1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Ако ти рекле да дадеш дај. Се случува да се даде порано по потреба. Само помала доза кажуваат докторите.
     
    На joy1 и blessed.an им се допаѓа ова.
  2. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Веке две вечери син ми се буди вриштејки и со нозете мава..Денес и кс правевме се во ред и на ехо го гледаа се во ред..Синока цела вечер утрово дури се занесе денес е подобар мислев ке спие ама еве пак исто..Се смирува ако пуштам инхалатор да работи..Чудна работа. Преку ден нема проблем спие денес си спиеше скоро три часа без да претне мислев и вечерта ке спие бидејки не е спиено ич..Ве молам за совет што може да е
     
  3. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.623
    Мојот така од заби правеше
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  4. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.378
    Пол:
    Женски
    Вака како што опишуваш, може да се ноќни терори (nignt terrors).
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  5. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Ноките ни се хорор навистина..Преку ден немаме ваков проблем си спие саат ипол два може да закенка да го занишкам и да продолжи..Ама навечер заспива мирно без плачки без ништо за 20мин најмногу почнува да се врти мрда кенка и наеднаш почнува силно да плаче да ме бутка неможам да го додржам го вклучувам инхалаторот и се смирува одма и заспива..20мин пола час пак исто пак ке го оклучам ке се смири..Веке 3вечери сме вака дали му е навика или нешто се плаши..Пробав и со гушкање пеење неможам да го додржам се тегне мава раци а очите му се затворени..Што да правам кај да го носам незнам..Ке помине ли..? Со керка ми оваа не ми се случуваше
     
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Ноќен терор. Пушти на ју туб некој звук што го сака. Ќе помине. Знае да трае неколку недели чак и месеци но кај нас помина за 3 недели. Битно чим звук го смирува нема никакви болки не е болен значи.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  7. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Majki ve molam za nekoj sovet ili iskustvo.Malot u posledno vreme mnogu e nervizen,so nisto ne se zaigruva,ke pocne da igra 5 min I potoa gi frla igrackite,pocnuva da se glupira,probuvam da go smiram no tesko mi odi gubam nervi,nekako krajot nemozam da mu go najdam,ima19 mececi,sovet ?iskustvo??
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ако го чуваш ти, шетајте повеќе, искористете го сонцево претпладне и после 17:00 часот. Нормално е да биде нервозен, и моево е такво периодов (20 месеци има), ама вади тројки, рацете му се нонстоп во уста. Ќе мораш да одвоиш од твоето време да играте заедно за да не му здосадува брзо, има цела тема тука за занимации и игри кај деца од 1-3 години, мислам дека може да најдеш интересни идеи таму.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.691
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Во таа возраст е, ако сега преживееш, после немате гајле :D Најтешки се периодот од 18м до кај 2, 2ипол. Сеуште не разбираат, неможеш да сфатиш што го нервира, а сам неможе да ти каже, мене многу ми беше тежок тој период... Трпение и наоѓај разни занимации. Јас си наоѓав и на јутуб игри за деца за таа и таа возраст и занимавав дете. Барај си така.. пр: activities for 19months old..
     
  10. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    12+ од синоќа навака какаше 5-6 пати онака баш течно. Што може да е?
     
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    даде пробиотик?
     
  12. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Пред малку. Инаку течно како вода во боја.
     
  13. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    мирис?
    што има јадено вчера?
    почекај да видиш дали ќе делува пробиотик от. Ако не делува почни со електролити
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Лошо мириса. Не многу ама лошо. Претходните три дена пробувавме портокал по 20-30мл.
    Може ли од заби бидејќи 2-3 дена само не каса, тепа, раздразливо е, си удира шамари... Се плашам да не е вирус или тоа оди со повраќање и тт? И пред два дена заборавив раце да му измијам а во уста ги става му беа прљави од прашина од ствари што ги пипкаше. И вчера преку ден спиеше така поголо од што треба па можно е од прелада бидејќи многуу прдеше пред да почне проливот? Леле од една течна кака ме фати паника не знам кај терам.
     
  15. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    лошо ко пролив или лошо ко јајца? ако е второто можно е да е цревна инфекција а и рота (вирус од прљави раце) . Но може и да е од портокал. Како да распознаеш? ако е цревна пробиотик нема да помогне. Ќе има пролив цело време. А ако е другово ќе прекине. дај линекс џуниор. Тој е појак и тркни до лекар
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    12+ бебе повеќе од 24 часа пролив. Дали да спијам? Се плашам да не дехидрира во сон? Прв пат ни се случува ова. Какаше и во сон сменив памперс не се разбуди. Сабајле ќе правиме крвна слика и црп.
     
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Kako ste utrovo?
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    отиде да прави кс.
     
    На gjoker4e и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Подобро. Чекам одговор на Вибер за резултатите. Кога рече педијатарот вирус светот пред очи ми се преврте. Прв пат ни е па затоа сум така потресена. Кога какаше срцето ми се корнеше. И мн ми падна жал што некогаш ме нервирало или слично. Сега го сакам мн повеќе и нема никогаш да бидам лоша спрема него. Господ да им дава здравје на сите дечиња. Значи кога се болни се друго пропаѓа во вода.

    Што е тоа вироза?
     
    Последна измена од модератор: 12 мај 2018
    На Asja и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Virus.