1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.540
    Пол:
    Женски
    Тоа е тоа. Инаетот си го прави своето изгледа:D:D

    @babydust Верувај веќе живци немам да го истрпам, некогаш е толку неподнослив не можам да ти опишам. Но веројатно знаеш како е :rofl:. Само се надевам овој период нема да трае многу(fingers)
     
    На Milaаа991 и babydust им се допаѓа ова.
  2. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.695
    Пол:
    Женски
    Верувам и кај вас е исто.Токму кога ќе помислам, не можам веќе, ќе се искарам со сите и ќе ги обвинам затоа што сум преморена,неразбрана,ненаспиена, и ете ја срцката моја ќе ми поспие една вечер со еднаш или два пати станување, и готовооо, пак се е убаво и розево.:lol:
    Со женски хормони да си немаш работа.(facepalm)
     
    На pianogirl, Watermelon96 и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  3. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Дали можит да споделите од кој зимски чизмички сте задоволни за дечињата.
     
    На lavica82 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.467
    Мајки кога почнавте да ставате сол во јадењето на децата и колку количински и каква?
    И дали посебно готвите или давате од вашата храна?
     
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    После годинка. Во умерени количини. На организмот му треба и сол да функционира нормално.
    После годинка давам и од нашата храна. Без запршки.
     
    На hello-kitty.90 и babydust им се допаѓа ова.
  6. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.467
    Под запршка се подразбира она класично загревање масло,пропржување брашно и додавање црвен пипер? :$ :tmi:


    Ние не запржуваме така,затоа прашувам.
    Црвен пипер само ставаме додека врие чорбата и ако има потреба 1 лаж брашно помешано со вода. И така не се дава?
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Не.
     
    На hello-kitty.90 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Па не е препорачливо и така, ама е пак побезбедно отколку пропржување на зејтин.
     
    На Milaаа991 и hello-kitty.90 им се допаѓа ова.
  9. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    А зошто така да не се дава?
     
  10. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Гледам дека се зборува за тоа што ме интересира, па да прашам. А дали пропржувате на путер за нив? Пример кромид и морков.
    Еднаш и направив така и го бендиса, па да знам дали е ок.
     
  11. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Се дава. Зошто да не се дава ако е во вода? Која е логиката не знам. Не е запршка. Ако детето не е на глутен алергично- брашно не гледам причина да не се даде. Сол секако малку, после година слободно учи го да јаде како што се семејните навики.
     
  12. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Да. Нека јаде дете нека ужива. Можеш динстано со малку водичка.
     
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Варено брашно колку е добро за желудник, лудило.
     
    На Mantub и sofi2107 им се допаѓа ова.
  14. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.467
    И мене истото ме интересира :)
     
  15. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Зашто брашно да ставате за згуснување не сфаќам. По штетно за холестерол, триглицириди и сам желудник нема. Тоа ќе ви каже секој стручен доктор. За класична запршка не оравам муабет - општо познато дека е нај најстрашна за дигестивен систем и сам организам.
    Еве 15г како сме во брак никогаш нит брашно сум додала нит запршка. Еднаш кај свекрва ми гравче со запршка јадевме и мислам два дена желудник ме утепа и тешко ми беше неподносливо. А, не па за бебе/дете кое тек цревна флора е недоразвиена, желудник и сам организам. Хаос ќе му направите на тоа мало стомаче. Секој стручен педијатар ќе ви потврди! Не правам муабет за педијатри кој никад Македонска граница не поминале, не се во тек со напредна медицина, истражувања, не одат на семинари итн. Кај нив ни за кивавица не би одела.
    Кога сакам да е погуста чорба/манџа ставам еден/два компира цели ( зависно од манџа/чорба ) и после ги пасирам и ете ви погусто. Зависно од манџа/чорба додавам киноа или просо, некогаш лажичка палента, гриз, хељда. Или па извадите дел од манџичето ( пример брокула, карфиол, морков, кромидче ) изблендирај и врати внатре. Многу по здрави варијанти ако сакате имате за згуснување на манџата/чорбата!
     
    На gjoker4e, Coco31, TeddyGrey и 4 други им се допаѓа ова.
  16. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Да обично кога му правам омлет или јајце на око ( сега скоро почна јајце на око да сака ) ама обавезно на танир ставам салфетки 2/3 па омлетот/ јајцето на око и некоја салфетка одозгора за да упие мрсното па така нудам.
    Иначе еве скоро ќе е 3г и никогаш пржено не сум дала ни на маслиново нит путер. Све што е во рерна ставам, попрскувам со маслиново или путерче растопено прскам и така печам. Според мене по здрава варијанта. И за нас и за мали така практикувам.
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Па има посебен рецепт за да е без масло, во градинките порано така се готвеше (сега не знам), се потпекува брашно во рерна да зарумени, а потоа се додава разматено во манџата додека кромид и се останато е сварено и масло не се користи.
    Што е до мене, јас манџи не готвам, за желудник да смета не би требало кога не е живо, а во брашно има 0% холестерол. За класичната запршка не се препорачува ради пржењето на масло.
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Ти си знаеш. Јас не гледам зошто да се полни бебешки желудник со варебо брашно.
    За градинките сум без коментар. Кога ќе видам дека нема чоколадно млеко со бисквити, еурокрем на леб, ајвар и сл може да зборуваме за некаков квалитет. До тогаш ќе се задоволуваме со подпросечна исхрана за најмалите. Во јасли на мени имаат пудинг за појадок!!
    Јас ррагирам кај градоначалникот неколку пати за ова. Има напредок, ама сепак бавно иде.
    Ама за дома да ставам брашно за да ми "згусне" манџа не гледам потреба.
     
    На Dalia93 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Тоа ми е поентата, дека нема потреба нема, ама штетно не е. Претеруваме многу овде. Она што реално треба да се одбегнува се производи со мн шеќер, мн сол и натриум глутаминат. Балансирана исхрана затоа секој вели, нема да е крај на свет ако касне нешто ,,забрането". За градинките за главните оброци многу се внимава ама за ужинки страшно. Во мое време памтам сутлијаш јадевме и пудинг, веројатно останало на исто до ден денес.
     
    На happygirl и fana им се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.654
    Пол:
    Женски
    А како тогаш холестеролот се покачува од јадење леб, пецива, тестенини, и од благо? Не се покачува од месо и јајца.
     
    На sofi2107 и kukla21 им се допаѓа ова.