1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Majki itno sovet ve molam,na selo sme so deteto pa go stipnalo nesto ima golemi brunki nemam ovde nisto za brunki a apteka nema. Sto moze da gi smiri priroden lek?
     
  2. mimi****

    mimi**** Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2015
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    Koga bevne mali majka mi ne mackase so rakija koga ke ne uapese nesto i se smiruvase crveniloto i cesanjeto,mislam deka nema da mu steti na deteto.Inaku za sin mi upotrebuvam sinopen mast,no kaza deka nema apteka
     
    На prasskickaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Probav so rakija gi cesa. A majka mi mi kaza luk da stavam pa nekoj iskustvo ili sovet.
     
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Ako slucajno imate bosilek,svez e podobar,ama i susen moze da zavrsi rabota.Ke go istolcite i ke go stavite kako obloga na ubodot.Ako stavate suv ke go namokrite pred da go stavite.Isto taka,koga ednas me kasna osa na rakata,stavav alkoholen ocet,rakijata go zagreva mestoto i uste tolku ke go cesa.
     
  5. kikica14

    kikica14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    668
    Пол:
    Женски

    Јас кога имам алергија ми помага многу солена вода (вода со сол), пробај и ти, или како што веќе ти имаат кажано со босилек, и тоа помага многу.
     
  6. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Vidi dali obicna kiselina moze da pomogne....samo mackaj mu go redovno mestoto...najdobro jabolkova kiselina...ne e agresivno sredstvo i mnogu pomaga


    А мајки од кога почнувате да му давате рибино масло? Син ми уште 1 месец ќе прави 2 години и сме на д капки од плива по 5 капки.....ништо ми немаат спомнато за рибино масло

    Kako da go nateram maliot da gricka ovosje? Eve ima skoro 2 godini i ne saka da gricka jabolko na primer.....saka ovosni sokcinja i kasicka so sveza banana ama sirovo ovosje ne saka voopsto....ako ima nekoja majka slicno iskustvo neka pisi kako go naviknala deteto da gricka ovosje
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
  7. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Sinopen naracav mi donesoa ,mackam cel den ama stanaa polni voda I jaki kako kamen.
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.830
    Пол:
    Женски
    Па вие сипаница да не имате фатено?
    Синопенот не е за деца препорачлив
     
  9. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Ne samo na noze ima,gi imase porano pominaa so belogent ama sea bez efekt.
     
  10. mimi****

    mimi**** Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2015
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    A zosto sinopen ne e preporacliv za deca?Mene maticnata mi rece da go zemam i stvarno mi pomaga,ako e steten da prekinam da go upotrebuvam
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.661
    Пол:
    Женски
    Има нови брунки денес? На сипаница ми личи по описов. Ај види на главата, зад ушите и на препоните.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.830
    Пол:
    Женски
    бидејки е мн јак антихистамин и не е препорачлив ни при бременост.
     
    На mimi**** му/ѝ се допаѓа ова.
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    hahahaha pa zenskava drustvo mi pravi sekogas koga mama odmara :D pa me gleda i nesto cudno oti ona ne znae de ;) aj aj neka dojde topolo vreme pa i ona ima da sedi vaka :D
     
    На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Од памет ме извади денес мојов црв.. Само што си дојдов од работа и со мм седнавме да ручаме.. Почна да трчка околу нас како секогаш, ни носи играчки и не знам што му текна влезе во спалната соба и се затиша малку.. Само да му речам на мм да одам да го видам што прави ми ја затвори вратата и се заклучи внатре.. Море викај мама отвори, тропкај.. Го слушам се смее.. Коха ме фати паника не можам да отворам.. А тие соби од таа страна неѓаат тераса.. Само прозор на 4кат... Проба и тој да отвири, не може.. Почна да ми цика мамо земиме јас уште толку паника.. Проба да отклучи но не го заврти клучот до крај.. Видовме невидовме, си ја скршивме вратата и толку... :(
     
    На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Лелеее oпaсни се дечињaвa :D бoгaми не е зa смеење случкaтa вaшa , мoжaм дa зaмислaм кaкo ти билo тoј мoмент , ние oдкaкo видoвме декa знaе дa oтклучувa и зaкчучувa ги тргнaвме клучевите oд врaтa :)
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  16. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Ima novi brunki ama ne e babasarka.ili.sipanica samo p.o. noze.ima.
    Ohoho mene v kola mi se zakluci moli a on se smee I probavme so drug kluc otklucivme. Isto v kupatilo mi se ima zakluceno pa so drug kluc otklucivme. Ne so rezerva nego so kluc od druga vrata.
     
    На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Хaхaхaх смешки децaвa :rofl:
    Инaку и мoјoт се имa ситнo исфрленo , aмa ми кaжaa декa милo oд мoкрaчaтa бидејќи некoлку пaти ми се имa измoчкaнo вo спиење (пaмперсoт прoпуштил):)
     
  18. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    ooo за заклучување не кажувајте --- јас редовно заклучувам влезна врата и клучот го кревам пошто мали мој си излегува надвор..живееме во зграда на високо приземје..среќа пак има страв да се симнува по скали без раче подадено па само стои и вика АЈДЕЕЕ НАДВОРРР или МАМООО ПОМОШШШ:D
     
    На Girl-Rabbit и Pcelka94 им се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.830
    Пол:
    Женски
    А на лекар што ви кажаа што е?
     
  20. women17

    women17 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    26
    Јaс мислaм aкo имaш мoжнoст уште сегa уште пoубaвo ќе биде и зa негo и зa тебе дa спие сaмo.. пoгoлемo пoтешкo мoже ќе се нaвикне, пoвеќе ќе рaзбирa.. имaм случaј кaде дететo имa 5 гoд имa свoјa сoбa aмa бидејќи билo ученo сo рoдителите несaкa сaмo дa спие..
    Јaс мoевo дете еве сегa ќе прaви две гoдини aмa уште oд 4 месеци спие сaмo вo сoбa.. си купив бене фoн и бидејќи не цицaше и се будеше сaмo двa пaти решив сaмo дa гo oстaвaм и еве уште спие сaм и немaм никaкoв прoблем и гoсти дa имaм дoјде време зa спиење вo свoјa сoбa, вo креветче гo легнувaм јaс си излегувaм тoa сaмo зaспивa гaјле немa..