1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.018
    Ќе земам, фала на препораката. Се мислев што да купам, морам да работам на имунитетот.
    Се мислев за Киндер имуно ми ги фалеа, ама ќе ги пробам цинкот.
    Јас никако не сакам да прекинам со градинка, реков детето ми се смени откако почна да оди, а и така нема кој да ми го гледа, освен раболување друга мана нема.
    Само градинка, топло препорачувам.
     
    На Smiley11 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Овој препарат е за возрасни иначе, не е за деца, ама нема препарат со цинк наменет за најмалите. Му давав јас на мојов и Пиковит и слични, ама немаа ефект. Плус цинков помага општо за имунитет, и за бактерии и за вируси, како и за алергии. Само што не знам колку долго може да се дава без прекин и плус максималната доза за деца е до 5мг. Во ќесичкиве има 10мг. Исто има и Zincovit на Health Aid, ама тој е накај 800 ден, а овој на ФармаНова е 200 ден. кутија со 20 ќесички.
    И јас сум за градинка, ама сега во лето ќе паузираме оти ги мешаат сите деца заедно, не се сите воспитувачки на работа, не се знае кој јаде, кој пие.
     
  3. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Мојов син оди веќе ете година и по во градинка.
    И во почеток повеќе не одеше отколку што одеше. Фала Богу, не беше ништо многу, многу сериозно, ама вирусите сите ги фаќаше мислам. И секогаш демек го држев дома уште недела, две, да му се опорави имунитетот, да зајакне, го пуштам в градинка после неколку дена пак болен.

    Ама, како ми кажуваа другите, вистина така испадна. Мора да го пројде тој период на чести разболувања.
    Сега, фала на Господ, не паметам кога одсуствуваше од градинка, можеби зимава ако еден ден качи тт и тоа ни за доктор не беше, брзо се избори. Во септември ќе има 4 години.

    На почетокот се борев, мислев и да го отпишам, плаќав градинка, а повеќе не одеше отколку што одеше. Па си мислев каква сум јас мајка наместо да го заштитам, јас го бутам во легло со болести. Ама издржав и сега навистина можам да ги гледам сите бенефити од одење в градинка!

    Ова со цинкот е интересно, досега преку зима му имам давано само пиковит имуно на синко, сега ништо, па може од зима и ние да пробаме со тоа.

    И кај нас сите групи се измешани, ама синко многу сака да оди, многу!
    Мене другото ме интересира. Сега бебево ќе дојде кај и да е, па се плашам син ми да не и донесува вируси на нејзе? Некој совет?
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Ако доиш (дај Боже да имаш млеко), ќе си биде заштитено бебето. Плус сега во лето помали се шансите за настинки и вируси, па додека е помало нема да биде толку изложено.
    Инаку, синко лани не се разболуваше колку годинава. Лани тргна во градинка, настина два три пати, никогаш немал тт, еднаш имаше воспаление на уво, па поминавме. Ама оваа сезона, после варичелата како да му тргна имунитетот надолу. Две недели оди, две недели дома, последно имаше воспалено уво, завршивме со амоксиклав. Плус нуспојави од сирупот - зголемена агресивност и невидени изливи на бес. Цинкот ни е по препорака од дефектолог (човек што го проучува аутизмот и е врвен стручњак во Мк токму за аутизам), за да се јакне имунитетот и да се избегне пречестата употреба на антибиотици, бидејќи антибиотиците предизвикуваат зголемена агресија и потенцирање на симптоми од аутистичен спектар.
     
    На marchi-cool, victoria, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Планирам да дојам, се надевам успешно :)
    Инаку, и син ми лани толку му беше паднат имунитет што таман мислев се опорави од еден вирус, пак болен, па на крај пројави и рубеола, а демек е вакциниран против истата. Читав во Америка рубеолата е искоренета, ама ете тој ја закачи и неа некаде од тој пад на имунитет.

    Ви посакувам побрзо враќање во нормала Анет. Сега преку лето ќе си дојде при себе синко ти,верувам. :hug:

    Се извинувам, ја узурпирав темава :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  6. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Nie nekolku dena bevme pak so tt jas pocnav da se salam i da si ja vikam tt vikend sema. Ke kaci cervrtok veke nedela vecer nema ni nos ni grlo nisto ne mu e. Deneska go odnesovme i ma dok. Pak nema nisto ete cekame da izlezat trojkite pa se prasuvam da ne e od niv. Doktorot ni dade imuno da pieme sega me interesira dali lazicka od sirupceto moze da se rastvara vo sok ili voda
     
  7. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Ние маки мачиме да се научиме да миеме забчиња. И со онаа за на прст од mathercare и со обична четка на чико е истиот ефект. Плаче и бега, ако не ја фатам во добрите со играње, пеење и давање на мојот мобилен само за да ми даде шанса да виде дека ниту боли ниту е нешто страшно ми успева горните забчиња само да ги исчеткаме. За долните и четворките горе не успевам затоа што го вади јазикот скроз надвор и плаче.
    Сум пробала и заедно во купатило да ме гледа мене и сама да проба, она и нејзината четка кај мене у уста сака да ја пика. :)

    За ова нема откажување и кога тогаш мора да дозволи и да најдам начин и сама да се учи, нема компромис со забите ама кажете ми некоја успешна финта, утеха како успеавте?
    Патем 17 месеци е, има 11 забчиња и од пред да наполни годинка пробувам. Се тешев дека е мала и затоа не ми успева ама сега ме фаќа нервоза и паника дека не сме ни на почеток.
    Трпение имам и за извор ама не е на моја страна во овој случај.
     
  8. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Нас четката ни е играчка. Не плаче, ама пак не успеваме да ги измиеме убаво, зошто сака да ја гриза и да игра со неа.
    Горните кецови и двојки најубаво успеваме да ги измиеме. Другите не.
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  9. H.e.L.e.N.

    H.e.L.e.N. Нов член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Nie sega za sega nemame problem uspesno gi mieme zaedno,taka najdobro mi uspeva ja nosam so mene vo toalet i i pokazuvam kako jas gi miam i vikam ajde i ti kako mama i taa me imitira,nejze taka interesno i e edvaj ceka da dojde vreme za mienje :D
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Mamicki, ova so cinkov sto kazuvate moze li sega da mu davam na sin mi koga e zdrav, za da sprecime nastinka ponataka?! Inaku jas ne ziveam vo Mk i gledam tuka ima na Health Aid Zincovit vit.C + propolis ama toa se tabletki koi se dzvakaat i pisuva moze i na deca da se davaat stom znaat da smukaat ili da gi lizat tabletkite, za prasok ne znam dali ima, da prasam vo apteka?
     
  11. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    На син ми на 10 месеци му излезе првото запче и јас тогаш почнав да му ги мијам забите, ама со четка (имам постирано слики во некои од темиве) со меки, гумени влакненца.
    На шала, на смеа дали и дека го чешкаа непцата не знам, ама многу убаво си ја прифати четкичката.
    Ги миевме забите секое утро и секоја вечер без проблем.
    Пред некое време му купив друга четка (со нормални влакненца) е таа еден период не сакаше да ја види. Сега полека, полека и оваа кога ќе ја види отвара уста, не му е баш по мерак, ама битно ми дава да му ги четкам забите.
    @Nova пробај и ти со таква, колку да ја натераш да отвори уста, да сфати дека не е страшно, па по некое време врати се на старата.
    Можеби и пречат влакненцата, што знам, колку и да ни изгедаат нас меки, можеби за нив се груби.
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Секако дека може да му даваш, јас сега давам, почнав кога се опорави од воспалението на увото. Ќе давам се додека оди во градинка, после нема да давам. Токму тие Цинковит Ц со прополис ги спомнав погоре, минимум 800 се кај нас, ама не бев сигурна за дозата, па затоа ги зедов ќесичките на Фарма Нова, му ги делам на половина. Инаку од тие Цинковит слободно може да му даваш по една таблетка дневно, помала е дозата на цинк во нив.
    Во глобала, треба внимание со имуностимулансите, од претерана употреба може да се добијат некои несакани ефекти. Затоа една доза, па пауза некое време, па пак. Треба на синко да му давам и омега 3 и омега 6 масни киселини, ама дека ги има во рибиното масло, а тоа се дава претежно во зимски месеци, не му давам, шубе ми е, да не направам некоја белја.
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Имам една дилема, по колку малини во оброк или дневно давате? Стално се плашам дека претерувам.
     
  14. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Okolu 15 stavam. Sega planiram da zgolemam
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас бидејќи ги мешам со друго овошје ставам по макс 10.
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  16. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.018
    Мајки морам да си олеснам...
    Синко пак е болен, аман,аман.
    Градинката е одлична работа, ам детево повеќе е болно отколку здраво.
    Или пак само беше залечено.
    Ете го почна да кашла, носот му тече, здивот му мириса на расипани крајници.
    Жлездте кај препоните се намалија, ама на вратот стојат, особено онаа кај грлото пак е голема.
    Детево сериозно ми има проблем со крајниците, здив смрди од крајници.
    Брис не се прави додека се пие антибиотик, ама ајде де.
    Денес замина на градинка, ама јок бре затнат е.
    Ќе го инхалирам до после, ама колку ќе помогнат инхалациите, не знам.
    На маки сум, од здраво дете до кај 18 месеци кое знаше само за настинки, сега секоја втор недела е болен.
    Ама нема кој да ми го чува, што да правам.
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    Давај му нешто за имунитет.Витамин ц,цинк обавезно ,алое вера.
    Или вадете ги крајниците ...
     
  18. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Majki pooooomos.Vo panika sum seta.Sabajle sin mi stana so temperatura 39.Nemase nikakvi simptomi prethodno deka e bolen.Pojdovme vednas kaj maticnata rece nema ni grlo crvenoni na gradi ni nisto.Ne prati vo detsko tamu go pregledaja i imal laringit.Krvna slika vo red.Ni dadoa antibiotik i paracetamol za temperaturata.Eve pred 3 casa mu dadov paracetamol nikako da slezi ispod 37.7.Sovet nekoj vo mejguvreme dodeka cekam uste eden cas imam bratuceda vo detsko i se javiv rece pocekaj vidi ako za eden cas pak se nema simnato da go nosam na bolnica.Ajde nekoja mamicka neka me utesi se razbolev denes od sekiracii
     
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Може веќе и сте отишле пак на доктор. Таа и не е висока температура за пак да одиш во болница, а и треба време за да делува антибиотикот штом веќе ви го дале, ама кај нас досега за ларингит и ок крвна слика никогаш не ни дале антибиотик. Неколку денови и ќе помине, страшно е и ако со парацетамол не симнува температура ич или малку.
     
  20. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    Здраво,се надевам дека ке ме советувате во врска со исхраната.
    Имаме 1 година досега бевме на АД млеко,дали може да започнеме со обично благо млеко и кое е најдобро.Дали сега смее да се воведе и жолчка(само белка имаме пробано)исто дали смее и леб.И од готовите супи која би ми ја препорачале,и уште некој совет што да воведам во исхраната?

    Досега моето дете го хранев здраво,му приготвував домашни кашички,не му имам дадено да проба чокалада,смоки...и некако многу мои пријателки ме осудуваат зошто сеуште нема пробано демек дете е.Напредуваме супер и се разбира во консултација со педијатарот му воведувам нови продукти.Но сепак ме интересира и ваше мислење.И уште едно прашање имаме неколку запчиња дали повеќе да не му ја блендирам туку да му ја давам храната во мали количини.Фала,поздрав