1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.288
    Допаѓања:
    5.729
    Пол:
    Женски
    Да од вакцината. Мојата млака беше само, не крена температура. Беше нафрлана два три дена. Мислам дека имаше главоболка оти не и беше добро баш, нервозна и кенкава беше тие три дена.
     
  2. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    16.889
    Пол:
    Женски

    Алармот за мене е :rofl: да не се успијам случајно :tmi:

    Друга работа што приметувам е дека кога сум му во близина се буди, дали по мирис ме осеќа или не знам, кога е сам знае да си спие без мака. Синоќа гости имавме заспа околу 9ипол до 1 не се помести, кога легнав јас тогаш. Пред мене мм легна јас досредував, машини пуштав, после скоро саат од мм си легнав
     
  3. PollyPocket

    PollyPocket Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    431
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    А за што стануваш?
     
  4. Girl239

    Girl239 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Дете 14м два дена кашла денеска малку повеќе неможе да спие нема спиено од кој е станат сабајле тек сега заспа ама пак поткашлува и ќе се расплаче дека кашла и неможе да спие убаво вчера бевме на докор немаше на плуќа од носот му е дека му тече и полн му е ни дадоја само проспан сируп нешто друго што може за полесно да спие?
     
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.144
    Допаѓања:
    40.350
    Пол:
    Женски
    Да испитате рефлукс на бубрези?
    Вака беше внуката до постојани инфекции и покрај максимална хигиена и испадна дека и ама рефлукс на бубрези.
     
  6. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.141
    Допаѓања:
    7.105
    Пол:
    Женски
    @јolene Вака е добар, весел си игра. Нема температура. А осип има неколку точки и толку и тоа само на стомакот. Никаде на друго место. И кога сакам да ги фатам не се осекаат под рака. Како подкожно да е.
     
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.599
    Допаѓања:
    99.321
    Пол:
    Женски
    Ова со големиот ми се нема случено... Во 1м 5 пати да се закачи нешто.... Матичниот ми спомна проценка на имунитет, сте правеле?

    Инаку не знам како успеав да цитирам на Бибче посто па затоа редактирам.
     
  8. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.599
    Допаѓања:
    18.971
    Пол:
    Женски
    Ехее ако заплаче има да се разбудиш одма, до сега не ми се случило да се успијам, да мрдне се будам.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  9. deasmamas

    deasmamas Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2024
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    158
    Не ми текнало на тоа, на два месеци лежевме во државна со ешерихија.. ќе го прашам матичниот, фала ти
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.291
    Допаѓања:
    200.443
    Пол:
    Женски
    Носот треба да му биде прооден и без секрет за да може да дише. Прашајте што може да ставате во носот, оти сепак е мало.
     
  11. deasmamas

    deasmamas Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2024
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    158
    Нас ни рекоа инхалации со физиолошки за да помогне со секретот, тогаш имаше помалце од година. Исто така беше затната, а на плуќа немаше ништо. За неколку дена се среди, правевме еднаш дневно мислам, а може и два пати да беше..
     
  12. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    16.889
    Пол:
    Женски

    Исчистете му го носето колку што може, подигнете на косина да спие и стави исецкан кромид стави некаде до креветче. Ке го пушти колку толку.
     
  13. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    993
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Сум читала дека од миризбата се будат. Ја осеќаат мајката дека е близу и дури и да не се гладни бараат да цицаат.
     
    На lackygirl и Carolin. им се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.599
    Допаѓања:
    99.321
    Пол:
    Женски
    Ај од вашето ценето искуство кажете ми дали е можно за 1 ден до толку да се воспали грло, уствари не е ни еден ден, пола ден, од синоќа до сабајле да крене температура. Некому очигледно веќе не му се работи, арно направи @TheSecret вчера што си замина од ординација, бар ќе знаев дека не е прегледан. Амоксиклав (КоАлмацин), инхалации, спреј анестетик за грло и сите пропратни работи кои одат со тоа, парацетамол,пробиотик, електролити... Ми се темни еве да ви кажам, и кој сака нека каже, градинките се се освен ефтини. Овој месец градинката ме чини 200е во Зегин, на страна тоа, детето ми е постојано со болка некоја. Па кој ќе ме трпи мене цел месец да ме нема, шодека сум во администрација. Не е ова во ред веќе. Ќе одам во понеделник да завршам нешто и од вторник пак Јово наново дома. Па за 200е ќе додадев уште 100 ќе ми го чуваше жената што ми го чуваше и големиот кога беше со сипаници. Многу сум лута.
     
  15. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    1.098
    Пол:
    Женски
    После 3 дена градинка, болна. Па пак 3 дена, болна. А ние сме на адаптација замисли. Не седи повеќе од 40минути, и нема повеќе од 3 деца во градинкава кадешто ја носам. (Државна е)Да ме прашаш стварно не ми е јасно како детево се разболува и од што?!?!?!? Жениве викаат и повеќе од времето ја држат во раце.
    Еве ја денес изгоре од температура 39.5.
    Очекував разболување ама не буквално на 3 дена. Се стопи детево...
     
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.599
    Допаѓања:
    99.321
    Пол:
    Женски
    Мене ми е чудно како кога бевме на адаптација и првите месеци не се разболуваше толку како сега? Како? Во 1м нема 10 дена се на се одено во градинка. Што треба сега, да го пуштам во понеделник после 4 дози Алмацин, не знам, не сум паметна, очигледно тоа треба и да си вртиме во круг се. Сите без осет па и јас без осет. Така некако. Не ги пуштам нормално иако он на 38.7 тт си беше весел и расположен си играше, ама не ми дава душа со болно грло да го пуштам. Љута сум и на градинката и на матичниот, ако треба Козле да го посетувам во сабота навечер место у кафана, налет!
     
  17. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.347
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    @AngelOfArh , колку што те читам во кратко време веќе неколку пати пие баткото антибиотик. Јас искрено ако имаш можност би ти препорачала барем месец да е дома. Знам не е убаво ни за детето толкави прекини ама го кркавме убаво лани. Ајде сите носат со нос растечен, носи и ти. Ајде само твоето дома седи. Така се расти.

    Само јас си знам колку непроспиени ноќи сме имале. Колку лекови испи дете.

    Претходно воспитувачката викаше, ги носите недооздравени и на веќе паднат имунитет одма фаќаат нешто плус, зошто воопшто не е стерилно во занималните. И се лутев, која е таа да кажува. Не сака да работи. Само моето дете да седи дома.
    Арно ама моето дете од малку правеше опструкции и ако денес е со растечен нос во градинка, по 2 дена веќе кашла, по 3 полна шлајм, 4тиот веќе бронхит и пак со недели дома.

    Лесно е да пишеме така се расти и имунитет се прави. Ама да го гледаш детето со болки, да не може да земи воздух од кашлање на сред ноќ, да се дави од секрет, пак ич не е лесно.
     
    На Sun&Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  18. strelec231992

    strelec231992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2014
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    338
    Ние имаме испитувано имунитет на детска клиника, на имунологија. Разговор со специјалист и правење крвни анализи. Направи си не те кошта ништо, со упут е бар мирна ќе ти биде главата.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.599
    Допаѓања:
    99.321
    Пол:
    Женски
    Немам кој да го чува, еве барам ако најдам жена на 1м да го чува само, ама цените се астрономски, мислам за дете само да го чуваш без ништо друго нит спремање јадење нит чистење нит ништо 25к не можам да одвојам. Баба на работа, ние на работа, не можам од дома да работам, на крај ќе прашам за комисиско да ми одобрат 3м да седам, што да правам, не е дали сакам или не, морам нешто да направам. Мада и тоа не е решение, јас го чував дома 2м летово и само што почна еве 1м глава немаме кренато.
     
  20. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.347
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Меч со две острици испаѓа со болестите. Ако е дома кога ќе се врати, знаеш пак дека истото те очекува. Ако е во градинка, во вакви случаи како нашиве, пак е повеќе дома, плус нели лековите и болестите и нервозите. Нема мислам правилен избор.
    Општо го пишувам ова, не само за мене или тебе.
     
    На AngelOfArh и Sun&Moon им се допаѓа ова.