1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    @mariz од природно може да пробаш сок од цвекло, кај нас се покажа нај ефикасен.
    Син ми имаше хемоглобим 8,8.
    Со сируп флорадикс се качи до 10,3 (тоа за 1 месец) ама овде неговиот педијатар не се согласуваше со оваа терапија и ја смени.

    Еве веќе една година нон стоп правам сок, син ми се навикна на него а и хемоглобинот ни е добар.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Пиеме сокче секој ден со цвекло.. не ставам само многу дека ако ставам повеќе не ми го пие сокот. Но цедам со повеќе овошје + морков за блажина и си пиеме двајцата..
     
  3. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.524
    Допаѓања:
    27.687
    Пол:
    Женски
    Mariz мојот како бебе имаше низок хемоглобин и му помогна Малтофер капки од Бугарија. Епетн се лесни за стомачето односно не прават проблем на варење.
    Мислам дека на истоштен организам ќе му треба некоја помош од додаток на исхрана со железо.
    За железо можеш да пробаш и со цвекло, пиперки, суви кајсии (зачудувачки имаат прилично железо), грашок, боранија, малини. Со нив обавезно комбинирај витамин ц. Таанот/сусамот е исто така добар извор на железо. Аронија е исто супер работа за крвна слика.

    За семе од коприва пробај па види како ќе му биде на стомачето. Мене лично ич не ми одговара (ми прави многу гасови и запек). Сум пробала неколу пати со такви зелени работи кај мене лично зашто имав низок хемоглобин и затоа знам.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  4. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки може не е за овде прашањево ако од такт ме вади однесувањето на керка..Значи наден буквално сите алишта ги вади и плакар ги облечува ке и помине мерак за 10мин други ке облече плаче вришти ако не и дозволам..Пижами исто секоја вечер различни па дури може и да и текне кога ке легне дека други сака хорор ако не и дозволам..И преку ден и текнува дека сака пижами па сака со нив да игра ке се извалка и навечер може пак да вришти за нив а се валкани..Устата пена ми фати објаснувајки дека така не е убаво но ме разбира и не..Некој ако имал сличен проблем нека ми каже дали е период или нешто друго
     
  5. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    И ќерка ми истото го прави. Жени :D Ништо, само не попуштај и тоа е тоа. Исклучи се кога плаче, а пробај алиштата да ги ставиш на недостапно место за неа. Мојава сега веќе знае дека не смее, ќе си поплаче некогаш, некогаш ќе си замине и така.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Земав сепак тоа што ми препорача матичната... SiderAL GOCCE, па и ова што кажа ке применувам. Тврда столица со месеци немал, па дури и ке се израдувам ако искака нормално тврдо гомце :lol:
    @TheSecret само заборавам извини ако не си ти.. ама тоа е блок мозок. Буларди пробиотикот кога го даваш? По јадење? Сабајле? Навечер? Или нема врска кога?
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    7.954
    Пол:
    Женски
    So jadenje. Inaku nema sansa da go ispie zosto se kapsuli i samo prasakot vnatre mu go isturam vo mandzickata ama gledam prvo toa da go izede pa posle ostatokot od mandzata.
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Море мојов ја голта цела капсула :) Му ја давам, вода и си голта.. нема мака за тоа..
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    7.954
    Пол:
    Женски
    uste podobro
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Мајки ке ве молам за совет.
    Требаше да одиме на одмор на море , ама јас останав бремена, имам ризична бременост со крварење п морам да лежам и не може да одиме.
    Бидејќи е уплатено и не може да се откаже , се понудија да одат свекор ми и свекрва ми и да го земат малото кое има 2 години со нив.
    Не знам дали да го пуштам, никогаш не сме биле разделени , а 7 дена е аранжманот.
    Од една страна си викам убаво ќе му е на море, плус приврзан е со нив, секој ден се заедно , ги знае.
    Од друга си викам да не му е шок наеднаш 1 недела без нас, многу не бара кога ќе го оставиме на чување.
    Можеби ова е добра шанса да се осамостои малце.
    Секое мислење би ми било од корист.
     
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ако е приврзан и за баба и дедо нема да имате проблем. Ќе има занимација, ќе се шлапа во море па побрзо ќе му помине времето.

    Ние лани за Нова година ја оставивме ќерка ми исто на 7 дена со баба и дедо, тогаш имаше 2 и пол години, поминале Ок, не нѐ барала.
     
    На Kom.pot му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.524
    Допаѓања:
    27.687
    Пол:
    Женски
    Ако е навикнат да си седи со нув нема да има некој проблем.
    Пред да одат може да пробате да го земат кај нив ден/два со преспивање ако не преспал претходно за да видат дали ќе може да го успиваат или да го смират ноќе ако се разбдуи без вас. Денското чување не би требало да е проблем зашто ќе има прилично занимација во текот на денот на плажа.
     
    На Kom.pot му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    7.954
    Пол:
    Женски
    Tuka ke pisam zosto e skoro dve god. Normalno li e da imitira kuce? :) Smesno zvuci ama stvarno ne mi e smesno. Znaci lazi i lae bukvalno ne grize i lize, imitira kuce haha. Kaj baba mi imaat kuce i sekogas koga ke sme tamu igra so nego, od nego uste na sedum meseci nauci deka kuceto av av pravi :) doma ima igracka kuce na baterii sto lae ama ne si igra cesto so nego.
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Нормално е... :D Мојов дури изводеше и јадеше како куче :lol:
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  15. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    7.954
    Пол:
    Женски
    Haha uste toa fali
     
  16. femina0

    femina0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2012
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    59
    Незнаев каде да се обратам, и дали е за тука прашањево, се извинувам ако не е. Сакав да побарам мислење или совет. Имам син од 2 год и 9 месеци. Вчера забележав дека постојано трепка со очите, особено кога гледа нешто, ТВ или некои боенки, и постојано ги трие. Значи ова од вчера се случува инаку си беше се нормално. Не е нешто претерано пред ТВ или на телефон, е многу живо дете и постојано си игра со нешто. Малку капаците му се како отечени и зацрвенети. Се загрижив да не се работи за видот или можеби е некоја инфекциа. Закажав за на педијатар но сакав да слушнам ваш совет и мислење или некој со искуство можеби. Ви благодарам.
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Обавезно на лекар. Син ми така правеше еден период, го однесов на очен лекар, констатираа дека се работи за алергија. Моментално е на терапија, веќе втор месец. И уште два месеци треба да користи капки. Мојов додуша поголем е, ама сепак, за ваков проблем доктор обавезно.
     
  18. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Б витамин телешко месо јајца од потполошка
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ај да си разјаснам потполошка и препелица исто ли е?
     
    На kankus и azelea им се допаѓа ова.
  20. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Да, исто е :)
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.