1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Од офтамолог е препораката, морам да го правам тоа, инаку да на физиолошки мислел.


    Од кеги има едни прекрасни за проодување, со патент на пола кондурче. Имаат и можност електр.да се купат.
    http://www.kegishoes.mk/leto-ComArticle564mk
    Нас ни ги одобри ортопедот.
     
    Последна измена од модератор: 31 март 2017
    На НаталиЛили и snegulkata им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.583
    Пол:
    Женски
    Ние ги имаме исти бели се :)
    Но дамата не ги бендисува ги фрла одма од нога.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Majki vnukami pie amoksiklav od kako pocna da go pie se zali deka ja boli dundeto taka vika a nema nisto ne e ni vcerveneto nema ni isfrleno ama bas nisto a ona postojano se zali deka ja boli mozno li e da e povrzano toa so antibiotikot?
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Давајте пробиотик додека пие антибиотик.

    @Nova колку време ве мачеа 4- те? Јас не можам друго да смислам освен дека ќерка ми ја мачат заби. Значи не спие повеќе од месец мислам офка и се буди на пола саат до саат, од пред два дена има и ниска т (37.2 до 37.4), и особено попладне е понервозна. Од сабајле е ок.
     
    Последна измена: 6 јуни 2015
  5. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Pie prolajf ama pak se zali ne postojano ama od vreme na vreme oddenas ke vikne silno i vika dundata me boli pa neznaev dali ima uloga sirupot ili nesto drugo e vo prasanje sepak fala ti
     
    Последна измена од модератор: 31 март 2017
  6. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Денес и проби првата долна и маката беше една недела.
    А со горните месец сигурно, не јадење, спиење како зајак со плачење, нервоза и три дена пред да излезат до 38 крена.
    Во исто време ги извади и навистина ја намачија.
     
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Е тогаш испитајте урина, може да има некоја бактерија
     
  8. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Дајте мајки идеа како да го инхалирам ѕверчево?? Плачко, пискотници... Пробав на спиење, со пуштена правосмукалка, сите со маски да изиграваме кловнови да рипаме, скокаме, глупираме... Пак ништо... :(мора да го исчистиме секретот..
     
  9. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Јас ја седнував во хранилката и и пуштав песнички на компјутер.
    Малку се противеше ама успевавме некако.
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мајки, ви прават ли проблем децата за јадење? Како се справувате?
    Јас син ми не можам да го натерам уста да отвори.
    Не сака дури ни да седне во хранилката, а кога ќе му ја приближам лажичката до уста, се трга и плаче.
    Не е можно да не е гладен.. Ова се случува дури и ако не е јаден 4-5 саати.
    Морам да му давам играчка, за да му бидат рацете зафатени и да му пикнам храна во уста.
    Кога ќе го сторам тоа плаче, устата ја држи отворена полна со храна и многу се плашам да не му залетне..
    Ќе ја голтне храната некако и ако не му се допадне шанси нема да ја јаде, а ако му се допадне наредните две три лажички ќе ги прифати без проблем, потоа пак одбива да јаде и се така додека не ја изеде цела кашичка.
    Јас стварно веќе не знам што да направам за да јаде нормално, се со молење, се со сила..
    Ова се случува веќе 3 недели, нервите ги искинав.
    Ослабен е, се гледа, се чувствува.. :(
     
  11. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125

    Веројатно е фаза. Сега кога ве читам сфаќам, иако мислев дека се забите. Кај нас траеше повеќе од два месеци. Исто сосема исто како вас. Сега не дека јаде многу ама барем нема хистерични напади и не пробува да повраќа кога ја хранам.
    Од дете што јадеше со сласт, преку ноќ стана дете што нервите ми ги искина.

    Совет некој немам освен да бидеш упорна и да наоѓаш начини, колку јаде -толку. Редот на оброците да го зачувате и да скратиш на ужини. Јас и ги скратив сите ужини освен трите главни оброка тогаш и млекото/чајот и некако помирно го прифаќаше хранењето.
    Веројатно е некоја фаза што немаат трпение да седат и да јадат, напор им е, а забите дополнителна сафра им прават.

    Јас имам мака што најголемиот дел од оброците и се сеуште блендирани. Од 10 месеци почнав по малку пасирано и џабе. Пример брокула парченце да и дадам го држи на јазик и плаче се додека не и го извадам, а во каша без проблем ја јаде.
    Знае да џвака затоа што, бисквити, леб, јаболка,
    мандарина, банана, портокал, мафини, проја си јаде без проблем ама се останато е борба.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јагода, пробај да му дадеш полесни намирници и помалку. На син ми од жешкото не му е баш по ќеф сѐ да јаде, па му правам полесни и попрости варијанти.
    Пробај со попроста и полајт варијанта на оброците.
    На пример тиквичка, патлиџан да ти преовладуваат. Жешко им е и тешко.
    Мојов месо обожава ама на жешково слабо ми го јаде, па ставам помалку количински и повеќе некој лесен зеленчук.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Не спомнувајте нејадење

    Исто како и кај вас, преку ноќ престана да јаде, а си јадеше со сласт и ништо не пребираше.
    Сега среќна сум ако изеде еден оброк во денот како што треба.
    Не сака ни да проба. Се трга со главата и ја затвора устата. Кога едвај со сила ќе ја натерам да лизне барем, ќе касне 2-3 лажици ако и се свиѓа, ако не нема шанса.
    Ни играчки, ни цртани ништо не помага.
    Јас не инсистирам да јаде доколку плаче или се дави. Мислам дека така уште поголема одбивност кон храната ќе и направам.

    Претежно и нудам тоа што сака да го јаде.
    Деновиве забележав дека сама сака да јаде и не обожава повеќе блендирано, сака да џвака.
    Денес по подолго време имавме успешен ручек со зеленчук.
    Малку јас и давав со лажичка, малку таа земаше, а нешто и на подот заврши :D
     
    На mila25ve и zuto им се допаѓа ова.
  14. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.318
    Кај нас обратно, на секој час бара да јаде. Од дете нејадач се претвори во дете кое јаде постојано. Јаде со секого на маса. Но оброците количнски се мали.
    Јас ве сфаќам, јас една година буквално нерви искинав со нејадењето. А ете сега само бара да јаде, дури ми е чудно.
     
    На Annath, joy1, zuto и 2 други им се допаѓа ова.
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Е баш ми е мило, искрено кажувам:) јас се уште имам 4.5 годишен нејадач:)
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мислам дека повеќе се секираат мајките на кои децата им јаделе убаво и после тоа “протестираат“. Кај оние на кои од старт не јадат или пребираат некако се понавикнати. :)
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Оффф, ич не сум навикната, секој ден се живцирам, готвам , нудам ама џабе. И кога одиме некаде на пример на гости или на шетање на подолго, е лошо, знам дека ништо нема да јаде, ги нема манџите на мама ( жими само тоа јаде).
    А во право си дека е за нервоза ако јаделе па не јадат.
     
  18. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Зборот ми беше дека потрагично го доживуваат нејадењето. И јас се секирам и нервирам иако кај нас е релативно. Стандард е овошјето што не го јаде, појадок скоро никогаш не јаде, ручек кога-како е расположен, а вечерата цел ден ја чека и со сласт јаде цееела чинија. И покрај нудењето со нервози сепак очекувано ми е. Ако изеде само бонус ми е.
     
    На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
  19. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.318
    Јас веќе бев навикната да не јаде, мислам се нервирав, ама ако јадеше бонус беше.
    Што се не пробав, ама детето си пријаде кога почна во градинка.
    Тргнав на работа и полека стартуваше со јадење, ама градинката беше пресвртот.
    Јаде луѓе, значи само бара нјам нјам. Ете синоќа стана во 12 и слушаше песни и вели мама нјам нјам.
    Не знаев дали сонувам :D.
    Градинката не спаси нас, иако од здраво дете се претвори во дете кое секоја втора недела е болно. Ете го сега почна да кашла.
    Или е лечен недолечен, или билда имунитет па на две недели болен ќе е:whew:.
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Јуле, земи цинк со вит. Ц директ на ФармаНова, секој ден по пола ќесичка давај му, мешај во нешто сокче, вода, ама и така на вкус е добро. Ќе му го зајакне имунитетот. Цинкот е одличен имуностимулатор. Јас на мојов му давам веќе цел месец, заедно со пченична трева и пробиотици секое утро. Да чукнам во дрво, од пред месец и пол кога имаше воспаление на уво, сега само носот чат пат му тече. Си оди редовно во градинка, не сме правеле пауза. Сега летово планирам два месеци да биде дома, ако може да го оставам барем две недели кај моите во Охрид, нема да му давам имуностимулатори, ќе си терам со овошје и зеленчук, си имаме се домашно. Од октомври пак планирам со цинкот да терам, здравје Боже. Јас не верував за цинков, ама ми го препорачаа за да избегнеме употреба на антибиотици, особено како што се разболуваше често од Нова година навака. Можеби е уште рано да кажам дека цинкот си ја врши работата, ама задоволна сум. За јадење нема да се жалам, јадач е откако е роден, само кога имал тт не јадел, инаку немам со него проблеми.
     
    На Smiley11, iki26, Sky-butterfly и 2 други им се допаѓа ова.