1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.256
    Допаѓања:
    124.739
    Мене ми рекоа по 3 за поголемава,вака ко ќе читам по колку давате се чудам.
    А беба ампула бебитол со + омега да пие.
     
  2. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Денес прекенкава свеки ми пренесува. Не сака да јади. :(
     
  3. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Вакцинава седми ден нема ништо. Од првата доза крена температура, а со вторава нема никаква реакција. Вчера имаше малку осип на грбот и толку од мрп.
    Значи втор доза без гајле бидете веќе има имунитет.

    Сакав да се пофалам дека заспива за осум минути и на ручек и навечер. Како никад да не се случија оние два месеца на регресија, тројки и скок. Иде на спална и заспива. Дури не ми е ни за верба очекувам да стане во секое време :) Ме истренира скроз уштекана сум.

    Четвртата тројка ја нема сеуште дури чудно ми е. До сега по два наеднаш искачаа.

    За храната веќе кажав жештинава веројатно кај сите исто влијае. Ама пак машала јаде појадок и вечера сум видела и доста доста полошо. На голема искача на два до три дена. Ја прашав педијатарот рече дека е нормално кај некои деца таква столица. И веднаш нели околу храната велам се е тоа регулирано али ете не искача редовно. Тоа значи бавен метаболизам кој ќе се убрза со спорт кога ќе потпорасне.

    До следната епизода на “жешки денови” стеј позитив :*
     
    На NNA, srekice, Emma2 и 11 други им се допаѓа ова.
  4. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Мојата кака по 3 пати. Сега што ја пробував со гаќи и малку ми протестираше, па со маки 1 се искака вчера. Столицата цврста и со мака заврши работа. Денеска 2 пати. Значи неможе да се успие ако не се искака, плаче, кенка. Стомакот после оброк и се надувува чудно, како тапанче и додека не се искака не и се собира.
    Стварно ми е чудно Емили што на 3 дена оди, кај и ја собира храната :wasntme: или ептен малку јаде деновиве?
     
    На NNA, FreeMind, Milaаа991 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Од топик ама морам, ќе си умрам од смеа.
    Не сум љубоморна, ама знам така да се преправам (преретко) на шала. Се бањаме со мм, во дневната на масата стои телефонот,а имаме исти. Кликам на копчето од страна, гледам нотификација порака на инстаграм од ивана..
    Одам во вц и му викам од кога ти имаш инстаграм инсталирано и акаунт а???
    Оно, мојот телефон било, пред да влезам да се бањам на ивана колешка од факс и пишав на инста. :D
    Сакајќи да си направам ситуација се избрукав. :D
     
    На NNA, Flower123123, srekice и 7 други им се допаѓа ова.
  6. NORA17

    NORA17 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    Мојот мал принц (годинка) ја вртеше главата лево десно се држи за ушињата и кенка од време на време но само кога е нервозен сега стана се почесто кога ќе го земам во раце или кога ќе му угодувам престанува дали е нормална појава вакво однесување или има некаков проблем со ушињата искуство/совет ако може тенкс:)
     
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.842
    Пол:
    Женски
    Заби :)
     
    На NORA17 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Имаше на десет месеци стомачен вирус со кој какаше 14 до 16 пати на ден. Претходно како бебе искачаше редовно полнеше пелени никаков проблем немало. Вирусот покрај сета терапија го излечивме со еден силен пробиотик и од тогаш се се смени. Не искачаше ни по четири дена.
    Не плаче нема болки нема ниту тврда столица. Едноставно искача на два до три дена. Сестра ми до ден денес искача на два до три дена на пример.
    Ја собира во мешлакот и потоа кога ќе искака полни цел нокшир. Некогаш и се дешава и секој ден али тоа ретко.
     
    На NNA, mal.ecka, happygirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Штом нема мака сигурно е во ред.
    А имаш пробано сега без пробиотик како кака?
    Јас давам од кога е родена и сега мислам ако го прекинам дека ќе и се смени столицата.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Имам пробано и без пробиотик скроз исто.
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Јас дадов само пробиотик пролајф кога имаше стомачен вирус, мислам дека не треба да се дава секој ден.
    За д3 ги прекинав средина на мај, ама читајќи дека сите давате и дадов пак вчера и за 5 минути на сонце се испржи во образите.

    Од дополнителни витамини давам секој ден во утринското млекце по една мерица киндер имуно од др. Волтс.
    Ми расте детево, секој ден нов збор, почна и да врзува по некоја збор, пред некој ден ми вика мама бои ноџе, вчера ми кажуваше паши муи(се плашела од мувите) па им викаше мрш беј :D

    Се нервирам од коронава, здиве дете дома, сака многу да се дружи, а страв ми е..
    Ги гледам мајчичкиве пред згради секој ден по 20 деца и 5-6 мајки минимум на купче, уживаат како ништо да не се случува.
    Имам пишано одмор на крај на август, не ми се оди никаде, дете става се во уста, чепка секаде.
    Ме фаќа нервоза кога ќе видам како се сее ум по социјалните мрежи, а фул е по кафичи, паркови, собирање по дома.
    Катастрофа сме :puke:
     
    На NNA, FreeMind, babydust и 2 други им се допаѓа ова.
  12. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.842
    Пол:
    Женски
    Јас до 6 месеци секој ден давав Биогаја, додека беше само на доење 10-12 пати беше какана пелената, после намали на 2, 3 пати, исто мислев од ко ќе прекинам со Биогаја дека нема да кака ама еве го до ден денес обавезно 2 пати се кака во денот, сега и помалку јади и пак 2 пати кака, мн ретко еднаш :)
    Сношти од 11 до 4 спиеше, врза 5 саати, ама од 4 до 8ч 4 пати стана :rofl:
    Со јадење малку подобар е вчера и денес, на сабајле само палента јади (со сирење овчко, кашкавал и павлака) се друго плука и секој ден тоа :D вчера за ручек јадел пипреки со јајца и изварка пржени (кај мајка ми), ама не вечера, не сака па јади глупости (смоки, соленки, пудинзи... |(
    Повторува нон стоп зборчиња по нас, мн е интересен :inlove:
    Второ кафе терам :coffee: бујрум
    20200711_102741.jpg
     
    На NNA, FreeMind, hello-kitty.90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Наздравје кафе.
    Сега ми е субе да го прекинам затоа што знае да се напие од водата во базентчето додека да се завртам. Инаку би пробала како ќе реагира без него.
    Од кога го минимизирав внесот на млечно има многу подобрување, нема грчеви и плачки па сега нема потреба да го давам.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Emilimi

    Emilimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    I moeto iskacase ednas na nekolku dena ama za razlika od Emili ovaj bas imase maka dodeka iskacase pistese plcese za grev bese poese waya probiotik kompot od slivi od visni ama nemase podobruvanje, sega periodov jade dosta sezonsko ovosje i dobar e kaka sekoj den a ne jade skoro voopsto neznam od kaj tolku kaka :)
     
    На FreeMind и BabyT* им се допаѓа ова.
  15. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Пробиотик прекинав околу 7 или 8 месеци,не памтам точно,сум заборавила (facepalm)
    Се додека не го прекинав бебе имаше грчеви,кога го прекинав и грлевите престанаа. После пак еднаш му дадов дека пиеше антибиотик,пак го болеше мешето 2 дена. Оттогаш не давам.
    А вода знае да пие и додека се бања од коритцето и од чешмата со садопер,може да му бидне нешто :wasntme:,се си викав нема врска до сега.

    За какање претходно имаше тврда столица,2 до 3 пати неделно какаше,и се мачеше. Секаков сируп имам пробано,компот од слива,ништо не помагаше.
    Почнав да му давам лупен сончоглед,и оттогаш почна да му е нормална,не тврда,ама пак остана да кака на 2 до 3 дена. Сигурно му е таков метаболизмот :wasntme:,а може и дека не јаде многу,па нема што да преработува. Битно ми е дека не се мачи веќе.
    @lackygirl и јас веќе не го сеќавам кога ќе кака па да го ставам на нокшир или да го издржам,сам си завршува работа во пелена,едвај го бришам после. Што убаво беше претходно,ама сигурно помачно за него.

    Д3 и мене ортопедот ми рече да ги прекинеме,па не ги давам.
    За на сонце,па и знае кога сме во двор под сенка да забега накај сонце. Инаку и мене ми рече дека Вигантол се појаки од Пливит,па дека кога ќе пие од Пливит ќе треба поголема доза. Досега пиеше по 2 Вигантол.
    Како може да не се согласни докторите околу едно нешто,не ми е јасно.
     
    На NNA, FreeMind, lackygirl и 2 други им се допаѓа ова.
  16. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    На тоа нејадење задоволна сум со каките. Два пати минимум си кака, убави каки. А од каде и се незнам, сериозно. Ме пукна со нејадење то и пребирањето. Едноставно се помирувам со фактот на дете нејадач.
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    И јас читајќи ве пак продолжувам со Д3+омега бебитолот.... иако паузирав месец дена дека нели ми рекоа да прекинам...
    Е сеа глеам сите само Д3 давате, а јас по навика купувам со омега... 14 месеци се... ваљда не е штета да си примаат и тоа... иначе, периодов и ц витамин капки давам, по 10 на ден...плус по 2 портокали цеден сок обавезно...
    Тоа од витамини...
     
    На NNA и Flower123123 им се допаѓа ова.
  18. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Мајки, ви качуваат ли малите температура за вадење тројки? Ќерка ми (18м) вечерва ми качи темп а нема никакви симптоми. После бањање ја приметив, 38.3 ја држи и не качува повеќе. Решив да не и дадам ништо, дури сега заспа.

    Освен од заби др не ми паѓа на памет.
     
  19. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Претходните заби кога му излегуваа никогаш ми нема качено тт, ама сега кога му излегуваше тројка ми качи навечер,цела ноќ имаше тт до 39, и утредента пак качи еднаш до 38,5.
    Немаше црвено грло,не кашлаше,освен тт ништо друго.Проверивме црп, му беше покачено.
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    исто, еве сабајлево пак е со температура. Од памет ме извади температурава, од никаде. А јас уште вчера дента ја осетив топличка ама мм ме направи забегана

    Ја мачкав сеа со вода и алкохол ама ништо не симна. Ај ќе видам денов како ќе тера па ако не ќе ја носам. Фала ти Кити.
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.