1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    мајки малиот во понеделник планирам ако е ок кс, црп, да го носам за да прими ммр.

    откако ќе ја прими колкав период е потребно да седи дома, бидејќи планирам да почне во градинка. (тргна лани во декември 3-4дена се разболе и толку беше)

    ве молам кој знае да ми одговори, навистина ми е битно :)
    @Lolipop23 @Annath извинете што ве тагнувам можеби знаете
     
    Последна измена: 15 март 2019
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Реакција од ММР може да има до 21 ден после примање на истата. Моево дома седеше две недели.
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    2 недели секако ќе го чувам дома, страв ми е да не треба повеќе..
     
  4. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Штом прв пат тргнува сега јас би почекала 1 месец зашто сепак и таму ќе дојде во допир со еден куп микроорганизми, па да не му дојде многу одеднаш на организмот.
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    @Lolipop23 @Annath и останативе , малава ми е сега на антибиотик ко-алмацин , малце вирусот а закачи па почна со кашлица мн лоша , ама веќе се смирува , малце мрсолава е и кашлицата намалува 2 ден антибиотик ни е .
    Одлучиме и со консултација на док да помине ова да сме сигурни дека е заздравена и да вакцинираме ммр , е сега колку е најдобро да помине време после антибиотиков , и на што да обрниме внимание при прегледот кога ќе а носиме на вакцина , оти док наши не се нешто врв.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Најмалце десет дена после антибиотикот да чекате, крвна слика и црп обавезно. Кашлицата може да потрае, од искуство, зимава сите што настинаа со кашлица, траеше уште две недели после оздравувањето.
     
    На NarCis@, Lolipop23 и Poppins им се допаѓа ова.
  7. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Ние кога бевме за ММР да го боцнат во Јане Сандански докторката не праша дали во последните 3недели примал некоја терапија. Ни напомена дека најдобро е 3недели да бил здрав и без терапија пред ММР. Истото ни го кажа и педијатарката во Ложанковски. Најдобро да се консултирате со вашиот педијатар.
    Направивме сабајлето к.с и црп, па бевме кај педијатарката на рутинска контрола пред ММР. Го прегледа диши/диши, нос, уши и грло. Па отидовме на боцкање. И таму истиот преглед му го направи докторката па го боцнаа.
     
    На Lolipop23 и Poppins им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мене за вакцина ни кс ми побараа и ја прегледаа згора-згора. Читајќи ве тука мислев бараат и проверуваат, ама јок.
    Картон не мк дадоа. Накнадно да дојдам ми кажаа. Секако не планирам, бар не во брзо време :)
    Така да, во евиденција пак ќе не нема и никој нема да ме бара и да ми се заканува.
    Волкот сит, овците на број, па во градинка :)
     
    На mal.ecka и Poppins им се допаѓа ова.
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    А кај запишаа дека е примена? Или в книшка само?
    Овде запишуваат во големиот картон, во мал за нив и во мал за нас, плус в книшка. Нема бегање во Битола. :D
     
  10. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    фала ви мн . Ама антибиотикот отиде во корпа и ќе а одложиме секако повеќе вакцината, малата доби алергиски осип од алмацинот вчера малку ама не беме сигурни дека е од него , денеска од кога и дадов за сат бреме немаше се нафрли цела на образи со црвенило плус и ножињата ,одма на итна , првпат таму докторката супер однос ни даде лоратадин сирупче денес и утре по еднаш . Се потресов цела , на матичната наша ми иде да и се акнам и се изназборам , кашлицата мн лоша да , ама ни грло , ни на гради ништо , ни шибна антибиотик па и без кс ,и док во итна се зачуди и рече како е можно така . Сега несмеам да давам ништо ни мукоплант и исхраната овие два дена по лесна . Би сакала да знам понеделник одиме на нов педијатар , кс секако ќе и правам друго нешто треба ли да барам , дали ова значи дека алмацин никогаш повеќе не смее , и треба со лекови претпазливи да сме , ипак алергија е , кашлицава се надевам нема да и се влоши се подсмирува . Би ја тагнала и @Alishan30 за совет . Исто ме интересира и за инхалатор , сакаме да земиме , дали е ок да а инхалирам сега на своја рака или не ? и кој инхалатор го препорачувате ?..
     
    На sofi2107, Annath и Alishan30 им се допаѓа ова.
  11. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Сега ништо не давај, освен витамин ц, лоратадин и многу течности. Ни инхалации, ни ништо.
    Вакцината ќе се одложи секако. Крвна слика, брисеви, црп, асо и седиментација барај.
    Алмацинот е пеницилински антибиотик, покажалА блага алергиска реакција овој пат, следниот би била појака клиничката слика, затоа пишуваме CAVE и веќе со пеницилин внимаваме, освен кога ќе порасни алерготестови не го докажат спротивното. Побрзо да ви мине мила:hug:
     
    На Poppins, Annath и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Само во книшка. Картон ќе ни дале кога ќе дојдеме за следна. "Ако решиме да продолжиме" (баш вака ни кажа :) ).
     
    На kristina.k и mal.ecka им се допаѓа ова.
  13. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @kukla21 нас и ревакцината на 18 што е по календар ни ја закажа за 2 месеци. Вика да е до нас и заедно ги ставаме, ама вие се плашите. :D Плус и докторката и сестрата ни зборуваа зошто и неа сме ја одложиле толку. :| Многу е построго ко ќе споредам.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ambra20

    Ambra20 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    која вакцина ја примавте?
     
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ммр.

    Мене не ме ни прашаа зошто не сум ставила друга, ни кога планирам, нит ми закажаа кога да дојдам, не ми зедоа лични податоци. Ништо.
     
    На kristina.k и mal.ecka им се допаѓа ова.
  16. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Мајка јас доцнам со одговорот, ама одлични совети ти дале другите членки. Почекајте некое време да се смири кашлицата. Откако ќе престане да кашла ќе си направите општ преглед кај матичниот, потоа крвна слика и ако сакаш може и брисеви, мада јас не сум правела.
    За нареден пат кога ќе треба антибиотик ќе напоменеш дека покажал алергија на ко-алмацин па докторката ќе знае натаму кој друг аб да ви го даде (дај Боже и да не ви треба никогаш).
    За инхалатор можете да земете, ако е влажна кашлица со шлајмови и чисти брисеви инхалација многу помага. Само големки сте веќе, ако ја немаш инхалирано досега најверојатно е дека нема да ти дозволи па да не испадне џабе купување. Синко сега нема шанса да успеам да го инхалирам, последниот пат 15тина месеци беше, едвај го додржавме од што се противеше, тоа беше борба буквално, а од мал редовно го инхалиравме.
    Подобро ако имаш од кој да позајмиш за проба па потоа да купуваш.
     
    На Alishan30 и Annath им се допаѓа ова.
  17. Ambra20

    Ambra20 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @Ambra20 само ммр има примено. Ниту една друга.
    За сега добра е :)
     
    На Среќичка и Ambra20 им се допаѓа ова.
  19. Ambra20

    Ambra20 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Фала...брзо и без грижи да ви помине периодов после вакцинација.
    И ние немам ниту една дтп, па се мислам и јас дали директно на ммр да одам, затоа те прашав :)
     
    На Среќичка и kukla21 им се допаѓа ова.
  20. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Значи исти сме :)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.