1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    За хмг јас од кога почнав да и давам домашно кравјо и се подобри. Дури беше на доење никогаш не и бил повисок од 107. Од кога почна да пие домашно кравјо млеко и скокна хмг на 120, а пиковит давам некаде од ноември до кај март месец ама не секој ден.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Еве ја и мојава нејадач.
    Се јадеше се... откако е дома е хорор.
    Се случува 2 дена по ред да јаде супер, ама затоа по цел месец ќе ме нервира со нејадење.
    Обично за доручек кснува, не дека не ама количински помалце. И се едно исто вртиме, јајца варени пржени, кришки, паштета, палента и толку. За ручек е потешко, супа нема да одбие и често знае само тоа да јаде. Пак вртам едно исто, супа, ориз, грав, грашок...
    Ме теши едино што јаде зеленчук свеж доста, пиперка, краставица, домат, обавезно нешто у текот на денот. За вечера е најголема борба, скоро инда не јаде..
    Или кашкавалки, ќе земе една две, или некои овесни со млеко.. ама ептен ретко.
    Што не правам, мафини, палачинки, лиснато, прави форми,бои, да ја привлече,јок бре.
    Пиковит пие редовно, ама рфект нема, сега земав саностол ама уште е рано да кажам. Едино подобрување и на хемоглобин и општо видов од хомеопатските имунокинд на мама натура, ама ги нема кај нас а залихи ми се потрошија.
    Во деновите кога одбива да јаде одбива се, и грицки и чоколади, ништо не сака.
    Само сладолед никад не одбива. Па правам домашен од овошје.
     
    На emkaemka, Seduction и mal.ecka им се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Да пријавам и јас нејадач. Едино млеко бара, ама ладно да е!
    Леб и крем и давав не бе, да не види. Е за ручек знае да касне "убаво" ако е манџиче - грашок, леќа, боранија (се што мајка не сака), пире, ориз и сл да не помириса. Од посуво едино макарони болоњезе ќе касне и тоа е тоа.

    Се ја интересира освен храна. Порано се плашеше од волкот, па ај некако ќе каснеше, сега ни волк, ни лош.
     
    На mimiiiii, azelea, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    @emkaemka 1 недела давав без прекин, после почнавме да скокаме, не го давав редовно и сега пак почнав да го давам, а од денес почнав и Ц витамин, ама па денес за чудо јадеше повеќе :party:
    Кога ја гледам ќеркичката како јаде од се што ќе види мислам он воопшто не јаде ама тоа е. Инаку @duffi не беше ваков, си јадеше се.. незнам што му стана.
    @Milaaa91 Најмногу сака млеко и овошје. Уште пие Аптамил по 2 пати на ден по 240мл и без овошје не му поминува денот, ама цел ден на овошје не бива :wasntme: Башка има проблем со столицата, диареа има подолг период, штом почне да јаде малини, јагоди, лубеница одма го фаќа и сега му бранам и тоа. Ај ќе се тешам дека не сме единствени.
     
    На Milaаа991, emkaemka и duffi им се допаѓа ова.
  5. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Мајки, какви капки Д витамин им давате на децата? Имавме препишано Вигантол, замена ни дадоа Пливит дз ама многу му горчат. Денес побарав да ми дадат други во Еурофарм, ми дадоа Солдевит, немале други за деца, ама сега читам за деца од 3 годишна возраст, а бремени и доилки само со консултација со лекар ( бремена сум ). 1 капка е 400 IU. Помошни состојки - растворувач триглицериди од масни куселини со среден синџир
     
  6. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Ортопедот ни препорача Солдевит, ама не сум земала зошто сеуште имам Вигантол. Сега давам една капка Вигантол и една капсула Бејбитол Д3.
    Совет на ортопедот беше дека наместо Вигантол или Солдевит, може да се дава 2 капсули Бејбитол наместо една.
     
    На K7M10J и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Да го пријавам и јас моево нејадач ама луѓе стварно нерви немам ништо да не се јадело ,ручекот главен проблем ми е ,само некое пржено,печено компирче и вариво готово пченка/грашок ,месо никакво по некогаш ќебапче може и риба знае да касне толку ,течно манџа само со молење компир манџа и толку .Доручек зависи како е расположен млеко со бисквити ,јајце пржено или макарони ,евентуално леб со маргарин ,вечера млеко и бисквити или попара лаб со кисело млеко ма да и овие јадења што ги наброив со судни маки се јадат ,едино што не одбива никогаш е краставица знае чат пат и домат да касне од шопска ,од овошје само банана ,јаболко и сега летово лубеница,диња да проба толку е :( Како соленка е одвај 13кг има 3 год.ќе полни за месец дена , земав б-комплекс форте џабе не помага ,бар глупости да јадеше како чипсови,грицки ,чоколади ова ни тоа не пробува ,незнам што да дадам малце да го разјадам :?:
     
    На Skorpija25, mal.ecka, Seduction и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    21.854
    Пол:
    Женски
    Добро е, ми олесни, не сум била сама.:sweat: И тоа во право време ги прочитав мислењава, бидејќи деновиве сум на раб на нервен слом.
    Уста не отвара цел ден, само доручекот го јаде и тоа не секогаш, а ручек и вечера никако.
    Во меѓувреме каснува овошје и зеленчук, тоа не одбива никогаш, па се тешам некако дека колку толку внесла некој витамин.
    Бекутан мултивитаминот и го давам и јас, но не секој ден, има денови кога и него не го сака.
    Кога сум тука да прашам дали може.да давам и ацерола и од сирупот? Бидејќи и во него има витамин ц.
     
    На Seduction, duffi и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.106
    Пол:
    Женски
    За нејадачи тука сме и ние. Сега на сладоледи живее мислам и на кросан и банана:( Ко за беља една недела сум без кујна поради реновирање па неможам ни ништо асално да му зготвам.
    Го запишав во градинка од септември. Искрено се плашам,малиот е баш себичен.. Ако он земе една играчка готово веќе не ја дава:|Скоро се степа со едно дете поради тие мотори со жетони(facepalm) И треба да го одвикнам од памперс а толку е нетрпелив овие денови за се живо урла се дере ако му падне играчка урла ако му се закочи цртани урла.. Ме полуде веќе,почнав по газето да го плескам он уште по веќе урла:( Неможам себе да се трпам ем од топлово ем од мачниниве уште тој само плаче за глупости.. Се надевам ќе помине овој лош период иначе ќе полудам:D:D
     
    На Seduction, mal.ecka и bella12 им се допаѓа ова.
  10. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    Го запиша во градинка?
    Каде има уписи?

    Со тепање само контраефект може да предизвикаш, само зборување и зборување и зборување може да подобри состојба, а можеби најдобро и игнорирање во дадени ситуации (fingers)
    Најверојатно сте почнале со прочуените тантруми или бес :doh:
    За прилагодување со други дечиња ич не се замарај, комплет ќе смени однос, понашање во група.
     
    На Среќичка, mal.ecka и mssuniquee им се допаѓа ова.
  11. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.106
    Пол:
    Женски
    Градинката ми е баш пред врата и учителката комшика :) Тука во она ми рече рачунај од септ. е запишан во нејзина паралелка
    И јас иако ќе го плеснам после го гушкам криво ми е па и кавги со мм он па ептен е нежен со него, но навистина претерува со вриштењето(facepalm) Ајде нека се тантруми само да поминат што побрзо:D
     
    На mal.ecka и emkaemka им се допаѓа ова.
  12. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    Ја да упаднам :bandit: Пријава за упис можиш да однесиш , остават баш сеа периодов као демек и списоци праат , бар овде кај нас така викат . И јас бев пред месец два за малата остаив документи за од септември , па ако почнат со работа ќе не известат .. Прашај си у градинка доколку сакаш да го запишеш за поточни информации .
     
    На mimiiiii и emkaemka им се допаѓа ова.
  13. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    @Spidy може ќе те интересира :)
     
    На Poppins и Spidy им се допаѓа ова.
  14. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    50
    ve molam za pomos i sovet dokolku nekoj moze da go objasni nasiot problem.
    Tocno sme 2 god. i do pred 2 meseci spievme super (se dodeka da se odbieme od cicanje).
    Zaspivase okolu 21:30 i si spiese do sabajleto do 9 ,10h.
    Sega ne mozam da sfatam kakov problem imame,ajde vikam moze zabcinja. Ke mu tekne vo sred nok budenje i odenje vo dnevna,igranje i zaspivanje so crtani. Loso e sto zaspiva vo 12-1 h edvaj,porano ne saka.
    Nokeska ajde vikam ke spieme vo dnevna no ist problem
    Dali e samo period sto ke mine ili....
    Problem mi e sto sum bremena i ne mozam vaka normalno da funkcioniram
    Sekoj sovet e dobredojden
    Razmisluvam i za Mr.Goodnight
    Se izvinivam ako mi e utnata temata
     
  15. Mama993

    Mama993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    558
    Пол:
    Женски
    Здраво женички :hai:
    Треба да донесам една одлука па малку сум збунета и ми треба совет.
    Имам понуда за работа,прва работа после породилното отсуство.
    Проблем ми е тоа што немам на кого да се ослонам во однос на чување на детето,живееме сами со мм,дедовци и баби немаме на располагање. Маж ми работи од дома и вели би ја чувал малата но неможам на него да се ослонам поради тоа што откако се породив одговорноста кон детето целосно ми припадна мене. Мм уште на почетокот се огради велејќи дека детето е мало и нема што да му прави. Понатака како растеше ќеркичката си продолжи се исто,јас ја хранев,успивав,преслекував. Кога треба да одиме некаде мм се спрема за 10 мин и не чека пред врата а јас ја спремам малата,себе и торбата. Мм не знае ни што јаде малата,ни како да ја успие. Инаку малата во Септември полни 2 год и е прилично тешка за јадење,мирна е но нејадач. Би ја оставила да ја чува а јас да работам но паметот ќе ми биде дома. Работното време би ми било од 8 до 16 пон-пет и работата ми е прилично блиску,со кола 5 мин од дома. Плата солидна но ме кочи детето,мислам дека би седела гладна дур дојдам од работа.
    Радо би ја запишала во градинка раат би била но ситуацијата е ваква каква што е,не верувам дека брзо ќе се отворат градинките.
    Размислував и да најдам жена која би доаѓала од 12 до 16 само колку да ја нахрани малата и да ја успие но тешко се наоѓа жена за чување.
    Што би направиле да сте на мое место?
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски

    Сопругот би го потстегнала да се ангажира повеќе околу детето. Од бебе требало да биде повеќе вклучен во секојдневието на малото, но не е доцна тоа да се промени. За почеток, почнете со пресоблекување, хранење и анимирање, после и успивање. Почни да му ја оставаш за почеток по час-два да се навикне дека има доста обврски околу малото, и ќе може да му ја оставаш да ја чува додека си на работа, ама не е лесно да се чува дете и да се работи од дома. Ако му е флексибилно работното време е полесно, ќе работи кога ќе спие детето и кога ќе дојдеш од работа. Нека се учи со детето, не може ти целосно да бидеш одговорна за него. После кога ќе отворат градинките ќе си ја запишете таму, а сигурна жена тешко се наоѓа.
     
    На SummerGirl, Bella*, Coco31 и 7 други им се допаѓа ова.
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Тргни си на работа и остави го сопругот да биде татко во вистинска смисла на зборот. Нека надокнади за она што го има пропуштено. Додека му ја мислиш така тој никогаш нема да превземе одговорност. За почеток ќе му даваш инструкции и ќе му припремаш јадење, облека и сл, но постепено треба да почне и сам да се снаоѓа. (fingers)
     
    На SummerGirl, Mama993, kikin и 4 други им се допаѓа ова.
  18. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Воопшто не се плаши.Идта ситуација беше и кај мене.Маката во градинка 6 март ме прават операција во Скопје и на 13 март затвараат градинки. Јас морав да се вратам на работа а тој да остабр со неа бидејќи 3 месеци заради операцијата не смеев д ја дигам.Човекот се смени начисто.Ј храни,ја шета,ја анимира за се и оди по газот,ја гали ја бања ја пресоблекув од 8 до 16 е 100% посветен на неа.Колку го сакаш детететони колку те боли тебе верувај и кај него е исто само што не искажуваат и по бргаат од одговорности. Така да уопште немој да се сомневаш од 16 па до сабајле ѕи ќе си бидиш со детето.
     
    На SummerGirl, Mama993, Coco31 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Eve i od mene sovet, zamisli soprugot da ne rabotese od doma, da odese na rabotnoto mesto? Koj ke ja cuvase? Ne se opteretuvaj, sreka si nasla rabota, jas uste sum doma a malata e veke 3, kamo sreka da najdam, ke mu ja ostavam pa neka krsat glava dvajcata hahah ke gi otvarat za brzo gradinkite pa ke si ja ostavash i ke si ja zemash, mazi ko mazi, za niso ne gi biva
     
  20. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    43.177
    Да си запишам и тука, да не заборавам :)

    Наполни 2 години пред две недели.
    Одеднаш е драма. Одеднаш не сака грашок. Одеднаш зборува цели реченици. Проаѓаме од кај пицерија и се дере - сакам пицааааа! И ти нормално, не застануваш. Игра со топки, фрла. Реди коцки, бои. Брои до 20, ги знае сите бои на македонски, неколку на англиски. Самостојно јаде. Не ја дава цуцлата за жива глава (само за спиење, среќа!). Држи ноџиња на педали, но не сака да вози. Турка тротинет. Сама облекува сандали, најчесто наопаку. Омилено јадење ѝ стана ориз тава со шопска. Почна да пребира манџи. Се љути на ситници. Си бара да ѝ пуштиме музика со артикулирање песна (Пусти мама Ено маче или Мајонка). Се качува сама по скали, за симнување уште ѝ е фуфка. Не сака да ја гњават, бега од нападни деца, си игра со посмирени и машки. Обожава книги, сликовници и да си прераскажува на нејзин мешан јазик. Сабајле му рече на татко ѝ - а ти пиеш кафенце? Ќе се онесвестев. Тантруми - се дешаваат. Ужасни се. Или игнорирам или пробувам да сменам амбиент, да ѝ подадам играчка да ја заигра или фрли. Со лежење на паркет, со лигавење, со крокодилски солзи се пропратени.
    За месец дена стана прописно дете. Уште да кажува за мочки и каки како што треба, а не да лажира и да ја седнуваме на шоља и да мисируваме, ќе беше топ. Али нема сѐ одеднаш.
     
    На BabyT*, Seduction, Feodora и 11 други им се допаѓа ова.