1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Сум читала дека ги носат стоматолог да ги види, претпоставувам дека е почеста појава од што мислиме, затоа што сум читала во групите на фб доста мислења
     
    На Mitrovska95 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Мојата малечка прво запче извади на 11 месеци, недела-две пред првиот роденден. Сега има 13 месеци (скоро 14) и има 4 заба, кецовите горе и долу.
    И јас се секирав, особено што поголемата ќерка на 5 месеци извади прво запче, на година полна уста заби имаше, ама ете не се сите деца исти, иако од иста мајка :D
    Прашував тогаш и во темата Првите запчиња, една членка ми кажа дека нејзиното дете тек на 16 месеци извадило прво запче, и потоа се’ си било во ред со останатите, за брзо излегле. Мислам @forumce беше (извини ако грешам, ама мислам со тебе зборувавме на темата) :) И баш ме утеши тогаш муабетот, зошто видов дека не сум сама и не било само моето без заби :)
    Би ти рекла нема никаков простор за грижа, едноставно некои деца подоцна вадат заби и тоа е тоа. Педијатарот кога ја прашав, ми рече: А ти си видела негде дете без заби? :D
    И стварно кога размислив, сфатив дека џабе се секирам. Ете ги, сепак излегоа :)
     
    На NNA, Mitrovska95, crazylady и 6 други им се допаѓа ова.
  3. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    Синко е 22 м и знае се да прави. :D
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Овие горните 4ки ептен го намачија, дури цел ден со температура е.

    дај предложете матичен во близина на карпош/ѓорче/влае, еве и во центар?
     
  5. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Знам од кого се бара совет. Фала Богу ортопедот ни е одличен;) а и не згрешивме во изборот на број.

    @Sofi.ja Види ги овие. Ние ги имаме, супер се за пролет-лето. Јас и за мене си земав. https://www.sport-m.com.mk/ProductC...Grupa=503&Pol=M&MarketingStatus=002&Vozrast=I
     
    На Sofi.ja и Mia Fuentes им се допаѓа ова.
  6. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.097
    Допаѓања:
    37.564
    Пол:
    Женски
    @Mitrovska95 на поголемата ќерка на 16м ѝ излезе првото запче. Потоа сите одеднаш ги извади без проблем.
    Мајка ми дури на година и пол првиот заб го извадила. Исто и докторот тогаш кажал дека нема дете без заби:D Ќе никнат не се грижи
     
    На Autumn_ и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  7. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Знаам ама немам избор, Австрија е се затворено, тука бев се и е ептен големо, 21 број и е големо 2цм што пробавме, ем е слабо и уште поголем број и фали прав патак. Не знам зошто воопшто немаат со џон мали бројчиња, затоа мислев од прилика колку цм имаат вашите малечки, а кој број носат, па да се снаоѓам.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    Најк таму нема ли помали?
    Овде кај нас има дури и 17 од стар ранер.

    https://www.sportvision.mk/obuvki/8420458-nike-star-runner-2-tdv

    https://www.sportvision.mk/obuvki/8427823-nike-revolution-5-tdv

    Знам дека нема да си среќна од изгледот ама тоа се нуди.
     
  9. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Не побарав воопшто на нет, само бевме во продавница и ми рекоа немаат ништо помало од 21 ама супер, фала тии :*
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Др Ѕвезда со ординација во Идадија,замена и е Драгана Емел

    Сличен модел се со тие што ги купивме. Се надевам следно ќе купуваме сандали па од нова есенска колекција патики:D
    Некаде прочитав дека до 2г на 3м по 1 бројче им растела ногата
     
    На MilaSs12, srekice и RAK91 им се допаѓа ова.
  11. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Или ако имаш дете ко моето, за 4 месеци ќе смени 3 броја. :D Што ноџе ќе беше, за проодување 23 носеше.

    Немав отворено два три дена и неколку страни сте испишале, веќе заборавив што прочитав. :D
    Мое дете спие добро само од 12 до 6. Под добро мислам не заплачува и не бара да цица, иначе како може да спие така, не знам. Некогаш буквално на нос спие. Хеликоптер низ креветот е, и нашиот е 2x2, на две третини само он спие. Колкy пати го клоцнал татко му по глава... Пред некој ден заспива (со цицање), јас се тргнав ама он не бил убаво заспан и пробав му ставив мека играчка до него. Почна да ја гали, ја опипува, отвара уста, и ми падна жал му дадов цицка. :wasntme: Ќе се доиме до прво одделение осеќам јас. :rofl:

    Мислам @Bubish26 спомна за зборувањето. Буцево мое неколку дена пред 17м да наполни почна да ме вика мама со значење. А вчера точно на 17м научи да кажува Гоy! И тоа мислам дека не знае што значи, туку после 3 2 1 иде гоy. :D Али видов надеж за прозборување, па ќе видиме понатаму како ќе се одвиваат работите. Покажување чао имаше еден краток период пред годинка, па престана, и почна откако прооди, некаде околу 14м. Исто и плескањето.

    Некој рече за да прозборат рано треба нон стоп да им се зборува, без ТВ итн. Еве ние не гледаме ТВ дома, мали цртани и песнички гледа минимално, додека му сечам нокти и сушам коса. Јазик имам работено со мали деца и знам како се учи, постојано му зборувам, нон стоп сме заедно, обожава да читаме, имаме може 20 читачки сесии во денот, ама ете иако сѐ разбира, не зборува уште. Освен бебешки јазик нели. Така што мислам сѐ има влијание ама пред сѐ е до детето. Се нервирам само што на следната контрола педијатарката ќе ни каже да се фокусираме само на еден јазик (тоа ни го спомна уште на година), а кај нас тоа е невозможно. Се надевам само ќе се пушти малку повеќе месецов..
     
    На NNA, Autumn_, crazylady и 7 други им се допаѓа ова.
  12. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Со здравје да си ги носи. Јас сакам ептен нике, ама широки и де на нога. Има баш сестра ми што и прати, ама и се широки. Адидас се потесни моделите. Инаку овие ги доби од систерот. Кој ги најде нек зима. Се виткаат како танјун
     

    Прикачени фајлови:

    На NNA, RAK91, MilaSs12 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Мене педијатаров ми рече да очекувам со зборување некаде од октомври до 2 годими кога ќе има, пошо е активно, темпераметно, своеглаво, сега собира многу информации и знае доста работи што значат, па додека упие ќе се опуштела сама ама нели искуство од други е добро да се чуе.
    За 2 јазици, Нина моментално е запознаена со Македонски ама кај и да е ќе почне во градинка, па сакале не сакале Германски ќе учи, верувам дека ќе ја збуни ама немаме изброр, крај краева колку знам деца што растеле вака како Нина,па почнале да зборуваат истовремено два различни јазици. И да точно е тоа дека секое дете е различно, не секогаш е по книга ама многу ме чуди тоа што на 2+ не знаат да зборуваат, а им ги знаам родителите дека не се од оние што не се замараат.
     
    На NNA, Autumn_, rainbowmama и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    Нема воопшто да ја буни, сега впиваат се што слушаат и учат одма моментално.
    Моите се двојазични деца, големиот ги зборува и двата јазика феноменално, малата е 13 месеци скоро, ги разбира и двата јазика, ама нормално уште не збори, мала е уште. Колку се паметни уште од мали тоа е да се чудиш.
     
    На NNA, Autumn_, rainbowmama и 5 други им се допаѓа ова.
  15. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @Bubish26 децата немаат проблем со дво,па и тројазичност.
    Мислам на говор,описменувањето е покомплексен и подолг процес.
    Најважно е да има диференцијална разлика,на пример дома само Македонски,во градинка друг јазик.
    Базичен треба да е мајчиниот,го слушаат уште во стомак.
    Важно е исто да впиваат зборови преку двонасочна комуникација,а не преку екрани,така само меморираат и повтараат,а со вас постои прашање-одговор,каде се поттикнува да размислува сама.

    Патичињата ке ти ги сликнам после;)

    @Yowannty зеленчукот е лесен да го подметнеш на многу начини.
    Печен можеш буквално секој,цвеклото само тенко ко чипс го сечам и се пече истовремено со компир и морков.Можеш и под капак/фолија за да не се пресуши.
    Јас правам и разни полпети/крокети од компир,јајце,брашно или овес мелен со било кој сецкан/рендан зеленчук.Кускус плескавици исто,гратиниран компир со малку бешамел и кашкавал одозгора,фритата,мафини,крем супи,на стапчиња со ѕаѕики дип,во крекери,брокула сос(блендирана па мешана со павлака)е одлична со интегрална паста,печен “помфрит”од сладок компир и пашканат и со маслиново и оригано,рендан морков,рукола и хумус во пита(грчко) лебче,палачинки со спанаќ,пире од грашок+печена риба,њоки со песто од сушен црвен домат,грилирана тиквица на тенко и премачкана со кремсир па ролана ко полжав,лебче со намаз од рендан морков со грчки јогурт,рижото со шпаргли сега им е сезона...
     
    На elenaklasik, NNA, Autumn_ и 9 други им се допаѓа ова.
  16. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Мојата е 13.5 цм ноџе земавме 22 на reebok пишува дека се 12 цм а кога ја измеривме влошката е 14.5 и пдо најди математиката
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    Синко кога прооди саглам му купив најк 22ка, тоа беше некаде на 12 м, сега на 22 стигна до 25ка. Во просек бројче по 3 месеци носи.
     
    На *malenavolena*87 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.017
    Пол:
    Женски

    Брокулата и ја ставам во грашак или спанаќ и така исто ја јаде :) карфиол не сум и давала до сега ама мислам исто можеш и него таму да го додадеш
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  19. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    @MilaSs12 еве скоро 2 недели давам бекутан б комплекс. И најверојатно Б витамините си го прават своето. Уште вчера приметив но почекав и денес да видам дали беше случајно. Синко јади пообилно. Дури сам ми носи јадење . И денес и вчера банана изеде по негова иницијатива без циркузи без цртани. Јади повеќе и различни работи. Се надевам оваа чудесија ќе продолжи. Така да гуд лак. Да завршам со сирупов па ќе земам и јас витамински флорадикс покрај Б витамините има и други во составот така?
     
    На NNA, Autumn_, MilaSs12 и 5 други им се допаѓа ова.
  20. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    А тера ли на спиење :rofl: да купам и јас
     
    На Yowannty, MilaSs12, Mia Fuentes и 5 други им се допаѓа ова.