1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ne go sprecuvaj da se vrti, toa e mnogu vazna aktivnost za mozokot i deteto ima potreba od nea. Isto ko sto ne treba da se sprecuva deteto da trca i skoka.
     
    На marchi-cool и julia87 им се допаѓа ова.
  2. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Ова било.мачење бре... се прашувам до каде може да оди неговиот инает... не дакал таква блуза, не сакал ракавите, несакал така, не сакал сега да јаде, се прави со негодување и ако тераш по твое, ке почне фа плаче и да сњ нервира... до кога вака жити се, каде оде моето мило дете??? Дедо му се му оди по кјф, јас пискам... незнам што е правилно.22месеци е
     
  3. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    Утрово малата ја приметив дека прстето и е црвено и подуено, не знам да се има удрено, не ми изгледа како да ја боли. Мислите ли дека можно е да ја има каснато нешто?
    20180223_093630.jpg 20180223_093652.jpg
     
  4. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Мајки дали ги имате оставено сами децата на околу 2 годишна возраст со баба и дедо на неколку дена. И какво искуство сте имале. Знам сите се различни, приврзана е за баба и дедо но и за мене многу, посебно навечер или попладне, дека по цел ден на работа. Ја оставивме лани пред да наполни годинка супер поминаа но сега некако сум во двоумење,плус дека и подалеку ќе сме...
     
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Мораш да ја оставиш, па да видиш. Јас мојот го имам оставано и не прави проблем. Може да го фати криза пред спиење, ама баба и дедо успеваат да го смират и убедат, да му биде убаво. Уствари клучни се баба и дедо како ке успеат да се справат. Јас сум го оставала по потреба и тоа не е често, неколку пати во овие две и пол години. Едноставно едвај чекам викенд цел ден да сум со децата,па не ми се одвојува тогаш. Можеби затоа и не е толку навикнат. Сестра ми секој викенд ги оставаше кај мајка ми и децата беа навикнати, тоа им беше скроз нормално, без никаков проблем правење.
     
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    процветав со овие. апетит дупло поголем. пи 5 мл дневно за помали дечиња и на 10 дена пауза по 10 дена
     
    На MamacitaBuena му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Pa ova veke ne se.trae... otidov vo wc da se.isplacam,mi popustija nervite.. stvarno neznam sto saka, nisto ne my se pogoduva, se luti za sr, place za sitnici, I saka vnimanie, si igra majtap, sakam voda , ne ne sakam, nemoze uste da zboruva, neznam.veke sto da pravam... ne mozam da si go poznaam detetp dve nedeli.. si go sakam staroto
     
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    кај тебе уште трае? бевте на лекар да провериш да не го мачи нешто а да не знае да каже??
     
  9. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.536
    Допаѓања:
    27.804
    Пол:
    Женски
    Ако е околу 2 години тогаш обично почнуваат тантруми. Нормална појава се. Се јавуваат затоа што когниттивниот развој им е забрзан, а говорот сеуште не им е доволно развиен за да може убаво да се искажат. Во тој период почнува и интензивен емотивен развој и бидејќи децата не знаат како да се справата со се тоа, пукаат и плачат. Тогаш и почнуваат да сфаќаат дека се индивидуи па со пркосот тоа го покажуваат. Нема што многу да правиш, освен да го истрпиш периодот.
    Моето на пример има периоди кога е супер и има денови кои не му се баш погодени и тогаш е ужас.
     
    На Annath и Lonely1604 им се допаѓа ова.
  10. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Sega.smeni pocna da spie vEcerta a preku denta e nepodnosliv...nema zabi,nema.ni podueno,.ne e bolen..

    Jas.sum.preplasana.bideJki za nekolky dena ke.imame.I vtoro I toa ke my dojde dopolnitelno shok, kako ke se spravime togas
     
  11. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.536
    Допаѓања:
    27.804
    Пол:
    Женски
    Ќе се снајдете. Ќе морате да се снајдете.
    Инаку тантрумската и пркосната фаза може да трае и до кај 3 и пол години. Ако сеуште не зборува тоа му е и поголем проблем бидејќи не може да се изрази и тантрумите се поизразени.
    Кога ќе дојде второто вклучете го во грижата околу бебето. Нека подава пелени, крпи и слично за да се осети важен. Постојано ќе му зборувате како без него нема да можете да се грижите за бебето. Ќе гледате да се гушкате што е можно повеќе.
     
    На marchi-cool, Annath и Lonely1604 им се допаѓа ова.
  12. marijaaa20

    marijaaa20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Ме интересира какво шише користете кога им давате млеко на вашите најмили после годинка. Убав ден
     
  13. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    со три капки цуцла што е. Јас на нук имам такви.
     
  14. marijaaa20

    marijaaa20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    А таква е што не тече или? Дека сакам да го оставам сам да си пие пред спиење.
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Може и од чаша да пие. Зарем уште со шише? А забите после?
     
  16. marijaaa20

    marijaaa20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Ова му е за пред спиење само. Инаку не пие млеко а вода пие од оние со клунче
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Па најлошото за забите. Пиење млеко за заспивање, и ќе остане цела ноќ во уста.
    Чаша млеко пред спиење, миење заби и во кревет. Така е пожелно.
    Ако има над година, големо е веќе за шише со цуцла.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  18. marijaaa20

    marijaaa20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Да. Знам. Фала за мислење
     
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    А чај дур спие? додуше само еднаш почна во тек на ноќ да пие.
    Од друга страна ние уште сме си шише за во градинка вода. А и дома. пие многу вода и ако не му пратам шише нема ни да го нудат баш баш..
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Ако е незасладен, може, ама најубаво ништо. Ептен ако е жеден, тогаш.
    А во градинка секако дека не се трудат да им даваат многу вода... по големиов гледам... се жалеше дека не им давале да пијат, дома ко дупнат вода пиеше.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.