1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Мојот имаше инфекција во уво. Дете ми се изнамачи тогаш.
    Ојдовме на брза помош тука и докторката вели има инфекција во уво дека од мрсулите што не знаел да го шмрка и му се заблокирало се и ете инфекција. Така ми објасни.
    Ама претходно пак братучедтето исто пиело антобиотик и имало болно уво а ние не знаевме и мислам дека беше прифатил од него некакава си бактерија вирус или што и да е.

    Ми даде антибиотик и после првата лажичка одма дете стана на нозе проследено со чистење на носот со шприц.

    Да така би ти кажала нека седи дека секако кажал докторот ама и за секој случај
    Ама од друга страна па веќе и се имаат смешано не знам.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас кога отидов кај золвата малиот го имаше испиено антибиотикот за некој вирус инфекција не знам точно што имал.
    Значи беше здрав
    А колку поминало не знам мислам една недела
    После таа недела беше здрав и ние отидовме и малиот ми почна да му течат мрсули и од тоа што не знаеше да ги шмрка а релативно многу имаше закачи инфекција на увото.
    На крај и јас се разболев и качив некоја темп и не можев да голтам со грлото што прв пат у живот ми се чини ми се имаше задесено

    И одпосле зетот и золавата кажаа дека зетот пиел исто антибиотик не можел да голта и да збори со грлото а молото било болно и пиело антибиотик.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.495
    Допаѓања:
    32.575
    Пол:
    Женски
    Штом пие антибиотик мора дома да седи 5дена до 1 недела тоа е правило.Мојата имаше воспаление на мочен меур со пелени беше па седеше дома.Како ќе ги зарази другите деца?
    Правило. А секако ако ја боли увцето ќе ја сака само мама;)
     
    На Marija_Magdalena му/ѝ се допаѓа ова.
  4. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Не можам да најдам тема за цуцли. Ај ве молам совет од ваше искуство како да ја откачам цуцлата?
     
  5. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Фрли ги сите цуцли и издржи 3 дена :)
     
    На NarCis@ и GFlower им се допаѓа ова.
  6. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Хахха, не е дека очекував магичен рецепт ама нешто дека со сечење на цуцлата или слично некому му успеало...
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Извалкај ја со кафе или нешто слично и дај му ја сам да ја фрли во ѓубре. Кажи му дека е голем и дека не е веќе бебе, само бебиња имаат цуцли. Ако ова не помогне, тогаш фрли ги. Не помага сечење или одолговлекување. Мораш да пресечеш, ретки се тие што сами ќе се одвикнат без проблем.
     
    На NarCis@, mal.ecka и GFlower им се допаѓа ова.
  8. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Фала ти, објаснувањето до сега не ми помогна, пробав да ја "оставиме" на едно бебе ама залудно. Треба да се охрабрам јас очигледно.
     
  9. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Мајка и ние користиме цуцла а имаме 20месеци. Пред два месеци ја откажуваме пополека, односно преку ден не ја користи туку само кога ке дојде време за спиење, и сега веќе кога ке и ја дадам знае дека треба да спие, :)
    Тука комшиката детенцето било со цуцла дур почнало нашколо, (шо е многу многу е) така да без форсирање она кога не ја сака сама ја фрла, а и нека си цуцка што ако... Јас не сум против цуцли...
     
  10. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Иста возраст е, ама нон стоп ја бара цуцлата. Дење ноќе. Си зацртав дека до втор роденден ќе и ја тргнам.
     
    На Marija_Magdalena му/ѝ се допаѓа ова.
  11. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Во колку часот е ручекот на вашите деца?
    Син ми задутре полни 17 месеци и деновиве ми се вртат некои мисли низ глава дека руча многу касно. Инаку станува околу 7 и пол, доручек околу 8 и 30, накај 11, 11 и 30 часот ужинка и од 12, најкасно 12 и 30 тој спие. Кога стане околу 14 и 30 одма јаде, најкасно до 15 часот. Околу 17, 17 и 30 ке грицне нешто малце и во 19 часот вечера. Потоа заспива во 21, најкасно 21 и 30. Вака функционираме веќе неколку месеци. Претходно пробував прво да руча па да спие, ама едвај јадеше од што му се спиеше, со зор.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    39.838
    Пол:
    Женски

    Мислам дека е во ред. И ние имаме ваков ред отприлика.
     
    На WomanInLove му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Синко ја фрли во вц школка, брзо пуштивме вода и се збогувавме со неа. :lol: Некој ден ја бараше за спиење, ама брзо заборави.
    Ако може да исценирате такво нешто, може ќе успее и кај вас.
     
    На GFlower му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    И нашиот распоред е сличен. Малата е година и осум месеци.
     
    На kukla21 и WomanInLove им се допаѓа ова.
  15. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    И ние исто функционираме 13+
     
    На kukla21 и WomanInLove им се допаѓа ова.
  16. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.250
    Допаѓања:
    124.676
    Горе доле и ние имаме ваков распоред.Доручекот во 9 и е,11.30 ужинка или цица,12 е заспана,14.30 стснува и руча,17_17.30 ужинка,вечерата во 19.30 и е и заспива 21.30.
    14+ е.
     
    На KidA и WomanInLove им се допаѓа ова.
  17. Ambra20

    Ambra20 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Мајки, ние сме 16+ и веќе 2 месеци млеко ад не пие. Давам само во млечни кашички понекогаш. Рано да не е што го одби целосно млекото? До која возраст се препорачува пиење ад?
     
  18. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    не знам дали има негде тема за ова, имам прашање за кажувањето НЕ кога се децата околу година дена. Моево како да не разбира, дали ако им речете за нешто не, гласно и строго, престануваат да го прават? Барем на секунда? Или воопшто? Од кога треба да очекувам да ме послушува? Порано кога буричкаше во штеќер ако и речев не ќе престанеше и ќе и го свртев вниманието на друго, а сега ме игнорира скрос и продолжува пак и пак (пример да ја фаќа рерната кога внатре свети), или да лапа кабел)) не и не, опасно или што и да речам ништо не помага, морам физички да ја тргнам сама да не го прави тоа.. Докторката на преглед ме праша дали разбира 'не' и сега се мислам дали :$.. некој совет?
     
  19. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.039
    Пол:
    Женски
    Осанит гранулите освен директно во уста,дали може да се дадат во храната или вода? Си ги вади од уста и ми ги дава,не се топат толку брзо.
     
  20. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    тие што имате ваков распоред цицаат уште вашите? и ние (12 месеци) имаме сличен распоред, ама сеуште цица по потреба и некако многу малку ми јаде, мислам можеби затоа што цица кога сака па знае дека ќе надокнади со тоа.. како го регулирате цицањето измеѓу?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.