1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки на машки деца..Околу годината бевме на уролог му го отворија курето на цело..Даваше подолг период за време на бања му го отварав..Веке скоро еден месец не дозволува да го чепнам општо не дава таму да го чепкаат..Синока одкако го избањав му гинфатив нозете и се обидов тешко одеше тој почна многу силно да плаче ептен малку му се отвори..Дали да го носам пак..Или на секое бањање да правам отпори по малку па може пак ке му се отвори цело..До пред месец дена му се отвараше на цело..Совет..?
     
  2. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Носи го пак. Може да има некоја инфекција и да се влоши како што пред малку пиша мајка во Мајчински муабети.
     
  3. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Majkicki mojata kkerkicka e 14+ ni rastat cetiri trojki(naednas) I znam mozno e da odbiva da jade od toa, no imam eden problem plus neznam dali da I dozvoluvam I e faza koja proaga.Koga ja sednam da jade odma saka da I ja dadam lazickata taa kako demek ke jade sama, sama brcnuva po cinijata I istura se okolu nea po hranilka na zemja I nisto ne apnuva so toa a se raduva deka samata jade.Probuvav da I dadamdrugo cinivce kako nejzinoto plus malky jadenje I da brcka vo toa a jas da ja hranam od drugo no taa voopsto ne jade I si se igra so hranata.Ona sto e za grickanje se sluzi sama so racete I ke nabytka se vo usta I zvaka I plyka I se smee.Cela nedela ova mi go pravi.Saka samata da jade I nemam protiv no koga jas I davav taa ke se najadese ubavo a sega samo se igra I nisto ne mi jade.Dali da I dozvoluvam I e faza ili ne.Nemoj celo vreme posle da saka taka, se razbira ke dojde vremekoga taa ubavo samata ke jade.
     
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Дозволувај и.
    Веројатно е фаза кога се учи самото да јаде. Ќе научи. Трпение.
    Сепак пробувај по малку и ти да ја нахраниш ако мислиш дека останува гладна. Ама ако е гладна ќе плаче, ќе бара уште.
    Старите викаат кога јаде само дете најмногу се фаќало.

    Инаку ние во исто време имавме вруќици но поминаа веќе. И на исто место. Не успеав да пишам тогаш.
     
    На LanaDelR, Lolipop23 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  5. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Да ѝ дозволуваш :nod: Баш е добро што пројавила интерес сама да јаде. Подели во две чинии, како што правиш и така терај. Таа не си игра со храната, туку ја испитува и бара начини како сама да јаде. Стави некоја мушама под хранилица за да си олесниш чистење.
     
    На LanaDelR, Lolipop23 и gjoker4e им се допаѓа ова.
  6. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    КАј нас е исто од одамна. 19 месеци сме, ама некаде од година почна да бара лажицата и така се раниме, една кај него во раце, со другата јас го ранам. Он бреза во чинијата, кога погодува во уста кога истура, битно има што да се чисти. Се на се, колку и да ме нервира, смешно е :D
     
    На Annath, gjoker4e и LanaDelR им се допаѓа ова.
  7. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Jas 5 godini ne mu go otvarav nikako, zatoa sto dvajca mi rekoa ne diraj, drug nikako nemoj so sila da go otvaras i taka i napraviv. Pred da napolni 5 god.go odnesov na drug pedijatar i koga go pregleda vika, dobro oti ne go otvarate? Vikam taka mi rekoa drugi pedijatri. Mu go otvori epten taa i vika vidi kolku belo ima nasobereno, mi dade eden krem i vika sekoj den posle kapenje kje mu go otvaras kolku povekje mozes i kje mu go macjas so toj krem, ede mesec taka i prestani posle, kje se otvori posle skroz. Taka i napraviv, sekoja vever moze i ne mu go pravev ritualot, zaboravav mnogu pati ama se sredi. Sega mislam deka mu e otvoreno skroz.
     
    На kikin и blessed.an им се допаѓа ова.
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Малиот мој немаше проблем со курето. Од прв ден му го вежбав само си се отвори и се беше топ. Се дур пред некој ден за прв пат не можев да го отворам. Ајде оставив за другиот ден. Другиот ден гнојче истече и пак не се отвора. Се чув со матичната ставаме камилица и антибиотска маст еве веќе трет ден и нема гној ама пак не се отвора цело. Зарем е можно да зарастело за 2 дена што не му го отворив или сепак се работи за оточе од инфекција па затоа кочи? ??
     
  9. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Неможе за 2 дена да се залепи од неотварање.
    Јас ден денес иако му е отворено откако ќе го избањам му ја полнам кадичката ( голема кадичка има ) со чиста вода за да шлапка. И зимам од кокосовото органско ладно цедено кокксово, му го поминувам и отварам. Ем од самата вода омекнува кожичката, ем од кокосовото лизга и неможе ни да распука кожичката нит го боли. Вака од прв ден од време на време му правам.
    Или избањај го и пред да му ја ставиш пелената премачкај со кокосовото и подотварај до кај иде,па утре пак и така секој ден дур не подотвориш скроз.
    Моја препорака е да го купиш Алое Фрст спрејот ( нели мојот е роден со проширени бубрежни каналчиња и како привентива тоа ни го дадоа по препорака за заштита од инфекции и бактерии, фала богу до сеа немал ништо и верувам е ради спрејот ) после секое бањање му го отварам к..то и шприцам. Па и кога мењам пелена некад исто шприцам. Читни за спрејот или покасно ( го успивам сеа неможам цица ) ќе ти го сликнам и ќе ти сликнам за што се користи... ако сакаш.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Ај те молам пушти ми слика кога ќе можеш. фала ти
     
  11. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    15302000603611168258698.jpg 1530200116245265355839.jpg 1530200200659545157130.jpg
    Еве ти ја последнава слика за цена да видиш ( два спреја зимав па да не те буни цената ) 473мл е спрејот 1107ден. Ама најубаво иди директ кај нив зачленисе и купи го. Зашто ако го нарачуваш преку оние кој препродаваат бајаги е поскапо. Мм се зачлени само ради спрејов зашто претходно од аптека Марија за 50мл скоро 400ден давав во шишенце ми претураа. Еве сеа глеам купен ми е 21.12.2017г и еве уште го користам и уште пола е сеа проверив. Сепак шприцаш 1-2 пати ( млазот е голем а они мало к..ре па таман ). Еве ти и слика за што е корисен. Ама имаш и плус некој бенефити со спрејот читни на гугле и таман и искуства од мајки ќе читнеш ( на српските форуми и сајтови ќе најдеш ).
    Земи го ти го препорачувам врв е за све.
    Бакни го лепотанот од нас и брзо ќе му помине и ќе си се отвори ич да не те загрижува ситуацијава моментална.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    фала срцка поз до тебе и С :hug:
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Кога дете има тт ладни раце и нозе значи дека качува а топли дека спушта или обратно или подруго?
    Нешто имам прочитано ама недочитано.
    Моево сега има ладни нозе топло раце нормално чело.
     
  14. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Мојата кога има ладни раце, качува тт.
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Само кога има температура ако се ладни нозете, значи дека ќе качува. А ако нема тт, а нозете му се ладни, не значи дека ќе качува, туку дека или се испотило, па нозете му се оладиле или му е ладно.
     
    На LiliBoz и gjoker4e им се допаѓа ова.
  16. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Ќе си умрам пред време.
    Голтна од жива ограда. Не знам дали има различни видови но како поголемо парче да беше од тоа зеленото. Пикнав прсти да го извадам ама не успеав, поврати ама не го поврати тоа.
    Што да правам сега?
     
  17. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Жива ограда? Растение голтнал или пластика?
     
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Растение.
     
  19. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Па не е толку страшно тоа, не верувам дека е токсично
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.224
    Допаѓања:
    124.275
    Ај види кое растение е и изгуглај дали е отровно
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.