1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Пет/шест метри оди а ти не ни подаде постапалки? Лесни нека му се чекорчињата!
    Јас од пред некој ден и давам да пие успева цела да се истопи со неа. Како и успева не знам. Ја сфати финтата на пиење покажи му два три пати и ќе почне да пие.
    Тоа е како чекор до обична чаша.
     
    На lackygirl и Minnie 1 им се допаѓа ова.
  2. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Значи на Емили што може да и текне, на никој од нас не може :D за неа не важат закони на природата :D таман зборевме како не може да се измократ со таа лаша и оп еве ја неа да ни докаже спротивно. Царица е :D
     
    На FreeMind и lackygirl им се допаѓа ова.
  3. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.448
    Пол:
    Женски
    Фала @FreeMind :D незнаев дали да правам, ќе биди деновиве ако стигнам да месам :rofl: да купувам не ми се купува, домашниве барем ќе се изедат :D
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  4. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Лесни чекорчиња.
    Ја и купував и месев. На форумов најдов рецепт. Преубави испднаа, а не сум вешта во кујна :) ептен брзо се прават. 20мин ми требаше плус уште 20тина печење. Ако решиш да правиш ќе ти го пуштам. Само да знаеш путер колачиња се, не онакви тестести како леб :D ете дури и речник немам за стварите во кујна :D
     
    На happygirl, lackygirl и FreeMind им се допаѓа ова.
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.448
    Пол:
    Женски
    Фала :D
    Пушти ми во лп рецепт. Денес сум прва смена па можи после да ги замесам :D
    Не сум и јас многу по месењето, ама забчињата убави беа.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. derjus

    derjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2018
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    ние денеска имаме прво запче кец горе и доле фала богу требаше да полниме година :) до сега неможев да давам ништо да грицка све фрла на земја незнам како да го научам можда сега со зсбчињата ќе сака.
     
    На Coco31 и lackygirl им се допаѓа ова.
  7. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Нас изгледа некој нов скок не тресе или вака изгледа тодлерстворо. :sweat:Ноќеска пак се разбуди да си игра среде ноќ и за момент се вратив неколку месеци наназд кога ова ни беше пракса. И одма новитет утрово. Не сака да ја ранам, сака сама да јади, да срка супа со лажица, да пие вода од чаша. Ај што половина супа заврши на тепих, ама и она не е се уште способна сама добро да се најаде, па секој оброк ни трае со часови. Други новитети се треска од земја за се што не и по ќеф и заоѓа од плачење со солзи. И секој мој обид да ја игнорирам паѓа во вода зш таа не намалува туку засилува.
     
    На lackygirl, kukla21 и FreeMind им се допаѓа ова.
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.448
    Пол:
    Женски
    Да му се редат бели како бисерчиња :inlove:
     
    На derjus му/ѝ се допаѓа ова.
  9. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам нешто.
    Синко додека примаше Малтофер капки за железото и хгб, какаше 1-2 пати на ден.
    Не знам дали е поврзано со нив, ама откако заврши со капките, кака по 4-5-6 пати дневно. Не е пролив, некогаш е пообилно, некогаш не.
    Мислам дека се што јаде веднаш го исфрла.

    Друга промена е што му воведов јатки и семиња во ужинките. Ама не знам ни дали е до нив.

    Да ја прашувам матичната или да не се глупирам? :)
     
  10. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    Железото ја стврднува каката. Добро е што немал запек.
    Нормално е.
    Ако сакаш и прашај си, не е глупаво.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    И мојата прима Малтофер, некогаш кога нема да дадам кака повеќе пати и не е толку тврдо и црно :D
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.695
    Пол:
    Женски
    Кај мојата една до две столици во ден е нормално.Ама,со малтоферот и по два дена не какаше.Така да во ред си е бебуш твој.А плус и лененото и јатките помагаат за празнење.Како и да е, се додека не се течни и водлести столиците, нема место за паника.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Ленено семе даваш? Ако да можно е од него да е.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Период ли е,од што беше болен,што ли е, искрено ме знам што да му правам веќе...
    Дете само во мене спикано,само ме тегне за рака,за нога. Ако станам до тоалет да одам,вришти плаче. Готвам,тој стои до мене ме тегне за нога и плаче... Нека каже некој дека има слично нешто и дека поминува,стварно не знам што да му правам. Не можам дете кое оди со 13-14кг да го носам во раце веќе. А не можам ни по цел ден да седам до него додека си игра. Очајувам веќе.;(
     
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.448
    Пол:
    Женски
    Дури сум дома истото е, нема шанса да мрднам, плачи, ако сум в кујна ја земам хранилката таму го седнувам и јас работам, така поседува дури му направам нешто за јадење :rofl:
    :D вчера заедно со мм влеговме дома од на работа и тој кон него се фрли, кај мене не сакаше, го имам сетено мислам дека се лути дека го оставам, а во викенд кога сме дома не е така. Со мене спие в спална мм веќе 2 недели е во дневна :smirk: морам да го пофалам, сега станува само 1 ноќе или 2 пати, подобар е не плачи многу. Дали конечно ќе почни да спија? :?:
     
  16. derjus

    derjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2018
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    ние ич не спиеме одбива да спие 8 скок мислам дека до сега шо имаме поминато е најтежок незнам како да го заспијам многу сум уморна:(
     
  17. Iki lepi

    Iki lepi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Мајки за искуство ќе ве молам,закачивме бронхит,имавме 4 дена тем,супер си пиеше млеко,прима антибиотик,од вчера ми одбива млекото од шише да го пие,не сака воопшто течност,а за јадење е подобар
     
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    При припреми за градинка, вчера направивме брис на малава, покажа хемофилус во носот. И тече нос и поткашлува, ама така е одамна (со секој заб што никнува и се случува), и повеќе пати беше на лекар последниве месеци, освен перење на носот и инхалации друго не ми дале. Сега резултатите ги добив денес, понеделник ќе го консултирам педијатарот, ама да прашам за искуства. Ваљда една доза сируп антибиотик ќе дадат и толку е, или е покомплицирано од тоа?
     
  19. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    За почеток да. Антибиотик или спреј со антибиотик за во нос од листата. После правиш контролен брис зашто ќе ти треба за градинка, па ќе видиш.
    Ваљда паднатиот имунитет од вадење заб, ја активира бактеријата.
    Некој друг ја спомна бактеријава на форум, мислам во Авицена правен брис беше, можеш и да направиш брисеви на друго место.
     
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Во Биотек и правевме. Тоа е некој стандард на две места да се прави за секој случај, или Авицена конкретно има историја на грешни резултати?