1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.398
    Пол:
    Женски
    Не знам кој е Павле, ама ако е нешто како Мукоплант што да не, нека испарува тоа :)

    Секогаш споделувам како ми кажувале и мене, доктори секако, затоа напоменав ако има многу мрсули првин да се извадат дел, како и ми кажале.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  2. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Девојчето на женава што ја чува малата имаше норо вирус.
    Е сега малава моја два три дена има течна столица ама вчера ептен течна дури само како вода, два пати. Се жали дека ја боли стомак, цело време цица, и како лепенка сме овие неколку дена. Ама се е ок, игра, весела е и како да нема причина зошто да ја носам на педијатар. Ако стане полошо нормално ќе ја носам.

    Е сега ни ја не знам што сакам точно да прашам, сакам да добијам некој совет.
    Сакам да прашам дали е можно да е норо вирус ама ете со поблаги симптоми?
    Па паметот ми оди на салмонела? Дали е можно тоа е?
    Значи вкупно три ептен течни столици со лош мирис во тек на два дена. Другото се е ок сега за сега. Третата кака додека го напишав постов. :)
    Мислам дека е подобро да почекам за на педијатар, ама што ако станува збор за салмонела?
     
    На M&M и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Мојов има фатено салмонела, тоа не ке да е. Од старт истиот ден одеднаш со висока тт беше, 40, многу повраќање и многу пролив.. едно 30+ столици во денот, 7 дена лежевме на инфективно.


    Јас имам едно прашање... Малата оди веќе 2+ месеци, но оди како шатка, лево десно се клацка со раширени нозе. На ортопед пред 2м бевме, тогаш само што проодена беше, рече за 4м на ортопед, дали да ја носам порано или нормално е ова? Ептен малку доле и се вакви, ама и јас имам вакви нозе... и нз :/
     

    Прикачени фајлови:

    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    @mariz ма :)
    Ме насмеа со (твоите) нозе. :)
    Јас не гледам нешто чудно тука. И моево прооде, баш и викам дека оди како баба ми со бастумот. Лево десно се занесува. Мислам дека уште не се сигурни скроз, затоа шаткаат. Ама па, ти ја гледаш како оди, мислам дека подобро знаеш, отколку што можам да видам јас по сликите. :)
     
    На mal.ecka и mariz им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Да на сликите е океј, не е страшно. Ама да ја видиш ама оди, ке се изнасмееш, сите дома викаат дека е малку чудно. Раширени ептен и како патка :D А два месеци оди, мислев треба до сега да зачекори понормално :D
    Кога се роди прави пушка и беа, како расте се повеќе закривуваат, баш како моите... :D
     
  6. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам право твојава по ставот (и објаснувањето) ептен личи на една внука, 16+ е. Проодена пред еден месец отприлика. Чудно некако, како од кук да се движи, ама укочено, фрц, фрц, широко расчекорена. (како објаснив (facepalm) )
    Ама мајка и и татко и ич не и се секираат. Ќе се зацврсти, ќе се исправи. А и буце е, може и тоа има врска.:D
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Да ми одговори некој што може да е...
    Четири ептен течни столици и плаче пред да кака ја боли
    Дали да ја носам на педијатар?
    Да не ја малтретирам за џабе. друго се е ок ама загрижена сум мн и мн мириса каката корне
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Баш како што опиша е и мојава, од кук на кук движење баш со раширени нозе :lol: Пред два месеци не рече ништо ортопедот, рече дојдете за 4м, па ке одам тогаш кога ке биде 16м. Може стварно си е таков одот. Чудно ми е дека синко како манекен од старт одеше :D

    @gjoker4e може повеќе работи да се, може нешто да изела, може е и вирус, може (недај боже), да е паразит. Однеси ја чим и се жали, нека направат и една крвна слика и црп. Скоро јас имав стомачен, ни тт немав, нит повраќање, само течна столица што ептен мирисаше. Стомак ме фаќаше ме бодеше, болеше па ке ме протераше и додека бев во вц и после 2,3мин уште ме болеше доле ниско. Го фати и синко после мене и исто и он беше.. (траеше само два дена).
     
    На Leo_29 и gjoker4e им се допаѓа ова.
  9. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Ајде уште ова за денеска па после 00:00 со нови прашања.
    После колку часа или денови, или после колку течни столици треба да се отиде на педијатар?
    Кога има тт обично се чека три дена нели, а за ова?
    Каката страшно смрди, дали би смрдела и ако станува збор за вирус?
    Ја прашувам дали ја боли нешто ми покажува на десното уво и ја витка главата ама не знам колку точно би можело да покаже 20 месечно дете. Неколку пати ја прашав и на увото ми покажува.
    И како да и помогнам освен со пробиотик, компир, двопек...?
     
  10. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Да си на чисто направи една копрокултура....и вирусот ( на пр.ротата ) мириса и бактерија мириса.
     
    На gjoker4e и mariz им се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Може да смрди од вирус, нормално.. стомакот не вари како што треба. За на лекар јас паничар сум, еден ден и нареден на лекар носам. Сега последниот пат на детска клиника го однесов, ама и плус дека он си има уште еден проблем.
    Освен тоа можеш соленки, ориз, компир, печено јаболко, банана, чај незасладен, попара со чајот и двопек, давај и електролити или сок хип орс (солен е малку, па јас со вода го растварав). Утре ако е исто, носи ја да ја видат..
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Сакав уште да прашам дали и при норо вирус смрди каката?
    Секој ден кака по два пати ама денес вториот пат какаше погусто, се уште жолто, не мирисаше, кажа дека ќе кака ама не ја болеше стомак и не се пикна во мене.
    На лекар не отидовме.
    Се сомневам на норо вирус со поблаги симптоми можеби дека цица или едноставно такво си е детето. Дека децата кај што оди имаа норо вирус.
    Гугл вика поминува за три дена па ете таман три ќе се ако кака и утре нормално здравје.
    Други симптоми никакви нема се е ок и нормално.
    Фала ти што не помисли. :*
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.889
    Допаѓања:
    223.723
    Пол:
    Женски
    Различно мириса пролив од вирус и пролив од бактерија. Мојов кога имаше стомачен каката мирисаше на типичен пролив. Кога е салмонела рота или било која бактерија мириса на расипани јајца. Нема утка многу смрди. На лекар се носи ако има повеќе од 10 течни каки. Да е салмонела у рок од 1 саат 15 пати ќе се искака.
     
    На mariz и gjoker4e им се допаѓа ова.
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Комплицирано.
    Имаше пет течни каки во рок од три дена со приближен мирис на расипани јајца.
    Ако кака и утре така обавезно одиме на лекар.
     
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.889
    Допаѓања:
    223.723
    Пол:
    Женски
    Може и ешерихија да е чим дава сигнали па се повлекува.. Ако е таа има големи шанси за ден два само од себе да се смири Како и да е мора копро.
    Да не имаш давано праз марула нешо такво ?
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Vekje nekolku dena kjerka mi vo son place, preta, nesto ko voznemirena e
    Ste Imale vakvo iskustvo? Koga ke pomine oti umrena sum za spienje
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.889
    Допаѓања:
    223.723
    Пол:
    Женски
    Ноќен терор. Поминува за неколку недели
     
    На Marija_Magdalena, Black girl и gjoker4e им се допаѓа ова.
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Немам давано ништо слично периодов.
    А ако престане да кака да правиме копро? Уште нема какано еве од вчера.
    Знам напнав, да отидев на лекар до сега ќе знаевме што е ама чувствував дека нема потреба од лекар, барем не се уште, да не го носам за џабе сега кога сите се болни. Башка педијатаров не работи среда, петок, сабота и недела, па треба не во овој туку во другиот град во болницата.

    Кај нас помина за недела дена, а почна откако откако беше болна. Дали од лекарот или од тоа што на сила и го давав антибиотикот, а таа се бранеше, па и во сон правеше исто така како кога и давав антибиотик.
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.889
    Допаѓања:
    223.723
    Пол:
    Женски
    Не напнуваш те сфаќам. Не е ова настинка па да си речеш ќе пројде. Одлично што се смирил стомакот. Направи копро чисто за да знаеш дали било стомачно мада јас сум 90% сигурна дека било.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.