1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Мајки како изгледа првиот преглед на ортопед после проодување? Нас ни рекоа еден месец откако ке прооди да отидеме ама не отидовме тогаш па затоа сега планираме иначе многу плаче кога оди по доктори дури и без ништо да и прават па сакам да знам што отприлика не очекува? :|
     
  2. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    http://www.femina.mk/киндеримун-д-р-волц-за-силен-имунолошки-систем-на-нашите-деца

    Препорачана дневна доза кај ДЕЦА:

    • од 2 до 3 години – 1 мерна лажичка во 24 часа
    • од 4 до 6 години – 2 мерни лажички во 24 часа
    • над 6 години – 3 мерни лажички во 24 часа
    Наведено е од 2г. Нема податок дека се дава под 2г. Сепак консултација со педијатар е најдобро или во аптека да прашаш.

    Препорака е да се оди на ортопед после 3-4 месеци откако ќе прооди убаво детето. Нас ортопедот така ни нагласи, па и дополни дека и покасно да се оди не е проблем, но доколку воочиме проблем во одот тогаш порано да идеме. Еве скоро 6месеци откако прооде сеуште не сме биле, планирам деновиве да закажам да одиме. Вас ви е многу рано 1месец од проодување за преглед.
     
    Последна измена од модератор: 10 ноември 2018
    На NarCis@ и Lady*Bug им се допаѓа ова.
  3. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Исто, еден месец по проодување и ние бевме. Прегледот беше само шетање за раче со нас, боса по плочки. 30 секунди
     
  4. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Не не објаснив убаво нас ни рекоа 1 месец после проодување ама не отидовме тогаш туку поминаа 5 и пол досега и затоа се одлучивме да одиме ама ме интересираше што точно ке и прават каков ќе е прегледот
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    @Lady*Bug беа сега пред некој ден. Малиот и е 19мес и они покасно отидоа од проодување. Еве сега ја чекам да дојдат па ќе и кажам да ти пише . Знам дека и кажа и за колку капки Вигантол да му дава.
     
    На LejdiD му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.148
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    @LejdiD Ние бевме кај Тони сега пред 1 недела. Син ми има 19 месеци а прооде на 13. Прв пат дете да се осеќа како во игротека малтене, да не заплаче и слично. Значи немам зборови за човекот и неговиот пристап. Така да и да имаат деца страв од доктори со Тони мислам нема да има проблем, на крај и чоколадо му даде :)
    Ми кажа вигантол по 2капки а ако се на лажиче по 3.
    Проверува фонтанела, градна коска, одот на детето. И на крај рече на контрола после 3 полни години.
     
  7. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Дали сега се прават отисоци со мастило или рано е за тоа?Како го проверува одот? Иначе кој е тој доктор како се презива и кај се наоѓа? Колку за информација убаво е да се знае инаку веке закажавме во ремедика и сигурно ќе се изнаплачеме. :(
     
  8. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Тони Талески во Ново Лисиче се наоѓа. Ние од старт сме кај него и не би го сменила за никој :)
    Многу стручен, темелен, искрен и реален, многу е мил и фин со дете, пристапот му е незаменлив и се нај нај а него. Го изнафалив ама искрено нема да згрешиш да идете кај него.
    https://www.facebook.com/profile.php?id=100022423074315
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.148
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Не отисоци со мастило не сум чула дека треба и не знам кога се прави тоа. Ништо не спомна домторот околу тоа. Некој друг ако знае да ти каже. За одот му даваше играчки да се поткрене на прсти, го седна кај него го провери кај стапалата радната коска, фонтанелата, рутински преглед кој добар доктор одлично без плачки знае да го изведе (мада со деца никогаш не се знае) :)
    Не размислувај однапред, може супер ќе поминете ;)
     
    На LejdiD му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Отисоци со мастило се прават кога ќе се оформи стапалото, да се види дали табаните се рамни или имаат правилен лак.
    @LejdiD и јас не сум за Ремедика ако е Иванка. Има и подобри од неа.
     
    На NarCis@ и LejdiD им се допаѓа ова.
  11. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Колку плативте за прегледот? Искрено ми треба баш таков како што го опишуваш :)
     
  12. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    @Lady*Bug платија 1000ден на прегледов.
     
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Од Иванка сигурно ќе се изнаплаче. Откажете и барајте друг доктор. Не ја бива жената.
     
  14. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.740
    Пол:
    Женски
    Ние одиме во Ремедика кај Иванка и јас сум ОК задоволна. Прегледот не е со отисоци од мастило туку е преглед да се види како оди и има пак преглед на стапалца, колкчиња и слично.
     
    На LejdiD му/ѝ се допаѓа ова.
  15. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Majki dete bese so virus i temperatura 3 dena. Toa pomina od noga so normalno jadenje i besneenje niz doma. No od kako pomina temperaturata dete odbiva da jade so denovi, bukvalno nisto ne jade i e mnogu miren i cuden. Imate li nekoe vakvo iskustvo. Skoro e godina i pól.
     
  16. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    citronazal i citroseptal dali koristite i ako moze iskustva?
     
  17. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Мајки дали ја примивте МРП вакцината или ја одложувате и до кога?
    И онаа за на 18 месеци дали ја примивте на време? Ние ја одложуваме мрп а и таа на 18 ја немаме примено а сега сме 22. Планирам следен месец да ја примаме па дали има реакции од таа?
     
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Кај мојата имаше многу лошо црвенило на боцнатото и местото ѝ се направи тврдо како камче. Температура мислам имаше нешто ситно, ништо страшно.
     
  19. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.500
    Пол:
    Женски
    I na nas ni stigna taa na 18 meseci a ne ja bevme primile uste mrp.
    Koga ja odnesov na doktor za taa na 18 meseci nesakaa da I ja stavat bidejki mrp ne I bese primena.
    Pred desetina dena ja stavivme I mrp a taa na 18 meseci ni ja odlozija za dva meseci.
     
  20. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.740
    Пол:
    Женски
    Ние таа што се прима на 18 месеци ја примивме некаде на 22. Од неа имаше реакција како црвено топче на раката. Оваа ја прими во есен.
    МРП на примивме на 27 или 28 месеци. Чекав да помине зима за да не прима вакцина во сезона на вируси и на пролет ја прими МРП. Од оваа немаше ама баш никаква реакција. Во диспанзерот ми рекоа нема потреба ни од Ациди Борици ни од лепенка зашто оваа вакцина давала најмалку реакција од сите вакцини а мајките најмногу и се плашат.

    Причината за одложувањето беше отсуство од Македонија кога имаше 18 месеци, а МРП му доаѓаше да ја прими во зима кога е сезона на вируси.
    Со лесно да се боцнете.