1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Што е со несакањево.
    Не сака да моча, не сака да јаде, не сака да спие(никогаш), плаче од што и се спие, очи и се затвараат и не и не, плаче зошто и се затварале очи, неќела да спие.
    Пекаше за градинка сега тргна, сега вика неќела да оди, а ок е таму.
    Не сака да се бања, не сака да се пресоблече.
    Да кажам само дека овој проблем е од некаде летово. Тоест откако почна да оди сама кај баба и.
    Предходно знаеше да негодува, ама некако со игнорирање и за 5 минути ќе попуштеше.
    Сега ништо, неќе јакна, неќе да се исчешла, неќе нокти да сече, за се е бунт и борба.
    И објаснувам убаво, зошто спиеме, зошто јадеме, џабе...
    Секогаш наоѓа изговор.
    И викам во ред, штом не сакаш ти да одиш во градинка, и јас нема да сакам да ти купам некоја играчка, ми вика добро, не сакам да ми купувате ништо никогаш.
    Пробувам да ја научам со примери, но џабе.
    Може ли до толку да излезе од колосек тоа што толку време беше дома. Се договараме, правиме планови, се пробувам. Не и не.
    Има моменти кога ќе си пукнам.
    Кога проаѓа оваа фаза на несакам и водење инает?
     
    На mal.ecka, Spidy и gjoker4e им се допаѓа ова.
  2. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.243
    Пол:
    Женски
    За играчката не си требала така да и речеш.
    Сабајле плаче дека не сака да оди во градинка, плаче која ја оставаш, земаш?
    Мојава скоро три недели е во градинка и секој ден ми вика дека не сакала да оди ама сабајле ниту се противи, ниту плаче. Како да ме тестира ама не знам точно зошто.
    Вечерва баш ми вика не сакала утре во градинка, а јас кеси средував и набрзина и одговорив добро и се згази од смеење. Се мислам дека ме има насетено како сум се чувствувала со мојата чувствителност кога ми рекла дека не сака да оди.
    Кај нас е период ‘не сакам да мочам/ какам’ па само бришам, туширам, перам, сушам, ќе полудам. :rofl:
    Нема врска тоа што летото почнала да оди сама кај баба и. Еве мојава нигде не била сама. :D
    Ама претпоставувам сепак јаде или барем спие? Кога ќе рече не сака игнорирај ја или не знам, кога ќе и се пријаде ќе јаде, кога ќе и се спие ќе заспие, ти не ја терај со сила и остави ја нека си поплаче.
    Ја замислив како става чачкалици на очи како мачорот Том за да не и се затвораат очите. :rofl:
    Ќе помине периодот па ќе дојде нов. :hug:
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Леле ме изнасмеа со чачкалиците, е буквлано е така, само што со прсти си ги шири очите.
    Сабајле дома знае да заплаче дека не сака, јас ќутам, после излагаме и толку, ќе каже неќам ама таму влага без реакција.
     
    На lackygirl и gjoker4e им се допаѓа ова.
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.243
    Пол:
    Женски
    Супер.
    Ти почни да не ги слушаш тие два збора ‘не сакам’.
    А сепак јаде, спие, моча, кака нели? И покрај тоа што вели не сакам и плаче заради тоа што треба да јаде, спие, моча, кака...
     
  5. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Да да, само може да помине малце време. Заспива сега полесно откако оди во градинка.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Како се справувате со ноќни мори?
    Пола саат вриштеше, како пренесена, ја викам ја тресам не реагира. И подвикнав малку по гласно и ваљда се уплаши почна да се тресе и да не мава со нози и раце.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.256
    Допаѓања:
    124.739
    @Annath imase ybavo ovjasnuvanje za ova.
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Година ипол се бориме со тоа, сега редуцирано но ретки се тие ноќи кога ги преспива цели...
    Ноќни терори, само смирено, гушкај, биди до неа и тоа е тоа...
    Не ја треси, не ја викај...
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Без викање, без будење, само гушкање и тивко пеење или зборување, за брзо ќе се смири. Со големиот поминавме низ ова, за среќа кратко траеше.
     
    На Skorpija25, mal.ecka и BabyT* им се допаѓа ова.
  10. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.836
    :worried::worried::worried:
    Се надевам барем ова ќе не одмине :emo:
     
    На Skorpija25 и lackygirl им се допаѓа ова.
  11. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Хорор беше тоа хорор, имам пишувано, кај не отидов, што не пробав.
    Секоја ноќ, по неколку пати без исклучок и 2 пати скроз изгуби воздух од плачење, се бореше за воздух душиче...а колку пати само повраќала....
    Никој да не го поминува тоа, никој...
    Истоштува психички....што му е како му е на детето, како да му се помогне..
    Се надевам сега само на подобро ќе одиме.
     
    На mal.ecka, BabyT* и hello-kitty.90 им се допаѓа ова.
  12. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.836
    Знам,те читав:hug:
    Моево не спие саглам откако е родено,ноќе стануваше постојано,на пола саат/саат,постојано на цице,се во раце,заби излегување,грчеви |(.
    26 месеци раат немам,а да неги рачунам оние во бременоста :@.
    Затоа се надевам ова нема да го поминуваме. Мора да не одмине. Мора :emo:
     
    На mal.ecka, lackygirl и Цвет88 им се допаѓа ова.
  13. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Благодарам на советите. Сватив дека не треба така ама бев избезумена од што се случува и не престануваше пола час.
    Ќе пробам нареден пат вака иако се надевам нема да биде често.
     
    На hello-kitty.90 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  14. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Nekoj deca se pre emotivni i nie 2,5 godini eve navecer se budi sega moze toa budenje ne e cesto ama veisti te butka so raka ne dava da ja dopresh... Dodeka ja smiris e horor tie 5-10 min.
    Bidejki koj me cita moze e zapoznaen deka odime i na logoped ona sto poslesno go istrazivme preku neurofidbek metoda e deka kaj deteto e razviena poveke desnata od levata hemisfera sto doveduva do toj emotiven aspekt da deteto pre emotivno si prezivuva se i toa e toj odraz sto go dobivame. Toa e nekoe moe iskustvo so jakite vristenja nokeska, sega sakam da si vodam pribeleski na nejziniot pominat den se razbira dodeka e so mene, zatoa sto toa vristenje go dobivame ili jas imam primeteno koga denta ke bide podcuknata ili koga le i se povishi tonot. Deka se ne se pamti moram da vidam kade preku den lezi problemot.
     
    На mal.ecka и BabyT* им се допаѓа ова.
  15. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Многу го препознав моето дете во ова. Но што додека е во градинка? Неможе да контролираме. Пример во градинка некое дете ја удрило и дома цело време маваше врз нас и беше бесна.Како ќе го заштитиш од вакви работи, што впрочем се до некаде и нормални за деца.
     
    На mal.ecka и karak им се допаѓа ова.
  16. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.836
    Ај да прашам,откако доооолго истражував на гугл :|.
    На син ми,можеби кога имаше 4 или 5 месеци вакво му се беше појавило на ножето,над стапалото некаде одстрана. Му помина за некое време. Пред 3 или 4 месеци пак му се појави на истото место,матичната ми рече да не му ставам купка Косили ( се го бањам со Чико,никогаш не сум користела ништо друго,ама мм нашол Косили што го доби на поклон,па му ставал неколку пати да му направи пена). Оттогаш престана да му става,помина сигурно 1 месец,гледам пред некој ден му се појави мало како точка на брадата,а сега и поизразено е на вратчето,а и од другата страна на образот како да почнува да се прави.
    Дерматот,егзема е ова?
    Може ли од ладно што излегувавме надвор на ветер да му е? Или пак допрено со нечисти раце?

    Ниту нешто ново има јадено,ниту детергенти менувано,леб можеби повеќе јаде во последно време,ама и јуфки и шпагети има јадено претходно (и тоа е од пченица)?
    Да мачкам нешто,што да не давам од јадење за да не се влоши?
    Еве слика @BabyT* те тагнувам и тебе,знам твојата имаше таков проблем
    Едит: заборавив да пишам дека не го чеша,не ни приметува дека има нешто.
     

    Прикачени фајлови:

  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.083
    Допаѓања:
    20.847
    Пол:
    Женски
    Јас коритам биодерма и за капење и лосион, цело време, немам сменето ич, сега на нозете имаше многу ситни мозолчиеа да речам, проблем беше омекнувачот од Виолета, ги трнав неговите алишта и ги перам со мерикс сензитив и се смири одма, можи да е контактен дерматит од вака нешто, хемија. Можи и од ладново. Сега видов си пишала дека детергент немаш сменето :) не е страшно плус не го чеша, ќе му помини, мачкај со кремче.
    На синко од јајца домашни му се прават и путер од кикирики,тоа секако не коритам ич сега, мислам на путерот.
    Да те поздравам :) за спиење од ко не оди в градинка подобар е, сношти ја преспа цеееела ноќ, замисли :D
     
    На babydust и hello-kitty.90 им се допаѓа ова.
  18. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Мене ми изгледа на дерматит.
    Јас би исфрлила и Чико и Косили. Земи сега некоја за дерматит овој период се појавува скоро кај сите дечиња.
    Исто мачкај и лосион за таква кожа.
    Зимно време се активира без посебна причина ама користи нешто сега превентивно.

    ЕДИТ : може да му е и од капа, шал или јакна пошто е на тој дел. Нешто со непријатен материјал.
     
    На srekice, lackygirl и babydust им се допаѓа ова.
  19. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.836
    Фала Лаки и Бејби.
    @lackygirl Нека ви потрае спиењето. Зошто паузира со градинка?
    Моево се буди 3 или 4 пати,цица и веднаш презаспива. Не сум за фалење,ама па се издржува вака,некако. Најаден легнува,а ноќе пак бара да цица (facepalm).
    Одбивање ми изгледа како невозможна мисија :worried:
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.083
    Допаѓања:
    20.847
    Пол:
    Женски
    Позитивна е воспитувачката, 2 недели дома е, би требало да почнат другава недела.
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.