1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Мајки денес на син ми на устето му се појавија црвени дамки, кои подоцна потемнаа и изгледат како да му е исприштено.
    Од кога заспа му ја отворив устата и што да видам, внатре исто на неколку места црвено како згрутчена крв и афти :( Ова до сега ни се нема случено никогаш и баш се загрижив. Искуство некое, совет што да правам и од што може да биде? Да напоменам температура немал.
    Исто и ова прв пат го забележав, долу на едното забче ( кецот) злебината му е оголена до долу а другото си е нормално. Баш се загрижив зошто вака и дали може да се среди некако :(
     
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    за првото ставај проафтол. можно е да е од температурата. За второто прашај ја Анатх
     
    На Seduction му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Чудно ми стана дека температура ми нема качено :| освен ако може од нешто нечисто ако ставил во уста :|
     
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    аа рече немал. извини лошо прочитав. Да, можно е од прљаво исто и од топло нешто ако каснал. стави про афтол и ќе помине не се секирај.
     
    На Seduction му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Majki ima li skokovi vo razvoj posle 18 meseci
     
  6. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Има тантруми. Колку ти душа сака. Да не почнаа?
     
    На LiliBoz, Ava.84, LanaDelR и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Имам две прашања, не знам дали има соодветна тема за нив ( барав, не најдов) па тука ќе ги поставам.

    1. На малата секогаш и се испотени нозете, влажни чорапите. Нормални чорапи, нормални патики, но и од пола саат прошетка и се потат. Дали е нормално и дали се користи нешто кај мали деца?
    2. На пример ако детето носи број 21 обувки. Дали следна бројка купувате 22 или одите на 23? Знам има различни модели, калапи, но еве да речеме доколку купувате од истиот модел.
    @LanaDelR Мојата од 17+ се мава по глава, си ги штипе образите, гризе прстите и се скубе. Кај вас што е ново?
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.162
    До чорапите и патиките е сепак. Кај моиве од некои чорапи и патики се потат од други не.
    Па да, купувам нареден број, некои имаат и половинчиња, па ако било 22 може 23 или 23.5 наредно. Спрема тоа како стои на ножето, да не е преголемо.
     
    На NarCis@ и gjoker4e им се допаѓа ова.
  9. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Не знам дали ми е прашањето за тука. Со каков мед прв пат се почнува?
     
  10. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    @NarCis@ незнам што се случува со детево пишти вришти, само мамо му е збор во уста, последниве десет дена не се двои од мене буквално залепено до мене, додека денски сум на работа додека ја чуваат ме барала по цел ден плачела се со лажење и молење.Навечер се буди по десет пати, јас незнам колку е нормално на оваа возраст да се будат децата толку често да цицаат,дасе презаспиваат,нишкаат, демек ќе се одбивавме но отпадна тоа се немало шанси со моево.
    Ако не ја гледам во лице и ја пратам се што прави одма викање, мора секоја милисекунда да сум со неа до неа и да и возвраќам на секои потези. Одење надвор никако само во раце на мама, со никој несака да седи ни со татко и му вели бришка
    таму:o:smirk: една вечер излегов до маркет и ми се јавуваат да се враќам дете се засркнало од плачење кога дојдов како на ратиште да беше:devil:
    Мора по нејзино да биде се ако ме плачење, плаче ако седам на кревет а сакала на земја, плаче ако косата ми е напред а не позади раменици,плаче ако сум нашминкана, ако облечам нешто што го носам ретко а не го забележала, плаче ако гледам тв-ми го гаси тв, плаче ако таа не става алишта во перална, ако таа не пружа алишта со мене, ако не ме гледа во веце од вратата дури и кога се туширам мора да гледа, значи можам да набројувам триста чуда.
    @gjoker4e kaj нас се нешто ново,подраматично за моите нерви, до кај ќе терам еден господ знае:sweat: јака душа на тие со две три па и повеќе деца, за мене се хероини на овој свет.И да ме прашат во животот која работа ти е најтешка би рекла дете да чуваш :D:D:D:D:D:D:D:rofl::rofl::rofl:
    Вие како се снаоѓате?
     
    На mal.ecka и gjoker4e им се допаѓа ова.
  11. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Ливадски, светол.
     
    На LiliBoz и eli.karameli им се допаѓа ова.
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Story of my life :) Еве на околу 4год. дури сега ѝ се смируваат тантрумите. Еден период беше лепенка за мене, па за татко ѝ, па пак за мене и така во недоглед. Уште има моменти да плаче на пр. ако си пееме, или свиркаме, или вчера ме виде кога запишував нешто во тетратка, па почна да плаче. Наоружај се со челични нерви и трпеливост. Со тек на време ќе процениш дали те манипулира за нешто или има тантрум, односно се работи за некоја фрустрација врз која не може да влијае. Прочитај ја темата за тантруми, имам пишувано и таму низ што поминувавме. Со лесно и со среќа, се надевам кај вас кратко ќе трае (fingers)
     
    На gjoker4e и LanaDelR им се допаѓа ова.
  13. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    @LanaDelR Овој пат подобро кај нас. :$
    А баш сакав да прашувам дали и другите деца плачат кога мајката или таткото ќе седнат? Најинтересно ми е кога мм ќе легне и малата го крева морало да седи. :rofl: Не знам дали уствари отрпнав дека слично е и кај нас, плаче ако топката ја ставам на едно место, а таа сакало на друго, мора да и облечам нешто што сака во моментот, на пример ако носи чорапи, а сака други и ги соблекувам тие облекувам другите и плаче па сфаќам дека всушност сака едните на другите. Да го види тоа свекрва ќе рече ладно му е на нозете па сака уште еден пар чорапи. :D
    Моево уште не кажало мама. Само тато вика дење, ноќе. :D
    И обавезно ми дава нешто мене да облечам. Ако не го облечам трескање до земја.
    Ама пак ќе речам јас не одам на работа и сум далеку поодморена.
     
    На mal.ecka и LanaDelR им се допаѓа ова.
  14. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Мајки малиот попладнево се разбуди кенкав и нервозен после некое време ми поврати два пати го измив му дадов водичка и пак ми поврати ,пошто не беше јаден земав растворив електролити и почнав да го нудам пак лажичка по лажичка ама и нив ми ги поврати ,омалаксан е и сака да спие друг симптом нема ,оставив да се смири стомачето и сега пред пола саат му дадов провен .Дали е стомачен вирус што мислите некој совет што да правам да ми дадете утре сабајле посекако ќе го носам на лекар или пак ако нешто се влоши ноќва на дежурен .
     
  15. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.148
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Мајки причина за 'рчење при спиење (исто и кога е буден повеќето дише низ уста) кај дете од 1 г и 7 м. што може да биде?
    Инаку нема тт не кашла мислљм нема симптоми дека е настинат...
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Од носот, ако е затнат, или зголемен трет крајник.
     
    На NarCis@ и Lady*Bug им се допаѓа ова.
  17. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    @NarCis@ @gjoker4e дали им угодувате кога имаат банални барања и се трескаат? Или игнорирате, да не биде по нивно? Мене сите ме советуваат кога има тантруми дека најдобро било да игнорираш, ама оди истрпи како вреска и писка.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.741
    Пол:
    Женски
    За патиките зависи од калаопт и производителот. Јас секогаш му пробувам да има еден прст да протнеш позади место кога ги купуваш. Е сега Адидас и Ребок сум начекала патики на кои се вади влошката и се става ногата на неа и си има нацртано од каде до каде треба да биде ногата за да е точна патиката. За се друго со прстот позади пробуваме. Последно за симзките чисми продавачката ја извбади влошката му го стави ноџето до крај на влошката и мери да има напред еден прст место. Еве вака изгледа влошката (доаѓа пак отрпилика да е еден прст место за да е точна)
    [​IMG]

    Ние обично секогаш му купуваме број по број зашто на една сезона веќе му е поголема ногата. Се надевам сега веќе ќе престане така брзо да му расте. Внука ми е пет месеци помала а е 4 броја помала во ногата.
     
    На Annath и gjoker4e им се допаѓа ова.
  19. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    @gjoker4e bas denes naidov na edno video na youtube kade edna majka objasnuva deka od 80 week - 82 ima skokvo razvoj narecen leap 11 pokraj onie deset sto se I bas objasnuva deka deteto placelo bukvalno za se...mojava sega e 81 nedela taka da imame verojatno nekoj skok bidejki navistina place za se bukvalno.
    Pa jas sega ovie frustracii ke gi prepisam na ova se nse nadevam ke pomine.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Со тек на време научив да проценам ситуација дали треба да игнорирам или да гушкам и да зборувам, или само да гушкам, или само да зборувам. Милион комбинации (facepalm) На почеток нормално правев грешки, некогаш несоодветно реагирав, но со тек на време научив и веќе знам да проценам што треба да правам. Мое мислење е дека нема правило што треба да се прави. Според мене не треба сите тантруми да се игнорираат. Пишував во соодветната тема за одредени ситуации како сум реагирала, па можеш да прочиташ. Слободно ако ти треба нешто пиши ми.
     
    На eli.karameli, Lolipop23, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.