1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.499
    Пол:
    Женски
    Нас ортопед ни одобри за крокс. Е само не се сеќавам на возраста.
     
    На The Unicorn му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Only1

    Only1 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.140
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми е година ипол почна да и се јавува крв во каките.Проверивме крв,измет се е во ред.Матичната рече дека најверојатно е алергична на млечни протеини или лактоза.Го прекинав млекото 2-3 дена немаше ништо.Пробав да и дадам алпско без лактоза,пак се јави малку крв.Не сум ја тестирала.Ме интересира дали од вена земат крв за испитување? И ако е алергија на млечни протеини што не треба да јаде?
     
  3. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Ако е алергија на протеини не смее да јаде ништо млечно.
    Јас ја тестирав на 8м во Биотек и беше од прсте некој си 5 ептувети крв ама испитував за се.
    Кај малата испадна на кравји протеини, па користиме производи козји и овчи.
    Секако додека не знаеш не треба да експериментираш затоа што може алергијата и поинаку да манифестира.
    Дали ќе тестираш или ќе пробаш нешто друго ваш избор е. Сега не ни знам дали во Козле закажуваат за тестирање, но ако закажуваат јас би ја однела.
     
  4. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    @S.J.Parker ниту мојата не се заигрува сама, мора да седе некој до неа или барем да и зборува, учествува во игрите.
     
    На S.J.Parker му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.356
    Допаѓања:
    21.828
    Пол:
    Женски
    Не знаев каде да го пишам мислењево па ајде овде.
    Сакам да слушнам ваше мислење и како би постапиле во ваква ситуација.
    Имам пишано и порано ќерка ми (3 години) многу сака да се дружи со детево од јатрва ми (4 год.) ама детево е многу насилно, турка, мава, а мојава седи и ќути.
    Еднаш дојде од горе со плачење и се држеше за глава, ја удрил, па му реков зошто ја удри, а свекрва ми и јатрва ми се налутија на мене зошто сум го карала деца биле и наместо да го искараат тие го подржаа. Па машко бил и не знам какви глупости се изнаслушав.
    Ок помина тоа, пак заиграа, деца се, реков да не се расправаме.
    Последниве денови мојава е нон стоп со него. И денес слушам горе пишти мојава плаче, а јатрва ми вика по нејзиното. Доаѓа ќерка ми доле цела во крв, со распукана уста, потечена...Животот ми се скрати.
    Иде јатрва ми и викам како падна на што се удри не знам вика миев јас само што се свртив ги гледам двајцата доле. Наводно паднале од на кревет. Ама гледам на нејзиново не му е ништо, нит пак плаче, а моево цело во крв и не може да зборува од плачење. Плус слушнав како му вика на син и, значи ја има турнато. Не е прв пат ова, знам какво е детето и знам дека сигурно ја има турнато и пак ќе ја турне друг ден ако ја оставам со него да игра.
    Не сакам да се расправам со јатрви со свекрви за ова, веќе го знам нивното мислење на оваа тема, туку сакам да прашам што би направиле вие во однос на дружбата со такво дете? Не сакам да и ускратам да си игра, ама знаејќи го детето не сакам ни друг ден низ прозор да ја турне не дај Боже.
    И реков дека нема веќе одење горе штом не знаат да играат и дека одсега и камења да паѓаат надвор ќе излезам и ќе ја шетам за да се издува малку.
    Се тресам цела, притисокот ми се крена.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Немој да ме сфатиш погрешно, но јас не би ја пуштала како што кажа ти горе без мое присуство. Еве може додека пијам кафе или муабетам со јатрва ми да си поиграат децата, ама да ја оставам сама таму а јас да си појдам дома не би. Не поради тоа што другото дете е насилно туку и јатрвати има работа низ дома како и ти, едно дете не може да се допази а камо ли две од кои едното е проблематично.
    Јас мојата не ја оставам сама со внук од сестра ми 2 и 3 години, ниту пак со децата од золва ми 5 и 6 години, деца се, за брзо станува од играчка плачка.
     
    На mamaJana, AlicaInWonderland, SkarletOHara и 3 други им се допаѓа ова.
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.696
    Имав слична ситуација,малата веќе 6 месеци не ја носиме таму:hai:
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.356
    Допаѓања:
    21.828
    Пол:
    Женски
    После првата случка не ја оставав, одев и јас со неа. Ама сега сум со мало бебе и не можам да шетам и да седам да пијам кафиња, а и мојава нон стоп ми бегаше таму од што и беше досадно и ја пуштав од што ми беше жал да си поиграат ама се уверив пак дека не можат да играат без да ја турне или удри.

    Епа така ќе биде и во мојов случај.
     
    На S.J.Parker и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. talentirana

    talentirana Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки... сакам да прашам оние мултивитамините за џвакање што се од Алое форевер ливинг, од колку години може да се даваат на децава?
     
  10. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Мислам не треба воопшто да не оди, ама не ја пуштај сама. Кога ќе можеш и ти со неа. Сепак братучеди се и блиска возраст секако ќе се дружат. Не треба возрасните да се замерите заради децата. И сама си слушнала дека го кара, може требало да ти признае ама и било непријатно. Плус внуче на маж ти е, ако беше од твој брат или сестра дали ќе им забранеше да се гледаат?
    И јас имам внук од прв братучед, една година постар од ќерката. Многу се сакаат и се дружат, а како помал често знаеше да ја удри, турне, криво ми било и мене. Точно дека машките имаат поинаков начин на игра. Мајка му го караше, ама немаше ефект се додека не потпораснаа. Кажав сега се најдобри другари ќе беше штета да и го одземам дружењето со него.
     
    На Skorpija25 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    За деца над 6 год. се препорачуваат две таблети на ден како додаток во исхраната. За возрасни се препорачуваат четири таблети дневно. Препорачливо е да се џвакаат. Tаблетите не се препорачуваат за деца помали од две години!
    Не ја носи без твое присуство или нека играат кај тебе под твој надзор. За твој мир како што си пиша какво и да е времето изнеси ги надвор да ги прошеташ децата.
     
    На talentirana, Skorpija25 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  12. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Уште нешто, и мојата е така мирна не знае да врати.
    Лошо звучи ама учи ја да врати или барем да знае да се тргне кога ќе сака некој да ја удари. Нема секогаш да сме до нив, и да ги тргаме од лоши ситуации, мора да научат сами да се одбранат некогаш.
     
    На Skorpija25 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  13. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.696
    Јас искрено повеќе ја забранив ради големите,не ради детето.
    Секој пат ја тепаше а тие молчеа,морав јас да зборувам,кога мојата ќе се пожалеше дека ја тепа и велеа"ако,таква е играта".
    Е не,не е.
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.356
    Допаѓања:
    21.828
    Пол:
    Женски
    И мене ради тоа ми е најмногу. Не го караат, не му зборуваат, не го учат, ќе му подвикнат во моментот и после детево пак по старо си тера. Ете првиот пат ко ја удри ќерка ми, мајка му наместо да го искара, се расправаше со мене и не ми зборуваше со месеци. За стариве пак да не зборувам, го бранат што и да направи. Детето си има подршка, никој не му укажал дека не смее така и дека не е во ред тоа да го прави и затоа и друг пат истото ќе го стори.
    Да и забранам не можам, во иста куќа сме, различен спрат,ист двор.
    Јас ќе излезам и тие се тука и не можам да ги одбегнувам, ќерка ми одма трча кај него.
    Ама одсега само со надзор ќе биде, сама со него никако не ја оставам зошто знам дека не му е последен пат. Гледам дека и со други деца е таков, насилно е и свесно го прави тоа, ама родителите се криви никој друг.
     
  15. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.696
    Овие ја вртеа главата демек не виделе.
    Ај лп после ќе ти пишам,да не досадувам тука.
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Децата брзо забораваат и простуваат.
    Имам 2 другарки од детството не зборуваат една со друга. Ќерка ми често ме прашува зошто?
    Еднаш ми рече " мајките не си простуваат"? Мислеше на возрасните.
     
    На mal.ecka и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  17. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    17.350
    Пол:
    Женски
    Мајки помош, на ќеркичката целиот палец и е жар црвен, воспаление има од ноктот што и влегува во месо, последниот пат и го оправив некако, го сечев подлабоко ноктот и 2 3 недели немавме никаков проблем.
    Од аптека ни дадоа само јод да ставаме 2 3 пати дневно и толку, што друго можам да ставам?
    Сега ја намачкав и екодерм.
     
  18. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.052
    Допаѓања:
    20.751
    Пол:
    Женски
    Ко беше бебе така му се направи, матичната ми даде маст Гарамицин и го мачкав му помина брзо.
     
    На Neda997 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Only1

    Only1 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.140
    Пол:
    Женски
    Мајки искуство со крв во измет,мислев дека е алергија на млечни протеини,2-3 дена не и давам млечни производи но пак се јавува крв.Читам во форумот дека @mariz е имала такво искуство. Испитавме крв,измет,ехо на абдомен се е во ред.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Ви се случило ли околу втората година, наеднаш да несака да се бања? Буквално вришти, како од страв. Се фаќа за мене со раце и нозе, и не пушта. Неможам детево да го избањам. Исто од фен. Уплав фати. Последен пат со греалка и ја сушев косата.
    Никогаш не правела вака.
     
    На lackygirl и mal.ecka им се допаѓа ова.