1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Секаде ги има.
    На 4u се.
    Побарај Спиранто лепенки.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Здраво сезнајки. Подолг пост ќе биде за да објаснам. Кај ќерка ми во градинка има две деца со варичела. Синоќа кон 10 се исфрла на рацете и нозете на лицето и трупот не. Ептен ситни брунчиња како полазено од инсект. Заедно со осипот крена тем 38.5. Отидов на дежурен ми рекоа варичела е. Се вратив дома дадов сирупче тем падна дете весело си заспа најнормално цела ноќ немаше тем а нема ниту денес цел ден. Сабајлево кога стана имаше уште плус малку исфрлано па на своја рака дадов лоратадин. За брзо време осипот почна да се повлекува и сега нема ништо. Весела си е јаде и пие ко секогаш. Сабајлево бев до инфективно рече вироза е, но не е варичела. На крвна слика покачени се само лимфоцити.
    Имате идеја што можеше да е? Ако е алергија, зошто тем? Ако е вирус, зошто само еднаш крена тем? Не може да се вруќници зошто навистина не беше наоблечена, а ни во собата не беше жешко. Башка што 38.5 тем не се добива од претопленост. Имате слично искуство?
     
  3. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Моево исто фати варичека од градинка. Беше исфрлана. Јас мислев не е многу, ама двајца длктори реагираа Ухуууу убаво исфрлила. Во исто време фати и братучедка и, со која се заедно во група во градинка. Многу малку беше исфрлена, дали 5 брумчиња имаше. Исто прво и рекоа варичела, па следен ден изгледа не е, може алергија..... Мајка и ја мачкаше со пудра, се изгубија тие. На крај не знаеше дали детево прележало или не. Па еден доктор и рече дека и бил јак имунитетот и лесно поминала.
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Варичела не е. Ако осипот се повлекол, нешто друго било. Преку крв најточно се дознава, ама кај нас не прават такви испитувања.

    Големиов без температура и лесно ја прележа варичелата, со неколку брунки на стомакот и главата, од внатрешната страна на очните капаци. Ако траеле брунките барем две недели, тогаш најверојатно е варичела, ако се изгубиле за два-три дена, не е. Како што пишав погоре, само преку крв се докажува, со испитување антитела.
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @fana а преку крв да проверите?
     
    На fana и Annath им се допаѓа ова.
  6. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Да, јас одма и реков преку крв да проверат. Ама не сакаше да малтретира дете. Некако викенд се погоди. Знам викаше само две брумки стоеја едно 5-6 дена, а други немаше.
    Да е мое, би проверила антитела. Вака не знаеш на што си.
     
    На kukla21 и Annath им се допаѓа ова.
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Каде се прави тоа испитување?
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Другарка цо авицена правеше
     
  9. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    IMG_20191212_112209.jpg искуство со овие омега 3? До сега давав бејбитол
     
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.720
    Допаѓања:
    122.045
    Спиранто лепенки сте користеле? Каде ги лепите под носе или на пижамче да му залепам?
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Не сум користела, ама педијатар ми кажа на пижамите да ги залепам и тоа половинка, јаки биле.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Баш погоре имаме коментирано за овие лепенки, на пижамите шо поблиску до носето, сум ги користела, и мене педијатар ми рече половинки, ама некако ми е несватливо, херметички се затворени, кога ке ја отвориш лепенката веќе нема назад, ако ја пресечеш, другата половина испарува во рок од 6-8 часа, така де не е употреблива, барем јас така мислам, ако има некој може слободно да ме поправи, и затоа ја ставав цела
     
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.720
    Допаѓања:
    122.045
    Јас пола ставив стварно многу јаки, ама некое подобрување нема :( Се мислам да ја додадам и др. половина :?:По некоја логика и таа ќе има ефект толку време ама ај налет пари да му олесни само.
     
    На Marija_Magdalena му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Пред некоја вечер и ставив. Три вечери по ред. Сама бараше. (facepalm) Незнам дали случајно, ама после првата беше следниот ден кукурек. Таа и јако мирисаше. Другите две некако не мирисаа толку јако. Проблемот беше ксј нас што си легнува со одзатнат нос, ама веќе накај 4 почнуваше да крчи од што и беше затнат носот и се будеше. Со три лепенки се средивме. ;)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.720
    Допаѓања:
    122.045
    Се подобри после. Спиеше речиси цела ноќ:sweat:
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    На пижамата лепев. Цела уште 1 годинка кога имаше. Интензивен е мирисот, ама помага :)
     
    На Leo_29 и eli25 им се допаѓа ова.
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.720
    Допаѓања:
    122.045
    Ко шо бев затната и мене ми помогна:D Стварно биле спас(y)
     
    На fana, Leo_29 и kukla21 им се допаѓа ова.
  18. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.148
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Не знаев во која тема да прашам.
    Ацидосалусот од отварање до кога можам да го користам? барав рок не најдов на самото пакување.
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.702
    Допаѓања:
    72.593
    Пол:
    Женски
    Мајки еден совет или искуство...

    Косичката на малата мислам дека многу споро и расте... Девојче кое е родено година по неа веќе има подолга коса (а немаше ич и тоа), а она од 1ви род до сега (сега е 2г и 2м скоро), косата дали 2,3цм и е порасната за 1г и 2м. Девојчиња со неа што се тука родени веќе имаат коси подолги од рамена. Може да е од некој недостаток ова или едноставно така споро и расте?
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Не е ништо. Споро расте едноставно.
    На другарка ми малава до 2 год беше буквално без коса, сега наеднаш и порасна убаво косиче.
    Ќе порасне Мариз и јас сум немала коса до 3 год, а сестра ми помала од мене до половина.
     
    На Coco31, mariz и TeddyGrey им се допаѓа ова.