1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Еднаш дневно е сосема доволно по пола лажиче дрвено или пластично(не метално)
     
    На Kaetana и ubavka1 им се допаѓа ова.
  2. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.169
    Допаѓања:
    234.981
    Мајки да ве прашам. Сабајле синко покакан, го бришам и како точка која му личеше на бемка. Викам ај да не трлам.
    Сега кога го бањав го соблеков и он се чешаше и го избањав и гледам нема точка. Сеа незнам дали е било бемка или од каката.
    Да е бемка би требало и да крваре.
     
  3. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Сигoрнo нештo oд кaките , aкo билo бемкa и те кaкo ќе приметеше , не му јa мисли ;) прoвери гo убaвo пaк .
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    A
    A smeam sekoj den da davam povejke toa me interesira da ne e mnogu sekoj den med za negovata vozrast.
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Јас давам еден ден мед еден ден маџун.Од медот лажичето не е полно до врв.
     
    На ubavka1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Зошто не метално?

    @Annath фала за одговорот.
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Немa прoблем.
    Инaку лaжичетo зa мед мoрa дa е плaстичнo или дрвенo зaтoa штo вo кoнтaкт сo метaл медoт oксидирa и ги губи кoрисните својства. Зaтoa oние кoи прaвaт мед гo стaвaaт вo тегли сo плaстични кaпaци.
     
    На irenna и Kaetana им се допаѓа ова.
  8. merida

    merida Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    266
    Мамички помош...
    Имам ќерка има 2 години и 2 месеци... хиперактивна...
    Во овој период има денови кога не можам веќе да трпам.... јас се вртам да земам нешто таа 300 работи направила.... Имаше неколку садови од поручекот реков да ги измијам а малата замина в спална... пред да плакнам реков да видам што прави, ама косата ми се крена... цела бебешка пудра - талк ја истурила... Се обидов да и кажам дека не треба така ама не таа не слуша си мачка на паркетот.... и збеснав и и удрив шамарче.... потоа си викам што правам... ајде ништо не е дете е таа ќе усисам... по 5 мин јас редам алишта пеглам диплам таа вади од фиоки и фрла... збеснав и седнав на кревет почнав да плачам... Не можам некогаш мислам дека ќе полудам... Маж ми често знае да рече ти и дозволуваш... ама лесно му е него... си иди од работа, ручек спремен, наместено, погодено, и седнува да игра со малата и таа е мирна...
    Понекогаш се чувствувам како да сум најлошата мајка...
    Ве молам кажете методи кои сте ги применувале за воспитување...
     
    На Rabbit и stilas7 им се допаѓа ова.
  9. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.655
    Пол:
    Женски
    Буквално истото ми се случува секој ден иако малата има 21 месец. Ништо не можам да завршам работа, а она некоја беља да нема направено. На моменти побудалувам.

    Мајки со поголеми дечиња до кога трае оваа фаза кај хиперактивни деца т.с. кога се потсмируваат малку децата?
     
  10. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    И синкo мoј имa 2 гoдини и 4 месеци , пред дa се пoрoдaм не беше вaкoв нo сегa и брaт ми и сестрa ми му идaт пoстoјaнo вo кoнтрa , a јaс не мoжaм дa бидaм сo негo целo време дa видaм нa штo гo буцкaaт пa пoтoa дететo ми е кaтaстрoфa се пoчнa дa прaви кaкo штo не требa , пa пoчнaв пoчестo дa гo учaм дa игрa сo некпи рaбoти прaвилнo и кoгa гoтвaм дa ми пoмaгa , искренo пoчнa пoзитивнo дa му делувa , прoбaјтеи вие тaкa кoгa прaвите нештo дa гo зaмoчите дa ви пoмoгне , инaку и јaс плaчев oд нервoзи едвaј гo смирив дететo , ужaснo е кoгa ќе види лoши рaбoти oддруги децa .
     
    На marchi-cool и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  11. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Можеби јас преувеличувам не знам ама нешто ми е чудно: дали јас сум виновникот што детето не почнува да зборува? Постепено кажува нови зборчиња, но сосема бавно напредува. Дали треба да почнам да му читам пред заспивање приказни за да го поттикнам на говор? Имено детето од една година и неколку месеци почна на градинка да оди и мислев дека полесно ќе почни да зборува. Ама еве ќе полниме 2 години уште малку и само дестина зборчиња ги кажува. Стварно не знам што да правам. На комшивката детето што е само 2 месеци постаро зборува цели реченици, а мојот ништо. Некогаш си велам да не паничам ама некогаш многу ми паѓа тешко, како нешто да му фали. Не знам дали на детски психолог да го однесам....и уште нешто - има периоди кога се пушта да зборува по малку повеќе зборчиња во текот на денот потоа му прекинува меракот и тоа ме плаши многу
     
  12. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Мами помош.
    Син ми некни си возеше камион и му се извади предното колце и падна преку камион, Незнам дали се касна или удри на камионот почна да му течи кев од горната уста и малку му отече.
    Денес забележав дека има гној, сабајле не ме оставаше да го измијам заби и го сетив дека малку здивот му мириса непријатно.
    Денес матичната ни даде упат за малсилофацијална да му го исчистат гнојот и рече дека ако е подлабоко можеби ќе го шијат. Сабајле ќе одиме, но јас скренувам од самата помисла дека можеби ќе го шијат и хоророт што утре ќе следува.
    Дали некоја имала слично искуство. Имаме 2 години и 3 месеци
     
  13. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Детето е на таа возраст кога си бара внимание и ти кога и да правиш нешто во што не е вклучена малата она си бара самата занимација и нормално е што прави такви бељи.Прави ги домашните работи кога спие инаку не ја оставај ич сама.тоа е период што поминува.Барем кај нас беше така.Само што наполни 3 годинки почна да се заигрува сама,да гледа подолго време цртани,да сака сама да шкрта по боенки и да не прави работи што не треба да ги прави.Јас дур беше така колку ќерка ти ич не ја оставав сама,се со неа правев а пошто ми спиеше два пати во текот на денот успевав домашните работи да ги завршам како миење садови,готвење или машина да пуштам,алишта да пружам а поголемите работи ги оставав за викенд кога е и мм дома па дур ја занимава он јас си работам по дома.Инаку,дур беше будна си играв со неа,редевме сложувалки,пеевме песнички и никогаш немаше време да земе да направи некоја беља.Тежок е периодот ама поминува.Чистењето и средувањето куќа може да причека ама времето поминато со неа е незаменливо.И,детето не е воопшто криво или ко ти што пишуваш хиперактивно туку само и е досадно па сама си бара занимација и внимание и во никој случај не треба да се тепа зошто воопшто не е криво.

    Ќерка ми на таа возраст ми падна во туш кабината дур ја бањав и на челото и се направи дупка,доволно голема за да се шие,ама кога отидовме на лекар ни рекоа дека е многу мала па само од себе ќе помине и не ја шиеја туку само и ја исчистија раната и и залепија фластерче па ми рекоа тек наредниот ден да го извадиме,и немаше никаков проблем,си зарасна без да остане белег.
     
    На bittersweet, tina-63 и Nova им се допаѓа ова.
  14. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Не ги занимавајте и анимирате децата, оставете ги да им биде ''досадно'', тогаш стануваат најкреативни!
     
    На Girl-Rabbit, Kaetana и Nova им се допаѓа ова.
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    majki malata veke tret den e so proliv i povrakajne, vtori den imase mala T za srejka i pomina.
    ne jade skoro nisto edvaj eden zalak banana i eden mal jofurt od ovosje ova e cel den, za tri dena sam vaka jade preku den.plis voda pie mnogu i nekoe ovosno sokce.
    pedijatrata ni zapisa kapki protiv proliv i povrakajne pa gi zemavme..
    me zaplasuva kazete sovet i nekoe iskustvo :( kako da i pomogna sto da dadam :(
    ahhh ako utre bide vaka ke ja nosam na dezuren pedijatar vo bolnica :(
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Да не закачивте рота вирус?
    Пази ја мн да не дехидрира.Линкес јуниор за дијареата,ентерофирил за повраќање.Мн лесна храна и диетална.Ориз варен,компир,сок од боровница,леблебија,банана
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  17. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    rota virus?
    pa izgleda e nekoj virus ili ovoj sto pisa ti iako neznam potocno za ovoj virus.
    inaku sum vo italija ni prepisa pedijatrata nekoi polesni kapki za protiv povrakajne i proliv :( osven zalak banana i dve lazicijna oris ne saka nisto drugo, kompir nikako ne saka, pie voda i toa dosta sama bara isto i sok od portokal morkov limon ili krusa mesavina.
    aah :( neznam veke i jas sto i kako da i dadam da jade, neznam kolku treba mlecni proizvodi ona bez mleko ne zaspiva, ovosen jogurt jade i davam malce :(
     
  18. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Мајки дали смее и какво искуство вие имате од патување со деца на 2 ипол годишна возраст? Сакаме да одиме на свада во турција ама мораме со афтобус па сега нз дали смеам да го носам и детето . Дали е безбедно во истанбул? Што се треба со нас
    да носиме?
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Не би се нафатила толку далеку со дете со автобус.Јас патував 22 часа но со кола и со пауза на секои 2 часа.Автобусот нема да ти застанува каде сакаш.
    Со автобус патував до Будва и 4 год дете.Мн топло беше,спарно и и се лошеше мн.Си реков никад више.

    Што се однесува до безбедноста 100% безбедност денес нема никаде
     
    На girl-miri, Kaetana и tina-63 им се допаѓа ова.
  20. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ajde pak jas za sovet,ni pomina teskiot period so povrakajne i proliv i nejadejne sega e malce podobra vo toj pogled.
    Kakata i e uste tecna ne e seuste vo normala ama ja gledam nesto nervozna e i sinojk nekade okolu 1sat polnojk placese silno,nakaj 4nautro gledam pak tecna stolica.
    denes ja gledam kako si go pritisnuva so raka meseto,se nesto mi se vrti da ne e boli stomace :worried:neznam sto tocno i se slucuva ama nesto e,nervozna e mnogu a nezna da kaze sto i e.

    edeno mislejne od vas,posle cela nedela proliv povrakajne moze da e meseto? i denovive ima ednas ili dvapati na den tecna kaka i toa dosta kolicinski pa se mislam da ne e uste opraveno kako treba :shake:neznam sto da mislam.