1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки,ме интересира до колку часот примаат примероци за копрокултура во Институтот за јавно здравје?Можда знае некоја од вас
     
  2. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Да исто е
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Само ако зимаш обавезно проверен човек и тазе јајца.
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ги гледам по маркетите спакувани по десетина од фирма некоја. Купувал ли некој такви? Мене ми е многу страв од човек јајца да купувам.
    А како ги давате? Термички необработени јајца не би. Јас не конзумирам така, не па на дете да дадам.
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Јас до сега немам давано, јас имам само јадено.. си зимав од тетка, чуваше она пилиња, но веќе не чува...
     
  6. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Варени
     
    На makedonkamak и irena.1 им се допаѓа ова.
  7. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Фала на советите, решивме да оди, утре заминуваат. Тешко ми е бидејќи прв пат сме разделени, ама се надевам дека ќе му е убаво.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.836
    Пол:
    Женски
    Мајки, од име на мојата пријателка која бара совет или искуство ќе прашам.
    Моментално се во болница со синчето 2.5 год,кое пред недела дена од играње во двор се закашлал и добил напад за повраќање( кашлаше и претходно) изгубил свест, побледел а устата помодрела. Со кидлород се средило се, но по некое време повторно истата случка. Сега има и бронхопневмонија,затоа се сеуште под терапија. Мајката кажува дека од тогаш уште два пати дошло до тоа но не до степен да се онесвести, туку само пребледува. Се жалел и на мешето пред ова, ехото е чисто.
    Мајката како мајка бара искуства совети решенија.
    После болница во нашиот град секако ќе го носат на дополнителни испитувања.
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.657
    Пол:
    Женски
    @LaDyDoLl срцето да се испита плус. Ако има бронхопневмонија сега, може и од тоа да е, ама обавезно на детски кардиолог да го однесат.
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.836
    Пол:
    Женски
    Тоа ја буни неа, не буни и сите. Беонхопневмонијата беше откриена другиот ден, откако беше хоспитализиран. Ден Пред случката со колапсот, го носеа кај матичен доктор, кашлаше и имаше шлајм, добил терапија Макропен сируп. Вечерта испил една доза и утрото на гладно пак. Докториве во болница ја карале и зошто дала атб на гладно. Фала за советот, добредојден ќе и биде многу е исплашена и збунета.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    Да не некоја алергиска реакција на антибиотикот.
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.178
    Допаѓања:
    7.865
    Пол:
    Женски
  13. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.836
    Пол:
    Женски
    @alana @TheSecret
    Лошо е што докториве сеуште им немаат дадено дијагноза, или и они сами немаат откриено. Примаше само лендацин(тоа даваат во нашава болница) за бронхопневмонијата.
    Детенцето скоро цело време кашлаше, и мајката го носи кај матичен лекар, нема ништо на гради, и ај или атб и тоа од типот на Зинат, Трицеф... или нешто за алергија.
    Цело време и велев барај мислење од друг доктор, барај упат за Козле, моето внуче така го ,,лекуваа,, тука и само болен беше, откако отидоа Козле е друго дете, со одредена дијагноза и соодветна терапија.
    И сеуште се во болница, веднаш откако ќе бидат испуштени одат во приватна клиника.
     
    На mariz и alana им се допаѓа ова.
  14. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Како се откажавте од ноќно пиење на млеко, ако воопшто има нркоја мајка со таков проблем сеуште? 2 год и 2 мес станува по 3 пато. Преку ден пие се од чаша а навечер ми бара млеко од шише. Ако не дадам не продолжува да спие а да ја залажам во раце не сака да ја кренам. Плаче и бара млеко и тоа јасно со збпрови ајдеее малку дај ама малку :). Како да се одвикнеме?
     
  15. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.130
    Допаѓања:
    16.341
    Пол:
    Женски
    Мојата јатрва имаше ист проблем до три можеби и повеќе пиеше млеко навечер и тоа скоро литро.Почна да му го меша со вода значи многууу вода и малку млеко и сам престана изгледа веќе не му беше така убаво.
     
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Кај нас со мешање не поминуваше. Нити со постепено намалување. Плачки и врискање во радиус од 1км, две недели, со зборовите: сакам млекцееееее. После тоа виде-не виде, престана да бара. Ама да напоменам дека почнавме и теравме до крај, ниеднаш не се откажавме.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  17. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Мој совет што порано , тоа подобро да се одвикне детето од ноќното млеко. Ќерка ми почна да преспива нормално кога и го укинав ноќното млеко, а до тогаш хаос со спиењето беше, никаков ред (нормален ) на спиење. Различни периоди ја фаќаа тогаш, де во 5-6 разбудена за млеко и после се расонуваше, два часа си играше и после презаспиваше до кај 11-12 часот.
    Јас кога одлучив дека завршува со млекото, така и бидна. Не и попуштив, за неколку дена како ново дете беше.
    Јас, како мама една ноќ успеав да преспијам како човек.
    Некаде после 2-от роденден се скаравме со ноќно млеко, а требаше порано. Ако не пие ноќе, гладна да не остане случајно, а за забите да не зборувам...
     
    На marchi-cool, gjoker4e, azelea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    еве пробавме 2 ноќи, некако добро ни оди, се договоривме и го фрливме шишето , сега стана во 4 и ми бара вода, дека шише нели за млеко нема, а вода пие од нера критис дизни шишенцата и се напи малку поплака 5 мин и заспа во 7 ми побара млеко во мало шише, дека олемото го фрливме , и стана го зема и полни ми вика :) ќе треба и тоа да го фрлиме, иначе еве 2 дена заспива и денски и навечер без млеко без шише т.е нудам од чашка колку испие толку
     
  19. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Супер напредок :)
    Фрлете све што е шише, и немора да заспива со млеко ако не сака. Нека си го пие во текот на денот. Еве син ми е скоро 2 год одамна не пие од шише, а адаптираното пред спиење ми го одби пред 2м. Па пие кравјо еднаш до два пати преку ден кога ќе побара
     
  20. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    е кај нас пие млеко само пред спиење од шише иначе не заспиваше, исто беше и навечер станува на 2 до 3 часа и плаче и млеко бара, е сега сакам тоа преку ноќ да го укинам ама мислам дека и пред спиење ако и дадам од шише ќе бара и преку ноќ