1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Of majko mila daj boze sa ne e nisto osven obicna nastinka :( Kakva igracka, toj ne se oddeluva od mene kako selotejp e se e so mene ne saka nikoj drug jas ne znam sto ke se pravi offf mori majko, baska trudna sum i non stop vo race saka ne mozammmm ;(
     
  2. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Можеш, затоа си мајка.:muscle: Гушкај си го додека е мал, оти за неколку години кога ќе сакаш, тој ќе те бутка.(y)
     
    На Broken♡, Vetruska, ivi1987 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    @friendy и јас така викам, сега додека е мал и не знае ништо да си го гушкам оти за некоја година ќе ме бутка, го знам јас тоа, но ова неговото јас не знам што бидна, сега сме кај моите, на море се тие, цела зима кај нас беа моите родители, нон стоп беа заедно и немав никаков проблем и да не бев таму не ме ни приметуваше дека ме нема, можев да одам без него секаде, се навикна со нив, а сега не сака никој освен мене, ама никој, ни татко му, го бутка, само мама, мама да го нахрани, мама да му направи млеко, мама да си игра со него, мама да го пресоблече и само вика мамо земи, мамо земи и сака во раце, не можам во вц од него, секаде е по мене, одам да се туширам тој по мене, вика, се дере аууууу, а јас не смеам да го дигам нели трудна сум ама што да му правам, плаче ако не го земам цела зграда во вис ја крева, не смеам надвор да излезам мислам сите во нас гледаат одшто по цел ден само се дере и се нешто не му е погодено. Сега па и што настина малку е така раскиснат и уште толку се гали :sweat:
     
    На friendy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Можеби проработува и љубомората ако е свесен дека мама има бебе во стомакот :)
     
    На Broken♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Не верувам дека насетува дека ќе дојде ново бебе, јас му кажувам стално дека ќе има бебе ама тој не знае уште ништо и сега му викам не можам да те земам ме боли мешето оти бебето ќе плаче ама ништо пак тој тоа што си знае тоа си тера.....ај викам може период е па ќе мине, не знам друго што да мислам....
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мајки вчера и денеска син ми повраќа. Му се згадува од ништо и сѐ што јадел повраќа. Денес гледам и мрсулчиња суви има, како подзатнато да му е носето. Совет, мислење, било што...
     
  7. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Когс повраќа има секрет? Може му се создал шлајм и повраќа.
    Јаде, пие нормално?
    Давај течности заради дехидрирање и утре на лекар.
    Во аптека имало чепчиња против повраќање ама немам лично искуство со нив.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Virus ima, promenlivo e vremeto i kako nema da se razboluvaat decata, nie se razboluvane a kamoli pa oni.
    Za povrakjanjeto ne mu davaj hrana posle 2 h odkako povrakjal, neka jade suva hrana, biskviti, banana moze, oriz mu svari, kompirce vareno isto taka, za da ne ti povrati pak i ne go moli ako ne saka, kolku jade tolku. Za mrsulcinjata fizioloski rastvor mu stavaj vo noseto i sledi go pa kje vidish kako kje bide, ako ne mu e podobro vodi go na lekar.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Па кога чистам после ми стои како да има секрет оти е доста лигаво. Релативно е јадењето кај нас ама барем еден,два оброци во денот ги јаде...Не пие ништо, само цица (многу цица).

    Му ставам физиолошки да му омекнат и пробувам да вадам, ама плаче и не дава. Одвај што успеам да извадам тоа...Па и тие мрсулите едни тегави што се ко гума... (facepalm)
    Ќе следам денеска и утре правец на лекар. Фала ви мајки.
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Majki kaj malava zabelezav nesto kako topce kaj vratot,poslednive denovi go zabelezav ova,ke odam kaj pedijatra,nekoj slicno iskustvi sto e?
    Nekogas go zabelezuvam i kaj mene i mm ama malava go nemase do sega,sega gledam dosta se zabelezuva :| me zagrizuva.
     
  11. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.167
    Допаѓања:
    234.960
    На синко така се појави, жлезда е најверојатно, потоа отече цел, на врат, на препони, под пазуви. Правевме два пати крвна слика, одлична е, мирни леукоцити, ама синко цел месец е болен. Кога отече после два дена се разболе, задрави, пак се разболе, две недели беше добар сеа пак е болен и таман жлездите на препони се повлекоа пак се појавија кога се разболе. Матичната вели дека е поради тоа шт е болен, честа појава кај децата, отекувааат лимфните јазли, организмот се бори.
    Ама мора крвна слика. Јас сеуште паничам, иако се е во ред.
     
  12. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mnogu sto spodeli,se mislev dane e od zapcijnata ima mnogu maka place,nervizna e,proliv,ke ja nosam na pedijatra i ke zemam za krv da i vidime.
    Majka se grizi,se nadevam ke mine.
     
  13. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Zenski daj kazete nesto protiv komarci malava kasapana ja pravat. Noceska ja ispokasale na liceto 5-6 ubodi ima :(
    Kolku saka neka e skapo, samo efikasno da e. Leleer greota na liceto karastrofa e.
     
  14. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Jas go mackam so toa na Bekutan protiv komarci sprejce ima od zegin go zemav, ama pisuva da se povtoruva na sekoi 4 casa i pak go kasaat posto ne mozam na 4 casa da se budam i da go mackam, lani imav na chicco rolon i ista pesna i toa :(
     
  15. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    Колешка ми го препорача ова како многу ефикасно средство а сепак природно.
    @AngelOfArh фала ти!

    http://moirecepti.mk/post/средство-за-заштита-од-комарци
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас дома користам raid за во штек.
     
  17. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    @zuto како сте денеска? Бевте на лекар?
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  18. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Еве сега се враќаме, качивме температура 38 пред тргање на лекар нагло, крвната слика е во ред, Леукоцитите во нормала. Докторката вика вирусно дека е.
     
  19. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    @zuto а кашла? Добивте некаква терапија?

    Со лесно да помине.
     
  20. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Не кашла, носето му е малку растечено и повраќа шлајм кога ќе му дојде. Има 38 температура.
    Терапија стандард, над 38.5 парацетамол, течности што повеќе и тоа.
    Пред три дена никна ново запче, две се на повидок. Дали е од заби, дали е вирус којзнае...

    Маката ми е што ме искина со забите веќе, жива рана ми отвори. Ако му се тргнам вреска плаче, ако не јас плачам. Не се трпи болката, остри забите. Не пие ништо друго, не јаде исто така. А повраќа. И ми е страв да не дехидрира. Не знам што да направам ептен во тесно сум. Само на цицање сме.

    Фала @Jagoda123 и @Nova
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.