 и 8 други им се допаѓа ова.
  8. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Супер. Може слика од картите (од просветно)? :)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Фала за идеите :)

    Имам купено и темперни, и пластелин, летово и кинетички земав, абе секој ден се трудам :D
    Ај ќе пробам слагалици ама мислам нема да му се хит, така осеќам. Имам дома една ама таа е за 4+ и немам пробано. Можеби за негова возраст ќе го заинтересира некоја.

    Генерално знае и сам да заигра ама ретко е тоа, и јас морам да сум нонстоп со него и да го стимулирам инаку ништо. Се надевам како растат ќе се менуваат работите кон поарно :)
     
    На duffi, eli25 и emkaemka им се допаѓа ова.
  10. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    Немој ништо на сила, сигурно до сега има веќе омилени активности, па во тие насоки стумулирај и надградувај.
    Пример мојов е тоталка незаинтересиран за кујни, пазари, книги, песни, слагалици не дека нема да ги погледне, ама едноставно не го интересира.
    Инаку слагалица реди со 6парчиња, ама просто не му се по ќеф и не форсирам, ќе ги понудам понатака.

    А да со вода ептен сака да се шлака мојов, па да пени, па може да бањате нешто, па ќе редите, бришете :D
     
    На Coco31, Lady*Bug, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Немојда очекуваш одма ефект. Мојот немаше никаков интерес.Беше фати пушти. Само тркалаше пластични шишиња низ соба. Купив се и сешто,животни,прстени, книги,форми... седнував му покажував едно по едно ништо... Се дур жената едно сабајле го начекала како реди прстени и ми го снима и пушти,пресреќна бев. Се упиваат ама они кога сакаат ќе си покажат.
     
    На Coco31, Sexybaby86, Lady*Bug и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    На секое дете ќе му "кликне" само на некој порано некој подоцна :)
     
  13. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Сака сликовници и читање, сака да се шлапа во и со вода, ама мислам коли, гаражи, паркинзи, возови, абе било што само да вози тоа му е хит. Последно авиони мн сака па купив 6мали уште 2-3 големи и ги пушта демек да летаат. Ама нели тие немаат таква опција и останува да барам таков као на батерии нешто :) ако не па дрон :P(facepalm):D
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    Лего ви е совршен избор!
    Мојов буквално може цел ден да помине со склопување на коцки, само и тебе ти требаат идеи, па да стимулираш. На коцките има и бројки, букви, животни, во боја се нели, па ем ќе реди, ем ќе учи.
    Мојов е фасциниран од возови, па ги реди вагоните и на нив редиме по некој ред, на кое животни, на кое бројки, на кое деца..
    Правиме тунели, гаража на возот, па го растовараме, па му ставаме бензин, патници се качуваат и се така се надградуваме и правиме приказна. Ама ти треба и полн џеб за цела сказна :tmi:
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    кое го имате вие и од каде? т.е во крш мислам има.
    као за лего бил мал ми викаат ама мислам тие се по возраст назначени.
     
  16. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    Најмала возраст по кутиите се 1г или 1.5г не знам точно, секако твојот е 2+ и секако ќе купиш Лего Дупло, за Лего Сити е мал, тие се 5/6+ и се со ситни делови.

    Од Крш ги купувам, купувам само сетови што он би ги играл и би надрградувале со тоа што му е интересно. Има повеќе, од мали сет колички, до големи сетови, кутии јас не чувам, па да сликам што се има.
    Ај утре ќе ти го сликам делото кое ни е наредено во дневна, сега да не се растропувам :D
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Може појаснување за картите од Просветно дело, кои се, какви се?
     
  18. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ќе си цитирам старо мислење, мислам дека за овие збори Ели.

     
    На duffi, Autumn_ и Lady*Bug им се допаѓа ова.
  19. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Тие се извинете заборавив да сликам .
     
    На Lady*Bug и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  20. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Морам да споделам нешто со вас се надевам ќе ми помогнете оти навистина ми е многу тешко.
    Ќерка ми има 2 години и еден месец. Поради сплет на околности, од 9м до 1г и 9м живееше кај моите во Битола, а јас и мм сами во Скопје. Околу живеењето со нив немаше никаков проблем прашувала каде сме, но не плачеше. Од септември е и таа со нас во Скопје оди во градинка и се е супер и таму сака да оди и убаво и е.
    Проблемот е дома. Кога е дома со мене и мм воопшто не не регистрира, како да не постоиме.
    Ситуации: го зема далечинскиот и притиска на него и велам немој, тоа не е играчка остави го. Не само што не го остава туку не ме ни погледнува. Или пример ја довикувам на име да и покажам нешто (пр. слика што ми стигнала на вибер) не ме регистрира. Секое одење во маркет е хорор се треска од земја ако кажам не. Глува не е тоа гарантирам,ама зошто вака прави? Како да постапам? Секое обраќање мора да ми е на повисок тон и тоа ме нервира. Не сакам да и викам пошто и реално нема потреба да и викам за далечинското ама треба да знае дека кога ќе речам не тоа треба да е не. Кога ќе речам дека лижавче имаме дома и нема да купиме, дека не мора да не слушаат до Штип како се трескаме од земја за лижавка.
    Дали (не дај боже) некој се соочил со слична ситуација? :|