1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    I feel you bro.
    Едвај ја залажувам да и ја земам некако. Пред 1н ја 'одвикнував' и и давав само за спиење. Сега не бре се мава назачки и одбива храна додека не ја добие. А ако ја цуца, од една страна става храна и со се цуцла јаде|(
     
    На NNA, mamaJana и mal.ecka им се допаѓа ова.
  2. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.123
    Допаѓања:
    16.320
    Пол:
    Женски
    Девојки не читајте многу,многу.Требало волку зборови,толку зборови.Јас најчесто несакам да пишувам и читам тука,зошто сум знаела колку ме болело кога ќе прочитам што прават другите дечиња,а моето не.Еве не споредувам со вашите доволно ми е првово со второто.Првото до 3 год уста не отвори,ама уста.Малово има огромен фонт на зборови.Значи и повторува и кажува,и вози точачи,тротинети.Кажува преку 30 зборови сигурно.Јаде сам со лажица,вилушка.Ептен самостоен.Големото што да кажам.Стигнав до таму што на одредена возраст посумљав на аутизам.Препорака од доктори да чекам 3 год па на логопед.Никогаш нема да заборавам една случка.Му викам дојди и фрли го ова во корпа,он не реагира.И така едно 5 пати.Следно што му реков е дојди ќе ти дадам киндер.Нозе покрши да дојде до мене.И си реков не ти немаш аутизам само ме дриблаш.Магично после 3 год отвори уста,до 3 ипол почна перфектно да зборува,сврзува.Сега почисто зборува и од 7 годишно дете.И л и р ги кажува.Ама секоја мајка се грижи кога ќе види што прави дете на иста возраст а нејзиното не.
     
    На NNA, S.J.Parker, Emma2 и 12 други им се допаѓа ова.
  3. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Не зборува мојата сеуште. Од што е преимпресионирана од говор нон стоп збори бебешки и ноќеска стана три пати да ни каже нешто. Ќе ви снимам баш е смешна. Во градинка и на педијатар ја слушнаа и рекоа дека е фазата пред говор и немам апсолутна потреба за грижа. Баш така треба во ова време. И се опуштив.
     
    Последна измена од модератор: 4 јули 2020
    На NNA, LoveHope, paleska3 и 10 други им се допаѓа ова.
  4. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Ај да се 'оправдам' и јас за негативниот пост што го пишав тука.
    Имам кажано многу пати, откако е роден синко, мм во се учествува исто како и јас. Значи буквално во се, освен цицка нормално. Исто така и за домаќинките работи, и двајцата правиме се, кој кога може нормално. Така да нема што повеќе да барам или очекувам од него кога скроз ги делиме обврските околу детето и домот.
    И двајцата сме изгубени во тие обврски. И двајцата немаме време за себе и нашите хобија од претходно. И двајцата работиме од 08-16/17ч. После работа сме максимално посветени на детето. Имав тежок ден, и тогаш сакав да се искажам, а не ми треба мотивација и некој друг да ми кажува дека мм треба да ми помага повеќе :) и така...

    За зборувањето, секој ден учи по неколку нови зборови, и ги кажува после ама не му ги бројам. Некогаш сврзува по два збора, ама поретко. Не му се секирам, убаво се разбираме досега :)
     
    На LoveHope, paleska3, S.J.Parker и 9 други им се допаѓа ова.
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.218
    СОВЕТИ И ИСКУСТВА ОД МАЈКИ ЗА ДЕЦА ОД 12-24 МЕСЕЦИ е насловот на темата.

    Ве молам малку рестрикција на зборови кои не се во склоп на темава.

    Некои постови кои не се поврзани со темата ќе бидат избришани и еве упатувам предупредување , да се пишува по смирено.
     
    На derjus, mal.ecka, AlicaInWonderland и 3 други им се допаѓа ова.
  6. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    На NNA, LoveHope, S.J.Parker и 3 други им се допаѓа ова.
  7. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Мислам дека @Bella* сакаше да каже дека можеби ни доаѓа малку тешко околу чување на дете токму поради нашата желба и опседнатост ние и само ние да се грижиме за детето. Тоа можеби е повеќе изразено на почетокот кога бебето е многу мало, но некако латентно си продолжува и понатаму како некоја пракса. Не генерализирам, но еве кај мене конкретно, додека не почнам да р'жам нема самоиницијативно маж ми сам да се вклучи. Јас дури и претерувам, бил изморен, сега со Корона вирусот имаше мнооогу работа и беше и по 12 саати отсутен, па јас као ок.. Еве јас сум дома, одморена , можам сама, јас сум Супермен. Е сега има одмор неколку дена, јас напротив имам друг ангажман на работа и дечково сам не фаќа да ја чува. Мајка му ја вика. А жената веќе не може да ја чува малата подолго од 2 до три саати си има проблем со грбот. Па јас се осеќам виновна дека сум го оставила детето. Која будала сум. Колку јас родител, толку тој. Крај на муабетот.
    А @mamaJana од мене имаш само аплауз за храброста. И твојот чекор не е себичен туку баш напротив, на детето му обезбедуваш среќна и исполнета мајка и сигурна иднина.
     
    На NNA, mamaJana, hello-kitty.90 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    ДиТеПер има 3 дози до 6 месеци, па после ревакцина 1 година по последното боцкање (ако било на 6 месеци, таман фаќа ревакцината на 18м). Таа е последна вакцина до школо. :)
     
    На NNA, happygirl и Chanell* им се допаѓа ова.
  9. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    Леле.
    Не сум го ни погледнала картончето јас (facepalm)
    А ако ја однесам за ревакцината, може ли и Мрп да и ја стават тогаш пошо и со неа каснам?
    Многу ми е страв од тоа, да не намерно и ја стават одеднаш..
    Каснам уствари 4 месеци со ревакцината, да не прочитав овде немаше да знам дека треба да ја носам. (facepalm)
     
  10. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.656
    Допаѓања:
    51.762
    Пол:
    Женски
    Ни јас не сум го однела на последната вакцина таа што е на 18 месеци. Ваљда нема да имам проблеми сега да ја прими? Година дена касниме :worried:
     
  11. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Во последно време на спална застанува на нозе и се фрла. Немаше да е проблем ако немам прозори до доле и ѕид со ќош на едната страна. Се обидуваме да разговараме како тоа не е убаво немој така дури полошо станува. Пробавме и со игнорирање и така не бива. И сега ја држам во процесот за да не може да стане и се нервира и плачки до крај. Исто и на софата во дневна се качува со нозе горе здив да ти застане тоа е толку брзо ако не си до неа готово ќе рипне од горе. Како да го решам ова некој решение?

    И се врти во круг и наназад и како колук напред да прави. И сеуште оди на прсти во текот на денот дури и во патики кај вас одат уште?
     
    На NNA, Minnie 1, Emma2 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    И мојот се врти во круг, оди на назад, оди на прсти, исто така се мести за колук напред ама нема сила цел да заврти па само газот му паѓа на страна :D се качува и на софа и на спална. И на маса во трепезарија. Ама да рипа од нив не пробал :o
    На последниот преглед ортопедот ми кажа дека е добро одењето на прсти. Дури да му ставам играчки на високо за да се подига на прсти да ги дофати.
    А да проба некој од тебе или маж ти да рипне и демек да падне и да плаче :) така да се исплаши малку дека ќе боли ако тресне. Ние така му правевме од кујна коа сакаше да се симнува сам. Маж ми демек падна бам и плачеше. И сега тој само покажува со прстот и вели бам. Не пробува да се симне:D така сликовито да и доловите, додека не се лупнала сама да се сломи, после нема да и текне. Ама не е тоа начин...
     
    На NNA, lackygirl, Milaаа991 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    @AlicaInWonderland абе да не и дадеме идеја така па навистина да се фрли :D
    Не реагира засега на глумење плачки не сфаќа што правиме напротив смешно и е или ние не знаеме да глумиме:^)
     
    На TeddyGrey и mal.ecka им се допаѓа ова.
  14. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Е да. Не ми текнало мене на тоа. Дека нашиов е многу осетлив на плачење :D
    Така и еден период коа почна да гриза, се преправав дека плачам и престана.

    Ама со Емили не се знае. Може да си направи забава :D
     
    На NNA, mal.ecka и FreeMind им се допаѓа ова.
  15. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Мојава се качува на високата страна на седмоседот и се фрла на глава:wasntme:
    Секако пробавме,ај поголема е разбира,ништо не помага,и викаме постојано пази да не паднеш,и кога за прв пат падна,вика ете паднав и што:worried:
    А гледам +бебе и цела куќа сама.
    Е неможам да ја допазам се некоја беља прави.
    Ако најдите решение сподели.
    На прсти било нормално да одат до 3 години.
    Мојава 2.5 години уште понекогаш така оди.
     
    На NNA и FreeMind им се допаѓа ова.
  16. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски

    Шанел и ја каснам со дтпр, дека покасно почнавме требаше во јуни да ја прими ама со коронава ми е страв еве деновиве ќе стиснам заби и ќе одиме, па по месец пнеумокок и семптември мрп. Нема да дозволиш и двете да ги стават, јас и вакцината ја гледам пред да и ја стават. Се мислам само дали дтпр и пнеумпкок заедно да ги ставам. А дтпр и мпр никако заедно.
    Инаку пнеумокок не е задолжителна за родените во 2018 ама добро е да се стави.
     
    На Chanell* и happygirl им се допаѓа ова.
  17. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    @mimiiiii
    Баш сега го отворив картончето, и или јас нешто не гледам или стварно не пишува овде ништо за ревакцината.
    Или не го пишуваат овде тоа?

    0993D140-C076-48A9-AEA8-4491BC9C21A3.jpeg
     
  18. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Ќе ја запишат кога ќе ја стават, 3 дози се дтпр и плус една ревакцинација значи 4 и на мојата и е вака.
     
    Последна измена: 5 јули 2020
  19. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    Јао појма неам ништо со овие вакцини, па ни да се јават ни ништо (facepalm)
    Фала.
    Сепак ќе ја однесам деновиве, па ќе почекаме за Мрп до кај септември.
    После раат.
     
    На mimiiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  20. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Помеѓу ДиТеПер и Мрп треба да има мин 90 дена.
    Од каде ви се овие картончиња? јас не добивам ништо при вакцинирање....сега и се замислив. Ништо немам како доказ што имаме примено, а што не.
    Многу глупаво од моја страна што и до сега не сум си побарала