Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. Калатеа

    Калатеа Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    2.000
    Допаѓања:
    6.605
    Ќе сменела, ќе јадела, немало да пребира, како не.:D
    Ама знам дека нема проблем со апетит пошто може да утепа цела кеса смоки.:D
    Вие добри со грицките?:D
     
    На Mumoftwo30 и LiquidLuna им се допаѓа ова.
  2. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.751
    Допаѓања:
    18.716
    Пол:
    Женски
    Пудинг строго од ванила, смоки никакви, за шмукалчиња да се дави у нив може ама и тие ги пребира какви да бидат :D
     
    На Mumoftwo30 и Калатеа им се допаѓа ова.
  3. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    2.793
    Пол:
    Женски
    Не завршува, туку како шо расти се повеќе прашува но и повеќе разбира и ќе си прајте ко со голем муабет, ама љубопитни се цело време, прашања милион.
     
    На Mumoftwo30 и LazaLaza им се допаѓа ова.
  4. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    5.190
    Пол:
    Женски
    Јас сум задоволна многу од протект џуниор :)
     
    На anuska_dzuli и dromka им се допаѓа ова.
  5. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.753
    Допаѓања:
    4.367
    Прашај ја "а ти што мислиш" и ќе го прекинеш кругот на повторувачки прашања :D.
    Мојава прашува, не знам, од поодамна, ако немам веќе енергија да одговарам ја прашувам она што мисли и во најголем дел од времето циклусот прашања прекинуваат :D. А она или ќе даде некој нај бејзик одговор или ќе изненади па да се цепеме од смеење или ќе си преќути мудро.
     
    На Mumoftwo30, Tea SK, Zumbulche и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    5.882
    Пол:
    Женски
    Женски само моето ли е инает еве не знам.
    Ви градинка секој саат мочкал во нокшир, ни кажуваат празна пелена цел ден има, а дома кога и да го прашам ми вика "не ми се мочка" а пелената преполна после пола саат, пие многу вода.
    Многу ми тера инает, за ништо не сака да не слуша.. претходно и играчки собиравме секоја вечер сега ништо.
    На се одговорот му е нејќам, нејќам, нејќам.... Ќе ме збудале. Инаку е 2 год и 8мес
     
  7. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.706
    Допаѓања:
    6.752
    Пол:
    Женски
    Јас го искористив инатот на ќерка ми во моја полза.
    И викав не може ти да мочкаш на адаптерот, јас ќе ти мочкам, и од инат трчаше она мочкаше и така откажавме пелени :D
     
    На Mumoftwo30, le.soleil, LiquidLuna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.753
    Допаѓања:
    4.367
    Ми треба совет, девојчево ми е 2г и скоро 8м. и не сака да дели играчки, а јас не знам како да реагирам во таква ситуација. Не сакам да и викам дека мора да дели, пошто тоа е нејзино право, а од друга страна деца се па може да се скараат, може да ја одбегнуваат за игра, што знам. Исто знае да се налути ако некое дете и седне на „нејзината“ лулашка или на гости ако ни дојде дете и се заигра со некоја играчка она одма оди да му ја земе. И надвор пример ако носи креди не дава другите деца да и ги земат, а од друга страна она ако начека туѓи креди ги зема и не сака да ги врати. Се мислам да не нешто ние грешно реагираме па се плаши да не и го земат и да не не го добие, ма да не ја казнуваме, може па и многу распуштена е. Инаку сака деца, луѓе, животни, предмети, се сака, љубовна е многу и опуштена е многу и не и е јасно дека не се сите како нејзе, па некогаш знае силно да гушка некое дете или да го тегне за рака да оди со нејзе, било на гости или дома и децава бегаат, ова ми е друг проблем. Ич не сакам да ја карам, некако не прави ништо погрешно, ништо страшно, ама па на другите ако им смета што треба да направам? А, и не слуша.. :?: ако и кажам одиме дома, стани од лулашката, не го стискај детето..

    Во вакви ситуации само се надевам дека правилно ќе ја воспитам, ептен ми е страв тоа што ќе го кажам и како ќе изреагирам дали во иднина правилно ќе се одрази. :worried:
     
    На Speechless, Mother of 2boys и sani99 им се допаѓа ова.
  9. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    2.793
    Пол:
    Женски
    Затоа одбегнуваме да носиме играчки по надвор, оти кога ќе го пуштам сакам со децата да си игра не да се караат и да плачат заради некоја играчка.
    И обично му велам само ти ако сакаш да му дајш дај му, ако не сакаш вози си ти или играј си ти. Оти даваме се и после испаѓа моево ништо не поиграло или не се повозило со колата и тоа ќе плачи на крај оти не може да си го земи.
    А од друга страна ретко некое дете да сподели играчка и општо не даваат. Така да не се замарај.
     
    На Mumoftwo30, anuska_dzuli и Mucika им се допаѓа ова.
  10. anuska_dzuli

    anuska_dzuli Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    493
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички,имам ќерќа 2 ипол годинки и никако не знае да се одбрани...и кога сме дома ако ни дојдат гости со деца сите играчки си ги дава и последното да е на друг ќе го даде и таа ќе се повлече..во парк исто така има деца што ја буткаат ја удираат она ништо само се трга настрана и ќе си седне сама во некое ќоше...не знам како да реагирам не сакам да се замерувам сепак тие се деца утре пак ќе си играат ,но од друга страна ми е жал што е многу наивна ...сака на сите да им погоди..
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LazaLaza

    LazaLaza Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2020
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    8.377
    Пол:
    Женски
    Оди ли во градинка?
    Најчесто таму ја совладуваат таа вештина :D
     
  12. anuska_dzuli

    anuska_dzuli Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    493
    Пол:
    Женски
    Не оди...и со тоа имам проблем мм сака да ја пуштиме јас не сакам од страв да не се разболи бидејки беше многу болна и неколку пати бевме хоспитализирани и мн стрес добив од тоа ...јасно ми е дека градинка е тоа нормално е има вируси сите го поминале тоа ..ама веќе од септември ја пуштам обавезно мора да научи да си се одбранува . Белким ќе знае да дели играчки и да си го цени своето истовремено :)))
     
  13. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    Исти сме и за болестиве и градинка, да не пишува другата во мене? :rofl::rofl: се шалам.
     
    На anuska_dzuli му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anuska_dzuli

    anuska_dzuli Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    493
    Пол:
    Женски
    Јас изгледа си ја најдов сродната душа хахах, иста дијагноза си имаме :rofl::rofl::rofl::inlove:
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anodce

    Anodce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2018
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки,
    Две ипол години сме, последната недела заспива многу доцна накај 12, пред тоа докај 10 заспиваше истата рутина ја имаме, ама онака пун енергија сам станува оди чита книги си игра, ние веќе капнати сме. И денски исто многу тешко ни оди успивањето
    Дали и вашите тој период имаа нешто вака или не
    Од друга страна во процес сме на одвикнување на пелени веќе неколку дена кажува за мочкање и го фрли и цуцето три дена ама ова неспиењето е од пред тоа и со цуце исто правеше.. не знам што го мачи
     
  16. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    547
    Допаѓања:
    526
    Јас одамна го сменив Фрошот, не ми вади никако флеки . Сеуште ги перам посебно алиштата. Перам со ариел подс. Козметика веќе не внимавам толку многу … Имам и бекутан и хип … кога беше бебе само со Биодерма и Веледа ја бањав и мачкав. Сега Еуцерин.
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.668
    Допаѓања:
    5.445
    Пол:
    Женски
    може слики од ариелот?
    И дали користиш омекнувач и пеглаш алиштата?
     
  18. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    Jас да ти одговорам, некогаш користам омекшивач, некогаш не зависи.
    За флеки користам Омино бианко, од Кам го земам.
    Аиштата не ги пеглам, само по потреба ако е мн изгужвано, до 1 година ги пеглав, веќе не.
     
    На Anaroz1 и Rubiii им се допаѓа ова.
  19. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.668
    Допаѓања:
    5.445
    Пол:
    Женски
    Каков омекнувач користиш и прашок?
    Јас му немам ставано омекнувач, се со течен, прво Персил бебешки, па после сменив на фрош кога персилот отиде скоро дупло :)
     
  20. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    547
    Допаѓања:
    526
    Некогаш пеглам некогаш не . Повеќе ги сушам во машина. Не живеам во мк па овде не е толку жешко . Омекнувач не користам. Капсулите мирисаат сами по себе. Инаку за флеки најефикасно ми е кога ставам сјај за машина на самата флека.
    upload_2024-8-2_21-46-40.jpeg
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.