1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.611
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Кај мене синко се мачка. Па кај мајка начекал една крема со невен, свети во лицето. Нозе раце се со ред фаќа. Проблем е што сака и да ја мези, инаку нека иде фира помадата.
     
    На NNA, Sexybaby86, marchi-cool и 2 други им се допаѓа ова.
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.179
    Допаѓања:
    23.859
    Мајка, моево е исто ко твоето мало. 22 за проодување, сега на 18 месеци, 25ка веќе му е мала. Исто е буци :D
     
    На *malenavolena*87 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.588
    Пол:
    Женски
    Ја пак со цвеклово. :D
    Се пече свежо или претходно варено?

    @dunika фала ти многу на идеи женска. :f:Нешто праам, нешто дефинитивно ќе пробам. Таман ми се идеиве и за нас, не само за малава. :D Абе како сезона на шпаргли е сега, 12 евра кило се. Колку се кога не е сезона? :o Маж ми обично пазарува, или старите ни земаат од пазар, ама ова ептен ми се виде скапо.


    Да ја пофалам кремата од Веледа од бел слез. Кожата ја прави пре пре пре убава. Ама! Ама! Мириса ко свежо пржена мекица. :doh:

    Од Веледа гелот и шампонот веќе и се мрси и косата. Обично ја бањам навечер, ама следниот ден веќе е полумрсна. :| Ги исцрпив сите понудени опции на форумов за природна козметика, овде ретко наоѓам нешто...добро, и ја цепидлачам по малку, сакам да е и природно и да е погодено за кожата, и плус да мириса убаво. Е нема се во едно!!!!
     
    На NNA, Autumn_, Mia Fuentes и 5 други им се допаѓа ова.
  4. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @Yowannty пржена мекица бе:rofl:
    И јас ја имам за лице таа,од бел слез,ужасно мириса,престанав да ја ставам.Ја купив лани дека жолтата беше ептен мрсна и тешка некако.

    Шпарглите се скапи,и овде се толку 12-15 евра за кило.Имаш помали снопчиња,по 300-500 гр,кило и онака е многу.Кратка им е сезоната,затоа се скапи.

    Attitude козметика си пробала ли?
    Читав добри рецензии за неа,и дека добро мирисала.
     
    На crazylady, Sexybaby86 и Yowannty им се допаѓа ова.
  5. Amore.Mio

    Amore.Mio Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2021
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    615
    Овде се 4.5€ - 500гр. тоа е доволно за ручек за 3ца.
    Инаку мајки што немате од каде да купите домашно пилешко дали би дале копанче од тие пакуваните? Рок им е два три дена ваљда не се повеќе стари!?
     
  6. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.588
    Пол:
    Женски
    Прв па ја слушам, ама изгуглав одма и ја нема овде. Ја хип би ја пробала ама и неа ја нема овде. (facepalm) Овде фризи форсираат, а таа ај што не е природна, туку и многу агресивна е.
     
    На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.558
    Пол:
    Женски
    Ме насмеа :rofl:

    А не ми е до смеење, синко болен, два три дена со температура, па денес на доктор ќе оди.
    Туку приметив дека образите му се црвени и како малку испукани капиларчиња. Од што може да е ова? Што можам да му ставам? :?:
     
    На NewMama му/ѝ се допаѓа ова.
  8. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    За образите, ако имаш куче..... хаха се шалам.
    Најверојатно му се вцрвенети од температурата. На синко му се црвенат така од топло и му редам само крем. Побрзо да оздравите :hug::hug:

    Едит: последно синко кога беше болен најверојатно од вирус (мокрачата и крвната слика му беа добри значи не беше бактериско), му давав витамин Ц по 7 капки. Чаеви . И го прскав во носето со беби спреј со оригано. Не држеше околу 4-5 дена, па како нов.
     
    Последна измена: 20 април 2021
    На NNA му/ѝ се допаѓа ова.
  9. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.558
    Пол:
    Женски
    ќе најдам и куче ако треба :)))

    Скоро недела - две му се така образите. Црвени со капилари. Дали што вади заби?

    Фала ти, се надевам брзо ќе помине, иако се сомневам на бронхит, ќе видиме денес.
     
    На NNA, NewMama и Dikinzi им се допаѓа ова.
  10. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Еј ова за влакнава и јас го слушнав и тука познаничка идела и оваа што мк прераскажуваше дури ми вика "Не лафи да не ти дојде ке бркаш и ти спас, момичката после и спала 3 саати од кога и ги искарале влакната"
    Си преќутев понекогаш глупоќата нема крај.... Свашта пи..а раѓа
     
    Последна измена: 20 април 2021
    На NNA, Autumn_, NewMama и 3 други им се допаѓа ова.
  11. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Еј кажете за тоа јас не знам
     
    На srekice и NewMama им се допаѓа ова.
  12. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Да кремот од бел слез е ептен добар јас да се придружам на фалбите јас дури почнав на беба малку да и крадам
    И пак да се надоврзам ТРИЦИКЛ ДОБАР НЕКОЈ ДА МИ ПРЕПОРАЧА :)
     
    На NewMama и Yowannty им се допаѓа ова.
  13. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    @koritsaki ме советуваше за Lawera таа ја има и кај вас и е природна
    Е сега ние зборевме за спф ама штом има со спф ги има и обичните сигурно
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  14. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Епа
    Ете таа бел слез на weleda нас ни помогна за тоа и за лишаи
    А настинкава брзо да пројде
     
    На NNA и RAK91 им се допаѓа ова.
  15. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.588
    Пол:
    Женски
    Ги ѕирнав и нив, ама ми треба некој да ми потврди дали мрсат коса и како мирисаат. :D
    Пошто генерално детскиве производи се на база календула, а ем не мириса нешто убаво ем веќе ми здосади.

    За спф фактор ќе земам на Апивита, грчки бренд е, органска козметика. Мене не ми смета што остава бели траги, дури и слатко ми е, лани го имав преубаво мириса на праска и годинава ќе го земам пак. Ако некој наминува во Грција летово, го има во секоја поголема аптека, го препорачувам.

    За трицикл не ти треба. Тоа ти е исто ко и количка, само неудобно. Рано е сама да врти педали, ти ќе треба пак да ја буткаш. Во количка бар може да дремне, па ќе симнеш наслон да и е удобно, а овде ќе остане да виси. По мене трицикл ти е скроз непотребна работа. Ако почекаш уште малку, таман ќе стаса за баланс бајк.

    Ако веќе баш сакаш трицикл, мислам @Sofi.ja се фалеше од нејзиниот дека е цврст и со убави тркала. Извини Софи ако те имам помешано со некоја друга.
     
    На NNA, koritsaki, NewMama и 2 други им се допаѓа ова.
  16. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.611
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Јас како мојот не ти препорачувам. Општо трицикал не би купила, количката уште ја користам.
    Добар трицикал е 6000, мене ми се многу пари за нешто што сњ користи кратко.
    Плус се мора да седи, не може да прилегне.
     
    На NNA, srekice и *malenavolena*87 им се допаѓа ова.
  17. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    @MilaSs12 и @Yowannty фала ви и го знам ова многу добро дека ниту ке може да приспие ниту ке е удобно ама да ви ја дадам бабаи да и објасните пошто уште за роденден ни даде пари трицикл да и купиме и еве 3 месеца одлагам на глава ми се качи.... А секако јас ја перам а не она на крја ке го купам па нека се вози она во него... Пошто " количката од 400 еу не била веке за неа" болести на умот ама не ја можам ке земам еден па до таму нека е.... Ако не го сака беба ке си се вози свеки во него
    А моето мислење е дека трицикли е непотребно срање али тука сите од 9 м па нагоре со трицикл се и демек јас го уназадувам детето што ке каже селото.... Абе незз вие да не сте ја немам как да се изјадам од селски глупости :D
     
    На Yowannty, NNA, NewMama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.955
    Пол:
    Женски
    Јас и татко ми сме пораснати со двојазичност и знам дека не е проблем само што јас кога тргнав во градинка сум зборувала веќе македонски со сврзани речени ( на годината имам снимка кај што пеам боли глава),а пак на мајка ми двојазичноста и одела тешко, па зорувала само германски, на баба ми и дедо ми се обраќала само на германски иако тие и зборувале македонски,во нашиов случај Нина ќе ја пратам уште малце во градинка, не зборува наши, а оддеднаш се среќава со скроз различен јазик. Не дека нема брзо да ги совлада и двата ама ете педијатарот ми рече дека додека не зазборе најдобро е само еден јазик, доколку не е од старт со два.
     
    На NNA, Autumn_, dunika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.927
    Допаѓања:
    18.040
    Да јас го пофалив моделот Рито од Енци менци.
    Screenshot_20210420-124610_Chrome.jpg
    Ние го убивме од возење,некогаш излегувам со количка,некогаш со точакот. На мали му е интересно поубаво си разгледува, си врти со рачките мисли дека он вози.
    Испробан е по секаков терен и земја и песок, а и планина.
    Може да се трансформира да го вози сам кога ќе порасне ,а се спушта и рачката за полесен трансфер во кола.
    Моево му се радува и секогаш го бира пред количката, само кога знам дека ќе заспие тргнуваме со количка.
    Го користиме 6м,после година почнавме.
    @*malenavolena*87
     
    На NNA, Yowannty, Dikinzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.611
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    :rofl: Значи трициклот ке го 'унапреди' детето. Полошо и од бајачки е ова.
    До која цена бараш?
     
    На NNA, crazylady и *malenavolena*87 им се допаѓа ова.