1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Некоја мајка искуство со инекции урбазон?
     
  2. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    За што ви ги препишале?
     
  3. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Полна е со шлајмови на гради, неможе никако да ги исфрли. Се дави од кашлање. Ни ги препишаа на болница на дежурен. Таму и ставија една, но матичната не сака да и става уште две треба според извештајот од болница. Матичната вели дека не се за неа. Биле со кортико стероиди.
     
  4. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Оф леле. А сируп зошто не ви дадоа?
     
  5. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Ни дадоја, веќе недела пие ама нема никаков ефект. Сега инхалации и правиме со плачење колку удпеваме толку. Не седи.
     
  6. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Зарем не е мрп на раче а таа на 18 во кукче? Мене така ми имаат кажано по тоа да ги разликувам. Или можеби имам неточна информација???
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Над година сите вакцини се ставаат во рака, а до годинка во бутче.
     
  8. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Да не е мрп баш во рамо а таа за 18 месеци подолу?
    Кај нас имам слушнато дека инсистираат да ја стават мрп кога ке отидеш за таа на 18 па сакам да знам ако има разлика каде точно се става
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Не, во мускулот на раката се ставаат, во рамо нема вакцина. Таа порано беше БСЖ, ама веќе ја нема.
    Немој да си дала истовремено ставање. Една по друга, со пауза од најмалку два месеци да се.
     
  10. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.080
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Мајки каква храна да ѝ дадам на малата, има проливче? Всушност неколку дена претходно не беше пролив, имаше течна столица, затоа што беше два-три пати на ден ама во различен период како и обично што кака ама течно. Но вчера се искака во рок од еден час три пати. Вечерта покасно уште еднаш и еве сабајлево пак течно обилно. Не знам од што може да е, дали од забите, а вчера јадеше риба ослич и изеде малку повеќе од вообичаено. Вечерта палента намерно погуста со кисело млеко. Инаку си е супер ама загрижена сум веќе неколку дена потечно и обилно. Што да ѝ давам да јаде?
     
    Последна измена: 17 ноември 2018
  11. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.128
    Допаѓања:
    16.330
    Пол:
    Женски
    Варен компир ориз двопек и пробиотик
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    млечно не се дава кога има пролив мајка. Само варено компир ориз чај (никако сок) банана
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.080
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Ох јас па мислев како за нас, обично за пролив истото компир ориз ама и кисело млекце или јогурт. :wasntme: А вчера и јогурт си пиеше. Од сабајле и дадов само банана и плазма. Ќе ѝ варам компирче, а може ли и супа? Чај од што можам?

    А од сабајле и јас го имам истиот проблем :$ можно ли е поради мене да ѝ е? (facepalm)
     
  14. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.455
    Допаѓања:
    27.163
    Пол:
    Женски
    Сте фатиле двете некој вирус.
    Супа можеш да и дадеш ке ја поткрене, ама супа само со пилешко варено морков и компир. Не и давај месо туку само супата со компир и морков.
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    јогурт и к млеко зимаме ради пробиотик :) ама тоа значи и бетер ке не тера во вц. Затоа пробиотик во капки ќе дадеш не во вид на храна. пилешка супа се смета за орална инфузија и е потребна за хидратација. чај од нане да се смири мешето исто можеш и камилица. Ако немаш дома има.во зегин на гуд нејчр природен берен не во филтер кесички
     
    На NarCis@ и Вереничка им се допаѓа ова.
  16. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.534
    Пол:
    Женски
    Nie primivme dve. Malata vo nedelata vo 3 sabajle se razbudi gusejki. Nemozese da dise. Dete se borese za vozduh. Odma otidovme na dezuren. Ja bocna so inekcijava i inhalacija. Imala laringit. Utre denta kaj maticnata. Ni kaza se ocekuva sega bronhit. Ja bocnaa uste ednas. Posle dva dena kontrola, bronhit. Pravime inhalacija so ventolin, fizioloski, pulmikort. Ima podobruvuvanje. Utre sme na kontrola pa ke vidimr. Se iznamaci dete:(puknav denovive:shake:
     
    На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    И на малата и се појави бронхит. 5 пати инхалациии со вентолин, плус панцеф. Сега дома и правам инхалации само со физиолошки и треба уште два дена да пие панцеф, па петок сме на контрола.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.080
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Мајки имам дома провен пробиотик, ама не сум го користела. Прашок, го купив за на одмор, не е отворан, има рок уште една година. Прво прашање, дали смеам да го користам? Второ, и тогаш не ми беше јасно, пишува во формула млеко, дали мора да е со АД, дали може во мајчино млеко или уште подобро во вода? И во колку течност? И има во составот млеко, пишува да не се дава доколку постои алергија. Не сум сигурна дали да ѝ дадам на малата. На какво млеко се мисли? Она јаде млечни производи немала проблем досега. АД не пиела, ниту друго млеко освен мајчино. Страв ми е да ѝ дадам дека навечер, ама има проливче пак и не знам што да правам :wasntme: Помош?
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Може во вода. Ќе ја ставиш дозата во лажиче, ќе ставиш некоја капка вода колку да се раствори прашокот (ќе го измешаш) и ќе и дадеш да го испие. Јас така давам на моиве. Нема да има проблем ако не е алергична на млеко.
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Ај ве молам за совет. Ќерка ми 4 дена по ред навечер ќе заспие и спие убаво саат и пол само и после почнува да прета, мрда, значи немирно спие. А еве и тие денови малку тт и варира, 37, 37 со нешто, мерена на чело. Дали дека тројка избива сега, до тоа ли е? Не ми се носи на лекар одма.