1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Јас прво и ја давам, она демек се мие, после ја легнувам и убаво четкам. Гледа и песнички со четкање и сака да ги имитира. Не ми прави проблем за ова. Или и зборам и анимирам нешто.

    @LiliBoz мојата знае да залипа во сон, сега веќе е ретко, ама толку е жално... Јас не ја будам, еднаш се разбуди несакајќи и се утепа од вриштење, едвај се смири. И поминуваше со галење само и шшшшш. Сонот има многу фази на развој и не кај сите исти. Ама ќе помине. :hug:
     
    На alisijad и LiliBoz им се допаѓа ова.
  2. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Пробав и така не сака се трга и се кара со мене , на негов јазик :^):D инаку и јас само со влажна четка, паста не сум купила уште.
     
  3. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Имам плус прашање до @Annath , предните заби на детево од блиску кога ќе ги загледам имаат како бели флекички, како ишарани да се, делува како да не се полни бели, јас викам како полупроѕирни. Нормално ли е за млечни заби или треба да посетиме стоматолог?
     
    Последна измена од модератор: 18 февруари 2018
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Може да се работи за деминерализирани места на забната глеѓ, ама тоа обично е генетски, најверојатно не е кариес, но може да бидат слаби точки каде што може да започне кариозен процес. Со редовно четкање и контроли не би требало да има проблеми.
     
    Последна измена од модератор: 18 февруари 2018
    На wings му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Му се случило ли на некој, детето да не сака да биде покриено? Ние неможеме да се стоплиме, тој плаче зошто е покриен? Ме пукна..па жќе де расони, па ке почнее фа се чеша, де лице, де уво, де глава и скрос ќе стане... ужас... а се разболува, до вчера беше со антибиотик
     
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    на сите ни се случува :)
    мојот покриен спие само ако во боди спие. пробај расоблечи и покриј. Дека од тоа што спие така е на антибиотици не верувам зошто ние спиеме така многу долг период. мрда се препелка и откриен спие. Јас го оставам зашто знам ако му е ладно сам ќе се покрие.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.588
    Пол:
    Женски
    мојата цела зима спие откриена и боса.Децата се поголеми саклетџии и може им е топло.
     
    На EuHenIa и LiliBoz им се допаѓа ова.
  8. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    dali vasite deca se vrtat vo krug,ke mu tekne na sin mi i se vrti nekolku pati pa posle nema ramnoteza,dali deka igravme ringe ringe jaja ili neznam sto e,inace ima 16 neseci
     
  9. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Ехеее нон стоп така прави инаку има 17 м, кога го карам за нешто тогаш нервозно се врти во круг додека не падне :)
     
    На julia87 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Моето дете е 14 месеци , не спие покриен . Колку и да го покривам има финта и за 10 мин пак е откриен . Дома цела зима бос оди ! На почетокот се мачев го облакав ама сега веке видов дека е џабе :)
     
  11. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Истото и кај нас.Прво мислев дека е ноќен терор,потоа забележав дека двете четворки му ѕиркаат.
    Инаку годинка ипол е.
    Страшни се ноќите,не ми се легнува при самата помисла што ме чека.
     
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ќути помина. 2 недели траеше и преку ноќ прекина. Но од тогаш помалку спие временски, му излегуваат и 4 заби во исто време (пак). Држ се ќе помине.
     
  13. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    jas koga go karam i toj mi vraka se kara so mene ili go udira meceto ili masata,i toa se kara na bebeski jazik zosto seuste ne zboruva ama uporen e ne se otkazuva :rofl:
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    И малиот и големиот исто. А спијат само по боди со долги ракави и долни пижами. Ако им облечам горна пижама и боди ги наогам испотени.
    Малото па незнам како успева да се открие, секогаш го наогам откриен и кебето до него во топка стуткано. Како да го стуткал и фрлил изгледа.:)
     
  15. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Те читам и исто како јас да сум пишувала од А до Ш.Се откажавме од излегување освен ако не го чува некој друг па ние да прошетаме.Се тешам дека штом порасне ќе се смени,ама искрено не верувам.Колкупати сме си дошле дома изнервирани или скарани со мм,мислејќи дека ние нешто не правиме како што треба.
    Ама знаеме дека некогаш во некои ситуации треба и детето да се скара,треба некогаш да се повиши тон колку тоа и да звучи грубо.Не треба ние да се плашиме од детето,тоа треба да не почитува нас.Ние сме родителите,ние треба да го имаме последниот збор.
    Ама сеуште се многу мали,колку и да ги караш попусто е.
     
    На marchi-cool, *Лорена* и SofiMar_ им се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Сосема нормално. Не го карај, нека се врти, тоа е дел од нивниот развој. Само пази да не се повреди кога ќе падне, да не се удри во нешто.

    Исто, и двајцата. Ама подобро вака, отколку да се натунтани без потреба. Топла е зимава.
     
    На julia87 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Која е цената и дали си задоволна може да ми кажеш?
    Фала:)
     
  18. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Мамички чии дечиња прележале рота, споделете искуство, колку дена траеше и што дававте?
     
  19. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Мајка ќе ти пишам што предлагаат кај нас во градинката.
    По 2 часа- вода со мала лажичка да се дава , може и чај од фенел, или билен чај , електролити .Во голема количина.
    Во текот на првиот ден- од кога ќе е смирено повраќањето , компир, двопек , ориз, тестенини,банана ,супа.
    Нареден ден може и млечни производи ама со ниска масленост, леб. Да се избегнува пржена храна, зелка, кељ.
    А кога мм имаше пролив др му предложи супа од моркови многу помогна.
    Мајка побрзо оздравување.
     
    На augustd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Околу 30тина денари на попуст од зегин беа, ама за искуство незнам две само испи со сила и не ги сака ич,а друго се пиел без проблем.