1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Vcera d-r. Ni go prepisa bimunal za imunitet na Gaza na baza ma beta glukan bozel I cink nekoe novo e . Iskustvo nekoj od istoto. Inaku za imunitet ni go dade a predhodno kinder imuno mu davavme. Denovive sme so 39.2 tt crp 54.3 I cekame rezultati od bros nos grlo :( i denes da ni prepise sigurno I antibiotik maticniot
     
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    15.375
    Мајки ај тука да прашам,ќерка ми пред некој ден играјќи си,се удри по образот и над устата и сега има модринки,кажете ми што може да се стави за побрзо да мине?
     
  3. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Мислам дека ништо не може да помогне, тоа е само модринка и ништо страшно, ќе помине сама менувајќи ги сите нијанси од тегет, виолетово, зеленикаво :lol: Инаку и ние сме стално со модрици, и ептен има светол тен па од далеку се познава дека ,,се чукнала,, од нешто.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Ај сегa и јaс дa прaшaм - искуствa сo присутни бaктерии вo нoс и грлo изoлирaни oд брисеви, притoa дететo немa симптoмaтoлoгијa?
    Синкo е пoзитивен нa стрептoкoкa пиoгенис групa А (предизвикувaчoт нa шaрлaх), a вo нивнaтa групa вo грaдинкa имa случaј нa шaрлaх (зaтoa и прaвевме брисеви). Немa симптoми, дoбрa oпштa сoстoјбa, aктивен, јaде, не се жaли нa ништo. Пoкрaј стрептoкoкaтa, вo нoс е изoлирaнa Хемoфилус инфлуенцa. Дaли кaкo нoсители вaшите децa примaле aнтибиoтик лoкaлнo (кaпки зa нoс, спреј и сличнo), и дaли имaлo ефект?
    Јaс не сaкaм дa дaвaм системски aнтибиoтик, бидејќи сметaм декa немa пoтребa, пoплaдне ќе се кoнсултирaм сo мaтичнaтa нa мaлиoт, aмa сaкaм дa прaшaм зa слични искуствa.
     
  5. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Во слична позиција е една моја пријателка. Матичната не и дава антибиотик, ниту дозволува да се третираат затоа што нема симптоми. Оставаат организамот да се избори сам.
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.590
    Пол:
    Женски
    Обично бактеријата во нос е секогаш асимптоматска и ретко се третира антибиотски.Капки од оригано земи,делуваат антибактериски.Матичната што ти кажа?
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    @joy1 се консултирав со двајца педијатри, независно еден од друг. И двајцата ми рекоа да го повториме брисот во друга лабораторија. Па ако е пак позитивен, да земам антибиотик. Матичната се чудеше како може да е присутна бактеријата, а да не даде ниту еден симптом (барем температура), и ми кажа дека доста често се случувало да не се добри брисевите. Ако се повтори истиот резултат, да земам Хиконцил сируп, да давам по една доза дневно, а не по три, како што е вообичаено дозирање при индикација. Истото и другиот педијатар ми го кажа, тоа конкретно за пиогенисот, за хемофилусот нема проблеми. Имаше детево пред некое време густ зелен секрет од носот, ама го средивме со физиолошки, оперил само пред спиење и повеќе течности, овошје и топли напитоци. Тоа сигурно било од хемофилусот, ама немаше други симптоми, сега не му ни тече носот. Ниту пак грлото му е црвено, ниту се жали на нешто друго што е карактеристично за пиогенисот, активен е, скока по цел ден, кога е дома не можеш да го прибереш внатре, а јаде за тројца.
    Мене ми е јасно дека на родителите би им пречело да го носам детето со позитивен брис во градинка, па ќе си седи дома некое време, а утре попладне штом ги добијам резултатите од повторениот брис ќе видиме што ќе правиме.
    Бактеријава е осетлива на појаки антибиотици, од типот на Сумамед, Панцеф, Трицеф, исто и хемофилусот, ама само пиогенисот има осетливост на Амоксицилин, што не е случај со првата. Како и да е, не ми се даваат тешки антибиотици на добра крвна слика и добра општа состојба, ама како што кажав, ќе чекам да видиме резултати од вториов брис.

    @Nova и нашава матична е на ист ум, ама од градинка ќе ми прават проблеми, тоа е маката. И јас не сакам да давам антибиотик, пошто реално нема потреба, колку од нас се бацилоносители, а здрави, па не ќе правиме брисеви на секое. Само јакнење на имунитет, јас форсирам свежа храна, додатни витамини не давам, освен вит.Ц понекогаш, пробиотик давам така почесто летово, и тоа е тоа. И да, многу време на отворено, дете дома не чувам.
     
    На marchi-cool, LaDyDoLl, Nova и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Можеби и не е некој сериозен проблем, ама јас сакам да го пишам овде со надеж дека совет од некоја мајка би ми помогнал.
    Малата е 2 години и 2 месеци, не би ја кажала како проблематично дете, дури сметам дека имам некои методи кои ,,ми палат,, во контролата врз неа. Ја имам забележано дека самостојно игра, па тоа е причината поради која настојувам да ја ,,дружам,, со дечки за да научи и со нив да комуницира и да се игра. Од овде настанува проблемот. Во тие средби и дружења со деца забележувам дека сЕ е нејзино, и играчките кои од дома ги носи и играчките на другите деца. Никој не смее да фати играчка во спротивно Леа му ја зема и му вели ,, моја е, дади ми ја,, Им ги влече играчките од раце на децата, помали, поголеми не е и е гајле, не се плаши и прави сЕ да си ја постигне целта - сите играчки да се нејзини. И цела игра се претвара во ,,војна,, за играчки, во која најчесто Леа доминира. Деца ко деца почнуваат да плачат, па се вмешувам јас и им ги давам играчките и пак наново, малата пак им ги зема и само таа има играчки...и се така во круг, плачат другите деца, па плаче мојата... Не можам да се разберам и си ја носам дома.
    Имам забележано дека многу деца си ги чуват нивните играчки и не ги даваат, ама ова моето и на гости кога го носам сите играчки ги зема па децата ни со своите играчки не можат да си играат.
    Колку повеќе со деца ја ,,дружам,, имам впечаток дека толку повеќе се стреми се да биде нејзино.
    Со нас домашните не е таква, и за храна не е таква (дава на други деца да јадат од нејзиното), ама за играчки, облека или велоиспед, количка е ептен себична.

    Има ли некој со слично искуство?!?! Што можам да преземам за да ја надминеме оваа фаза во која ,,се е нејзино,, и воопшто нормално ли е тоа?
     
  9. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Период е сигорно еве и мојот е 2 год. и 6 месеци и све е негово , сака да господарува со све , на гости никаде не сме отишле не влага во туѓа куќа во двор само игра ако има деца и ги дели играчките на децата не прави проблем ама ако дојде некој кај нас он ги трга играчките дите во својата соба го зема телефонот си пушта јутуб и не искача да се игра или ќе искочи и ќе му каже на детето - 'Иди си дома' , ќе се сменат сигорно се работи за некој терсене период.
     
    На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски

    Сосема нормално. Сака да доминира, се осеќа на моменти загрозено од другите деца (од возрасни не) и затоа присвојува се што е и што не е нејзино. Така прават кога почнуваат во градинка, после се опуштаат. Мислам дека кај оние деца кои се први и единствени во поширока фамилија ова е поизразено, ама можеби грешам, можеби е до карактер. И син ми беше таков во тој период, во градинка се смени.
    Многу зборување за тоа, мислам дека кај и да е, ќе се смени.
     
    На zuto, snegulkata и stilas7 им се допаѓа ова.
  11. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Син ми пред 3 недели имаше бактерија во носето хемофилус инфлуенца па пиеше алмацин 10 дена.Тогаш имаше зелен секрет од носето и кашлаше.Сега е супер нема ништо од тоа но денес стигнаа резултатите од контролниот брис и бактеријата уште ја има.Утре ке го носам кај матичниот и се плашам дека ке треба пак да пие антибиотик.Или пак нема да има потреба?
     
  12. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Штом е присутна бактеријата треба да се третира се додека антибиограмот не даде чисти резултати. Веројатно не сте долечени доволно. Инаку се проверува две недели откако ќе се испие антибиотикот.
    Кога бирате антибиотици купувајте некои поквалитетни.
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Ако нема симптоми, не мора да се третира. Инаку, локално може да се истретира, со антибиотски капки, не мора со системски антибиотик. Инаку, верувам дека алмацинот е даден поради осетливоста на бактеријата на амоксицилин, ама реално слаб е, Хиконцил е подобра опција ако се оди на вака послаб антибиотик.
     
    На leona83, joy1 и irenna им се допаѓа ова.
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ако немало други симптоми освен мрсулчиња нас не ни давале антибиотик. Инаку таа е досадна бактерија. Кај син ми се јави на контролен брис на лечена бакт во грло и после две недели пак ја имаше а детето никакви симпт на болест немаше и после три недели ја немаше.
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
  15. kixxy93

    kixxy93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    6
    Здраво.. Моето дете има 2 год и 2 месеци.. Денес два пати какаше и два пати каката му беше темно зелена боја.. Дали треба да се загрижам нешто поради тоа или не е ништо страшно? Ако знае некој да ми одговори :)
     
  16. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Prvo da te prasam dali odi na gradinka? Oti tamu ako mu dadat nesto grasok ili leka mozi da e i odtamu. A inaku nema gajle i ako e nastinat mozi da mu e od toa.

    Mene me zagrizuva sto e sin mi mn visok za negova vozrast a e mn slab. Visok e 94 sm a tezina samo 12 kila. Mi rekoa poveke da jadi pa eve denojve poveke mu davam. Na 2 i 2 mesecna vozrast e, ako nekoja imala slicen slucaj neka pisi. Hehe vo visina e kako za 3 god
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
  17. kixxy93

    kixxy93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    6
    Не оди во градинка.. Не е ни настинат.. Може мешето му е настинато.. Вајда не е ништо страшно..
     
  18. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    И јас се учам многу и тоа да не се потресувам многу за детето. Паднало, кашлало, настинато било, единствено што се грижам дека е многу слаб. И делувам во таа насока хахах а богами син ми не се буни многу многу. Си јади си јади и уште јади хахахах лајк

    Мал совет - кои едукативни играчки му ги давате на децата? Ние имаме едни како слагалици ама сам не ги мести туку само ги растура хехе. А инаку мести коцки, форми мести на дрвена табла со животни и стварно за оваа возраст не знам какви едукативни играчки да му купам. Има син ми 2 години и 2 месеци. Па ако има некој дете на слична возраст нека ми даде некој предлог
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
  19. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    http://forum.femina.mk/threads/Занимации-и-игри-за-деца-од-1-до-3-години.25581/
     
  20. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски