1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.619
    Допаѓања:
    19.001
    Пол:
    Женски
    Фала ви на сите за мислењата девојки. Проблемот е што не сум на чисто дали да го одбијам или не и како и кога е најправилно да го направам тоа. Пробувам неколку вечери уназад кога ќе стане да не му дадам да цица, давам водичка иако знам дека не треба таква асоцијација да му стварам, ама ради жештиниве си викам па да не е жеден, не знам.. Душа ми се кине јас давам вода а он ме тегне да му дадам да цица, и попуштам и давам. :| Не мислев дека до волку емотивно ќе се врзам за доењето. Он си јаде се од млечни производи, а и доволно е голем, може и не ми ни треба воопшто да зимам АД. Морам да пресечам, уште да знаев како и да имав сила. Ако се решам да го одбијам кога ќе патувам дали до пред патувањето да му давам да цица или како? Не размислувам рационално на темава, не знам што ми е..
     
  2. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.545
    Пол:
    Женски
    Ти кога ќе бидеш спремна. И јас изгледа не сум спремна и никако да ја одбијам. Ама страв ми е како ќе се заапиваме , многу тешка е за заспивање, ама после кога се буди ноќта ќе цица и си продолжува.
    Сега реков да пројде топлово и ќе ја одбијам. Па да видиме.
     
    На 1209 и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  3. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.159
    Допаѓања:
    7.134
    Пол:
    Женски
    Сите ти дале убави совети.... Инаку јас од една страна многу сакам да му ги укинам ноќните подои, а од друга страна кога ќе закенка навечер најбрзо се смирува на цице и никако да се одлучам.
    Јас ако планирам и второ дете, а имам мака со хормоните, лицето. Би се одучила за одбивање. Сега ова го пишувам што би јас направила да сум во твојата ситуација. Идеална е приликата. Стави на кантар што повеќе тежи за тебе и ќе дојдеш до одговорот.
    Ама вака размислувам сега гласно и велам, па и гушќање ноќе е преубава блискост со детето, што мора да е сеуште доење.
    Изгледа пишувајки ти тебе си дојдов и јас до некој одговори ;)
     
    На Mumoftwo30 и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  4. PollyPocket

    PollyPocket Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Би го одбила пред. Да не му дое шок ептен и без мама и без цицање. А и знаеш на што го оставаш. Да не биде хаос со тој што ќе го чува.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lina-Detelina

    Lina-Detelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2020
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    1.132
    Пол:
    Женски
    Одбивањето е многу тешко и емотивно, кога и да одлучиш да се случи. Јас би го одбила пред патувањето зошто два стреса ќе бидат за детето и без цице и без мама. Јас поминав 2 ноќи во страшни плачки, ама еднаш мораше. Ти треба само сила за тој чин и решителност.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    863
    Пол:
    Женски
    @Bella_Stella
    Само ти опушти се и уживај во патувањето. Ќе се навикне бебе за брзо да заспие без цице и без мама, и како што те посоветува некоја мајка, во случај ако се буди ноќе нека даваат само вода.
    Јас пишав во некоја тема за моето искуство, првото го доев до две и пол години, после втората година почна самиот да намалува подои и цицаше само за заспивање. Тогаш беше време да престанеме бидејќи бев и бремена 5 месец.
    Сега второво е исто, само цица, никакво АД не прифати. Лани бев во болница со батко, цела недела, се молзев по еднаш на ден, бебе дома беше супер со татко му. Кога се вративме ме однесе сам во спална да цица.:D
    Јас не верувам дека млекото може да сопре преку ноќ.
    И се чудам како за два дена ги одвикнуваат децата уште на година?
    Можеби се издржливи мајките, не попуштаат.
    Кога ќе се вратиш ќе видиш како ќе се однесува бебе, ако бара да цица продолжете.
    Ако не спремај се за второто (fingers)
     
    На 1209 и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  7. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.159
    Допаѓања:
    7.134
    Пол:
    Женски
    Две вечери со ред во исто време се буди и плаче како да го боли нешто и се витка цел. Едвај го смирувам и од кога заспива цвили како кученце мало и издишува во сон. Давајте ум до што може да е ?
     
  8. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    443
    Допаѓања:
    1.872
    Да не му излегуваат петките?
     
  9. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.018
    Пол:
    Женски
    Кај нас кога прави така или е заби или стомак го боли. Пробај со термофорче ако малку се смирува значи стомачето е.
     
    На Mumoftwo30 и Ceneva им се допаѓа ова.
  10. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    50.296
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми петокот и саботата имаше тт од петокот па наваму ништо нема ставено во уста освен што цица, млеко тетрапак и чоколадно млеко друго ништо не сака и тоа така и така пие.
    Веќе не знам што да правам ај сега нема тт ама сеуште не сака да јаде, се нервирам многу до кога ќе трае вака. :(
     
  11. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.159
    Допаѓања:
    7.134
    Пол:
    Женски
    Рано е за 5 ки. На ред се 4ки, па 3 ки. Ама не гледам на видик ниту набабрено, ниту црвени десни.
    @Anturium Можно е, што забележав е дека прднува. Ама ништо ново воведено да кажам да му прави проблем. Вака си кака како секој ден, нема промени во столица. Вистина не знам. Па само ноќе ли ќе го боли, некако ми нема логика. Можно ли е да има после толку време пак грчеви?
     
  12. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.018
    Пол:
    Женски
    Да и кај син ми знаат повремено да се појават грчеви навечер само, со термофор и чај од нане се смирува малку. Кај нас причината е малтофер сируп што пие, тоа ми кажа педијатар кога прашував. Да немаш воведено нови капки или сируп?
     
  13. MamaofbabyIsi

    MamaofbabyIsi Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2023
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки малата ми е 16ипол месеци периодов не ја интересираат играчки незнае да се заигра сама цело време се пика во мене.Дали го има некој истиот проблем и како да ја потикнам на игра?Купувам само играчки ништо.
     
  14. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.159
    Допаѓања:
    7.134
    Пол:
    Женски
    Апсулутно ништо ново. Затоа ми е чудно. Чак ни нова намерница му немам воведено. Се надевам нема пак да се повтори. Ич не сакам термофор на ова жешко. И така нервоза го фаќа од жешкото и многу се поти. Ладењево да не е постелнината се ќе му е жива вода. Хаос
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.478
    Допаѓања:
    7.804
    Пол:
    Женски
    Мајки ,пред недела дена се вративме од одмор .
    Во петокот ја вакциниравме малата со стрептокока и дитепер.
    Она цела недела откако се вративме има мнооогу ама многу зелени мрсули кои ни рекоа дека излегуваат сега од солта од водата.
    Прашањето ми е ,можно е да има стрептокока заради мрсулите се мислам? И што ако имала а ние ставивме и вакцина ?
    Да напоменам поминавме со ТТ 37.2
     
  16. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    3.654
    Мајки, две три вечери со ред, се буди како во бунило, ни буден ни заспан, и вришти и се движи цел по креветот. Се витка, се фрла наназад, детево е буквално како опседнато, сношти од памет не извади. Ова трае некои 20 мин. Сношти ми ја креваше маичката за да цица, чим му понудив детево како ѓаол да виде, почна уште посилно со плачење и фрлање. Како temper tantrum да има, не сфаќам што може да биде. Мафта со раце, нозе, вришти на цел глас. Кога конечно се смири, како да беше во полусон, како да те гледа ама не те гледа, не знам како да опишам. Заспива околу 21-22, ова се случува околу 4-5.

    Истовремено имаше и настинка со висока температура, приметив откако почна настинката детево почна да се буди од спиење ( дали од дремка, дали од ноќно спиење ) видно вознемирено, скоро секогаш со плачење. Ама последниве две вечери нема температура а будењата се најлоши досега.

    Дали е ова развојно? Или од настинката? Читам за night terrors по интернетов, ама пишува дека тие се случуваат 1-2 по заспивање.
     
  17. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.306
    Допаѓања:
    5.785
    Пол:
    Женски
    Вака слично беше ќерка ми кога беше болна и кога и беше премногу од се. Се среди откако оздраве и се стабилизираме на едно место.
    Не се смируваше ни кај мене, ни кај маж ми.

    Многу ми е жал што и овој пат не ве одмина вирус, стварно се измачивте.
     
    На Lavender13 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lina-Detelina

    Lina-Detelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2020
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    1.132
    Пол:
    Женски
    Каква крема за сончање да земам за 1,5 година? Прв пат ќе се изложуваме на сонце подолготрајно летово, па малку и ми е страв. Знам дека нема да сака да излезе од вода па ќе мора да правиме едно капење на утро па да бегаме дома, па после пладне уште еднаш.
    Друго нешто што би ми требало за оваа возраст да си носам? Освен лекови и топломер секако.
     
  19. PollyPocket

    PollyPocket Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Frezzyderm 50ка, ако одиш Грција таму се и поефтини.
    Јас сум алергична на сонце, само со тоа немам мака.
     
    На Lina-Detelina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    783
    Допаѓања:
    1.101
    Пол:
    Женски
    Uriage (плавото) 50 спф презадоволна. Бебе заштитено скроз, супер се покажа.
     
    На Lina-Detelina му/ѝ се допаѓа ова.