1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Majki sinko padna I ja povredi ustata sea kako afta mu e napraeno. Sto da pravam?
     
  2. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Ве читнав кај градинката, @Kaetana , @joy1 околу ларингитот.. Синко е зарипнат два дена, тешко дише, среќа јаде без проблем голта, но кога ќе му дојде кашлица плаче. Температура немаме , носе чисто. Крвна слика мирна.. Матичната вика ако е вирус ќе крене температура.. Ако не ќе помине. Алмацин ми препиша за два три дена по потреба да го земам.. И имхалации дома само со физиолошки раствор. Совет друго ако можам нешто да превземам околу кашлицата... Гледам дека го боли кога кашла, инаку не би плачел..
    Со лесно да се адаптирате во сите полиња @Kaetana.. И градинки, работа, животот таму. Секој почеток е тежок, но затоа после тоа ќе бидете раат
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    Зошто кога давате антибиотик (алмацин) го давате 2-3 дена.
    Или ич не се дава или асално се дава цели 7 дена.Инаку никаков ефект нема да има
     
    На Kaetana, karak, snegulkata и 2 други им се допаѓа ова.
  4. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Погрешно се изразив.. За два три дена да го земам(рецептата важи) по потреба и да го пијаме минимум пет дена..да почекам дњн два без ништо
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Фала @victoria многу, знам дека треба да се стиснат заби на почетокот.

    Викаш дека има проблем кога кашла... Не може да се искашла? Ако да, ви ти ги препорачала бронхосепт капките, кај нас помогнаа многу. На природна база се, освен што имаат алкохол, како конзерванс веројатно...
    Ако е друг проблемот, пиши ако можеме да помогнеме.

    Побрзо оздравување!
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  6. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Благодарам за понудената помош.. :) други симптоми нема.. Температура нема, носето чисто.. Али кога кашла се слуша дека има секрет.. И сигурно го боли што плачи.. Инхалирам само со физиолошки раствор. Капкиве што ги препорачуваш се да се пијат, да се капат во носе или да инхалирам со нив?
     
  7. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Се пијат. По 5-6 капки во лажиче, три пати на ден. Потсеќаат на оние бомбоните бронхи, ја "отвораат" плуќата и лесно се искашлува секрерот. Малава ич не ги сака оти јак ѝ е вкусот, ама што е тоа е... :(

    Сега прашав, може и во инхалтор да се капнат и да се инхалираат.
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  8. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Така може да му ги "протнам" :)
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    @Annath те молам ако сакаш да ми кажеш каква паста да земам за миење на забчината на син ми,имаме две години и два месеци,стоматологот ми рече да земам лакалут за деца од 0 до 4 годинки ама кога прашав во аптека ми рекоја дека содржи флуор и не ја зедов незнам колку е добро со флуор бидејки незнам дали ке плука,досега ги четкавме само со вода и четка.
     
  10. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Мајки син ми изгор од температура 40.5 ставав чепче ,сируп блокмакс па го боцкаа со инекција. Како ја намалувате температурата вие на вашето дете? Сега 37.8 му е. Инекција прими 18:30.
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    Проверете си ја крвната слика,црп за да видите за што се раб.Јас давам чепчиња.Сирупите ги плука
     
  12. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Нaјбрзo дo сегa ни делувaлo aлкoхoл 70% пoлa чaшa пoмешaн сo вoдa (пoлa aлкoхoл пoлa вoдa) гo сoблaкaм нa гaќички и мaичкa гo мaчкaм сo пaмук цел oд рaменцa дo пети (требa дa му зaстуди) и 7мл. пaрaцетaмoл сируп нa четри сaaти , a сo течнoстa целo време мaчкaње кaкo се суши тaкa мaчкaм и вo рoк oд 15 мин. ќе немa темперaтурa.
    Oбичнo синкo не се нaстинувa честo фaлa му нa Бoгa , 40,6 темперaтурa ми имa нa двa пaти кaченo , a нaстинкaтa сaмo двa денa јa имa ептен некoгaш три дa трaе.
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски

    Имa пaсти без флуoр, знaм декa нa Чикo имaше, истo имa еднa хoмеoпaтскa нa Билкa вo ДМ, тaa е без флуoр и јaс јa земaм зa син ми. Други вaкa не знaм, пoвеќетo пaсти чии деклaрaции сум ги читaлa сoдржaт флуoр. Син ми плукa, aмa јaс уште не му дaвaм дa кoристи клaсичнa пaстa. Мaл е.
     
    На ubavka1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Фала му на бога ноќва добро поминавме. Сбајле го разбудив во 6 за сируп да пие. Инекцијата изгледа делуваше. И денес има една за боцкање. Алкохолот чист го ставам т.с мачкам ама не ни помага мн. Ретко качува температура ама ако каче се 39 ја носи. А вчера 40.5.
     
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Анат, да те прашам и јас. Мене ме посоветуваа уште од годинка да почнам да ја учам, и тоа со паста елмекс киндер.

    Ќе ми значи твој совет во однос на убава паста (дали хомеопатската се вика Билка, дали би ја нашла во странство), затоа што малата не плука уште, туку голта, не знае да плукне.. И фреквенција на миење заби.. Благодарам.
     
  16. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Majki sin mi e dve godini i dva meseci.Od zboruvanje osven mama tato dede ajde kaj enisto drugo ne zboruva.Za razbiranje se razbira boi,zivotni,imitira nosi sto ke mu recam no ne saka da zboruva.mesto za panika ima?da go nosam na logoped sto da pravam???
     
  17. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Сум имала прилика да видам деца кои не зборувале до 3 години, освен мама, тато, баба, дедо...
    Место за паника нема. Прашање е кога ќе се опушти и ќе почне течно да зборува. Ти си зборувај со него и секогаш кога работиш нешто објаснувај му поопширно што работиш.
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Елмекс се убaви пaсти, ги имaше и тукa, aмa веќе не ги нoсaт, не знaм зoштo. Инaку сите сoдржaт флуoр, a тaкви пaсти се зa децa штo знaaт дa плукaaт.
    Хoмеoпaтскaтa штo јa кoристиме се викa Билкa, мислaм бугaрски се и не знaм дaли имa вo Гермaнијa, aмa сигурнo имa други видoви пaсти без флуoр, пa и хoмеoпaтски.
    Вo oднoс нa фреквенцaтa нa миење, дoвoлнo е двaпaти дневнo (нaутрo и нaвечер), пo три минути. Пуштете некoјa детскa песничкa, дoдекa трaе, мијте ги зaпчињaтa. Пoтoчнo ти дa и ги измиеш убaвo, a пoсле и сaмaтa некa прoбa. Сaмa дa ги мие уште oд сегa е мaлa и не мoже детaлнo дa ги исчисти. Ќе имa мoменти кoгa немa дa ти дoзвoлувa, aмa верувaм ќе се снaјдете.
     
    На Kaetana, magic и joy1 им се допаѓа ова.
  19. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Ние ја користиме од Чико со вкус на јаболко и банана, а има и со вкус на јагода. Нема флуор во неа и може да се голта. Син ми има 2 и 8 месеци и уште не плука. Пробуваме ама не ни оди...
     
  20. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    мамички колку често смеам да му давам на син ми мед.