Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. strelec231992

    strelec231992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2014
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    343
    Јас имам една паста на нук мн е слатка и блага и немам проблем со миење заби, еднаш пробав да ја сменам и не даваше да се мие, после пак се вратив на таа. Пробај да не е до пастата. Инаку биди упорна, нека биде ритуал после бањање секоја вечер и кога тогаш ќе упали. Јас на мојов му ја давав преку ден да си игра со нејзе за да се запознае и така немам мака.
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Каде ја има пастата?:) И каква четка користите?
     
  3. strelec231992

    strelec231992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2014
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    343
    Еве ја пастата а четка на чико користиме
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_8717.jpeg
      IMG_8717.jpeg
      Големина на фајлот:
      170 KB
      Прегледи:
      28
    На Giiirl23 и Ceneva им се допаѓа ова.
  4. MamaofbabyIsi

    MamaofbabyIsi Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2023
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки малата веќе 6 ноќи ми се буди исто време и седиме по 2 саати неможам веќе да издржам.Дали имала некоја сличен проблем како мојот и совет што да правам
     
  5. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    834
    Пол:
    Женски
    Мајки само што пуштиме клима се појавува крв од носето (една капка две). И лани летото така. Совет? Претопло е :sweat:
     
  6. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.902
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Да не е сув воздухот многу па да прави проблем. Да пробаш со навлажнување или некое спрејче за нос да се влажни слузницата
     
    На LizzyGrant му/ѝ се допаѓа ова.
  7. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    2.323
    Пол:
    Женски
    Мајки како е формулата за да дозирам атб? Мали е 11,5кг треба да му дадам амоксиклав ради крлеж а не се сеќавам по колку сум давала (facepalm)
     
  8. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Година и (скоро) 7 месеци е. Денес се сретнав со една стара другарка, има дете на 2 години и 2 месеци, ми вика како бе не збори ништо...мојот на 2 години цели реченици кажуваше. Сопругот и е логопед, може тоа да има удел...ама дека се зачуди што мојов не збори?!?! Кажува мама, тата, баба, нема, ав ав, мууу, мау мау. Не се 10 зборчиња, да не стварно треба да работам на случајов? Вие со врсници како сте со зборење?
     
  9. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.729
    Пол:
    Женски
    Кажи и дека твоево задачи решава и тоа со дропки. Цццц, многу ме нервираат кога ќе кажат така, повеќе и како на фалба им е тоа. Се зависи од детето, ако разбира наредби и сл. во ред си е, ќе пушти.
    Син ми е 2 години и не зборува, сега веќе пробува да повторува ама не чисто, и не разбира што му зборувам баш се како другите врсници, ние имаме проблем со слух поради трет крајник, и да страшно ме иритираат вакви коментари од страна. Кога ќе ми речат нешто само ги одминувам без збор.
     
    На Rubiii и Secret-Angel7 им се допаѓа ова.
  10. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Генерално не ме додирнуваат коментари од таков тип, ама ова ме подзамисли...си викам до реченица уште минимум 2 години имаме, а тој на 2 години сврзувал и разговарал со нив. Инаку буквално ср разбира, освен секако НЕ. Тоа обожава да не го разбира :)
     
  11. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Како се справувате со миење на заби? не сака уста да отвори никако,а на 14 месеци има 16 заби,3ки и 4ки ми извади заедноо
     
  12. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    5.158
    Меѓу 18м и 24м повеќето деца доживуваат експлозија на зборови така да ништо чудно за 4 5 месеци и ти да слушаш реченици. Секако првите реченици се по 2-3 збора ама во типичен развој тоа прогресира многу брзо.
    Во оваа фаза како што ти кажаа битно е да разбира и да има силна невербална комуникација, да знае да ти каже што сака, што му е интересно со користење на гестови. Доколку тоа е во ред, нема зашто да се грижиш. Има деца што се понапредни има деца што подоцна позборуваат. Секако не е веќе мал за да почнеш да работиш со него да побрзо се пушти, раскажувај му буквално се што правите и што гледате. Пеј му, читај му, играјте заедно на под, покажувај му и користи кратки реченици.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    2.821
    Пол:
    Женски
    Не треба да работиш на ништо, супер си е детето. Ти пишале членките да не тупам и јас.
    Од вакви споредби за првото дете имав цела ноќ паничен напад.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    4.759
    Пол:
    Женски
    Како за моево да пишуваш. Исто, разбира се, освен Не. Тоа го повторуваме милион пати во ден.
    Од 10-15 животни ги знае звуците да ги каже.
    Целосно зборови, мама, тата/тате, даде, тете, баба, кока/кокока за кокошка. Другите животни се со ономатопеја.
    Нана е за спиење или кога спие некој. Ам ам за јадење или кога ќе виде некој да јаде. Битно процесот на јадење го препознава. Кап, кап за бањање. Дај, ајде, капа вика исто, толку ми текнува сега. Последните 2 недели спрема претходно може има 5-6 нови зборчиња така да се надевам ќе напредне за брзо.
    2 рачички, 10 прсти, ја игра кореографијата на песната. Арам , сам, сам исто. И од Стела и Сани - Кога си среќен.
    Не го сметам за некој застој. Бабите го сметаат меѓу другото.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    2.793
    Пол:
    Женски
    Најдобро на хирургија да го отстранат, не сами вие дома, и точно ќе ти дадат антибиотик шо треба да се даде за ова, не давај произволно.
     
  16. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    2.323
    Пол:
    Женски
    Бев вчера со големата исто да и вадат, а денес малото го приметив. Ми кажаа на хирургија како да ги вадам дома а атб превентивно и дадоа на ќерче па реков и на бебе да му дадам. Иначе у аптека ми кажаа колку да дадам на извештај пишува дозирање према килажа |(
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.644
    Допаѓања:
    99.509
    Пол:
    Женски
    Крлеж дома не се вади, особено на бебе. Значи ни под разно. Сопруг во 1 недела 3 пати закачи и 3 пати бевме, му рекоа и 33 да е ќе доаѓаш. Лајмска болест е сериозна работа. Не значи дека секој ќе закачи, ама во една ситуација на маж и му го вадеа со скалпел, конче му ставија, им личеше дека е поткинат. Си завршила работа ама за во иднина имај на ум.

    19 полни месеци и ова мое човече е врзано за мене бетер од претходно. Како ќе се враќаме во градинка не знам. Мама, мама, мама... цел фокус да е на него. Страшно. А гледам повеќето се такви после 18м.

    Инаку за зборење сте пишувале, после одмор отвори дете, ономатопеи, именува животни, дај, ајде, таму, каде, кој, не именува нас домашните, вода му е омилен збор Вудаааа... За јадење станува од спиење и одма њам њам, таму, њам њам дај... и со раката накај кујна. Биби и Зази му се цело време на памет, а и Даро му станува омилен, па само вика Јејееее Да(р)о (л)ом! Ако падне нешто е бам, к(р)што, он ако падне си вика б(р)авоооо.... Не гали за спиење нано нано и заспива. Се поинтересен е. Кажува уште зборчиња, зима телефон и вика Ао, баба, кае си? Бууу за правосмукалка, бмбм за кола...

    Се позабавно е со него.

    Мама од утре назад на работа, малку да одморам. Он од следна недела во градинка, нека им е со среќа.
     
  18. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    2.793
    Пол:
    Женски
    Не можеш дома сама никако да вадеш, па можи да се скини да се искомплицира, појди уште сега нека го видат на болница дали е добро извадено и ќе ти кажат кој антибиотик за него ќе треба.
     
  19. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    834
    Пол:
    Женски
    Мојот е поголем месец дена, стварно преку ноќ почна да кажува зборчиња. А може и кажува само не го сфаќаш, вчера го бањав и кога го вадам го прашувам спремен си? И он вика ти да и после сфатив три две еден..
    Кажувај му сѐ, кај нас имаше некоја фаза (уште трае) покажува кон нешто и вика ка? И да му кажеш што е. Исто и книги ама сигурно сѐ правиш. Или прашај нешто може ќе ти одговори. Вчера: кај ќе оди x? Пак (парк). :D
    Најбитно знае да покаже што сака, има гестови, разбира, таман е за возраста.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.101
    Пол:
    Женски
    Мајки на дечиња со виткани коси, препорачајте нешто за отплеткување и полесно чешлање и некое шампонче што нема да ја плетка толку косата, моментално бејбилав користиме ама мека и заплеткана се прави и нема шанси да се исчешла убаво.