Совети и искуства од мајки за дечиња 12-24 месеци

Дискусија во 'Дете' започната од НаталиЛили, 2 јуни 2015.

  1. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.058
    Пол:
    Женски
    Дај Боже, ова на главата ништо не трпи. Башка и си гледа убаво она нема диоптер.
     
    На minne992 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.168
    Допаѓања:
    1.239
    Мајки ај ве молам за помош како да постапам во таков случај , вчера внука ми од сестра што го зима секој ден од градинка и го обожава значи .. Вчера нешто му рекла НЕ и моето се налути ептен и ја трескаше главата наназад и ја гризна ептен на рамото , значи ја болеше премногу и се расплака .. Како да го научам да не го прави тоа веќе при нервоза ?? Имаше случаеви кога се лути ја треска главата наназад или гриза или вришти ... Непријатно ми станува веќе зашто е таков ;( 15 и пол месеци е
    ни за облекување ни за пиење ни за ништо не соработува , све со плачки мора
     
  3. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.281
    Допаѓања:
    25.750
    Пол:
    Женски
    Период е мама . Моево скоро еден месец имаше таков период кога ке се на лутеше и со глава во зид се маваше, му викам ако не те боли мавај се . Нервозни се и од заби што му никнуваат еве гледам моево назат има катник
     
    На t.a.m. му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.701
    Допаѓања:
    35.305
    Пол:
    Женски
    Скоро сите се такви нема што да ти е непријатно. Ист случај моево на 15ипол месеци да го гушнам да не се удри со главата и ме гризна најгоре на раката до срце ме здобиле, а еднаш седнати и да го фатам да не се удри наназад на салото од стомакот ме гризна, јас не можам да се воздржам и пискам дека ненадејно ме гризнал и бетер го плашам и расплакувам. Само трпение да помине периодот и спремни да сте дека може да се мавне некаде или да гризне некој. И најважно од се е цело време да останете смирени. На 15 и пол месеци не знаат да ги искажат емоциите, и на моево сега 16ипол има, само што ќе му речам не плаче и се треска. Гледам што помеко да го кажам тоа не ама џабе. Мене до сега на 2 годишна возраст тој период ми е најстрашек со првото дете па со 15ипол месеци назад ни е зимата, на 2 години појаки се тантрумите. Колкава е внукати? Разговорај и со неа, кажи и дека сите бебиња ги имаат истите периоди и тоа е поради тоа што не можат со зборови да си искажат емоциите, а ние мора да останеме трпеливи.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.755
    Допаѓања:
    2.782
    Пол:
    Женски
    Ние сме 2 год и 3 месеци уште прај вака, мислев период е ќе помини ете таквор детето, гриза многу, вчера толку силно ме гризна на лице шо одвај додржав да не го удрам, на секое велење не тој со забите се сили да гризни.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Два дена гризаше (и толку), трескањето ни е сведено на минимално...само од игнорирање и скренување....брзо брзо дојди (буквално го зимам во раце) и покажувам било што дали цвеќињата на прозор или нешто преку прозор (не спомнувам никако не гризај,не се трускај)
    -се надевам ќе ви е од помош
     
    На nevermet18 и sani99 им се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.701
    Допаѓања:
    35.305
    Пол:
    Женски
    Колку време помина од тие два дена па навака?
     
  8. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Две недели
     
  9. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.168
    Допаѓања:
    1.239
    Мајки до кога давате омега? Некогаш заборавам да му давам... Дали мора баш секој ден да се дава?
     
  10. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Давав до 6 месеци и мислев доволно е, баш и јас прашував на форумов до кога да давам, после и со матичната се консултирав, ми рече до 3 години да давам, дека е добро за развој на мозочето.
    Не дека немало денови да прескокнам, ама го давам заедно со витамин Д и се трудам да е најредовно што можам.
     
  11. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.278
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    Пробиотик, д3 и омега давам од старт.
    Знам да скокнам некој ден кога нема како да и дадам т.е го ставам во лажичка ама уста не отвара.
    Ама не е страшно ако се скокне некој ден де.
     
  12. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    693
    Пол:
    Женски
    Мајки дајте идеи за играчки за една и пол година дете, со што се заигруваат вашите
    Се што купуваме трае 3 дена и толку, или досадно му е или завршува скршено
    Едукативни повеќето дрвени ги редиме поигруваме малце и толку, а на ладново ко што веќе не се испаѓа толку :|
     
  13. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.668
    Допаѓања:
    6.683
    Пол:
    Женски
    Јас почнав бекутан мултивитамин со омега да давам. Го сменив бејбитолот.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Mojata e tuka negde redi prereduva se...isturi kutija redi vnatre. Kocki na primer ne gi redi edna vrz druga isturi kutija vrati nazad. Ima edna kutija so nakit moja i neseser so nekoi kremi turi preturi prai. Onie ko caski saka da gi redi edna vo druga. Corapi redi toa i e mn zabavno....i davam kupce.i ona gi sparuva ziva radosna koa ke najde par. Onie so zivotnite igracki gi imitira zvucite i toa otprilika....pesni koa i pustam generalno se bounce.patrol.pa igrame ko niv i taka
     
    На Grasiela** му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.293
    Пол:
    Женски
    Мајки ние сме 1 година и 7 месеци. Од 15 септември носето и се затна и никако да пушти. А до тогаш си дишеше на нос. И испитав после месец ипол брис од нос и има мораксела бактерија.
    Пиеше 10 дена амоксиклав и чистиме носе со физиолошки и аспираторче.
    Утре треба да птовериме повторно брис дали е повлечдна бактеријата.
    Носот е скроз затнат значи во синусите е секретот. Нема никакво подобрување. Ве молам за совет
     
  16. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.219
    Допаѓања:
    13.151
    Пол:
    Женски
    Јас не сум давала од 3 мес. Матичниот ми кажа само вит Д да давам.
     
  17. Zumbulche

    Zumbulche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    Мојата имаше мораксела во нос, едно 4-5 месеци глава не дигнавме од затнат нос и температура после секој испиен амоксиклав, кога ни сменија антибиотик мислам Трицеф беше од тогаш нема се повторено, барај да сменат терапија очигледно амоксиклав не помага за таа бактерија.Заборавив да напоменам и оперил прскавме три дена тогаш кога примаше антибиотик.
     
    На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.586
    Пол:
    Женски
    Сите се такви. Јас и ги менувам играчките. И давам по неколку. Ќе и здосадат па тие ги кревам , и ги давам старите неа и изгледаат како нови. Гледам сликовници најмногу сака па тие купуваме почесто, еднаш месечно. Други играчки ретко е да купам. Водени фломастери и држат повеќе внимание прво шкрта со нив , после вади стави во кутија, со вадење ставање 15 мин може да игра. На крај ќе и дадам водено марамче да избрише секаде кај што ишкртала, надвор од тетратката. Има и едни боенки кои се бојат со вода, па сега за сега тие и се забавни. Има и еден камион за ѓубре па кине салфетки го полни и го истура во канта. Најзабавно и е да брише. Истура вода на маса и брише со салфетки. Ама без разлика на играчките и колку е ладно секој ден излегуваме надвор. Нема замена за надвор.
     
    На IRBBB и Grasiela** им се допаѓа ова.
  19. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.168
    Допаѓања:
    1.239
    И јас давам на бекутан, ама не ми го сака ич .. со секој сируп борба водиме ...
     
  20. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    3.763
    Пол:
    Женски
    После колку време од испиен антибиотик ги пуштате во градинка? Имаше бронхит,кашла уште ептен малку.