1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети од ЖЕНСКА страна за сите машки

Дискусија во 'Сингл' започната од kuchka, 30 ноември 2010.

  1. fezolol

    fezolol Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2017
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Машки
    Не треба да ги забавуваш. Забавувај се сам и ако им е интересно ќе ти се приклучат. Можеби немаат никаква желба за муабет со тебе или не си нивен тип. Некогаш им треба малце време додека влезат во муабет. Не секоја девојка е до толку забавна колку што ти изгледа. Егото игра голема улога тука. Ако е заинтересирана, ќе знаеш. Ти си тој што треба да го води разговорот и се друго во главно, она е само совозач.
     
    Последна измена: 11 јуни 2019
  2. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Не мислев на тоа кога свесно игнорираш некој што не те интересира, сите сме такви тогаш, нели? Туку кога постојано машкото е тоа кое го диктира разговорот и темите кои ги водите.

    @Animali , зошто не би сакале женски со мозок? Верувам дека прав маж нејќе да има до себе кукла без свое мислење која прифаќа се што ќе каже он. Да се има свој став е многу битно. Но, верувам никој не е расположен да има некоја која влегува во беспотребни сукоби и целта и е да добие некоја реакција. :D

    @Blue.Sky , Ама баш напротив, вие женските сте тие кои во глобала повеќе зборат. И научно е докажано. Што е тоа што ве тера да бидете по резервирани со нас?

    Леле колку грешки сум направил вчера додека сум пишувал од моб. Чаре како да се редактира?
     
  3. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Дај нешто линк да прочитаме за истражувањето на научниците што докажале вакво нешто.
     
    На MarigoldA, Disconnected и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  4. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Барем ова е лесно. Со два клика на гугл се наоѓа. Еве ти. Поентата на текстот: Жените зборат приватно повеќе, а мажите повеќе во public speaking како бизнис итн. И одговор на моето прашање... Ама, јас сакав да чујам ваше мислење на темата и како преферирате.
     
  5. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Billy Idol, нема врска полот, повеќе би рекла дека е до возраста, самодовербата и карактерот.

    Во средно, да, ги има тие глупави ситуации кога девојчињата немо седат и трепкаат а момчињата изиграваат кловнови и се обидуваат да ги импресионираат симпатиите со лоши шеги. Припиши на срамежливост, неискуство, затуцани верувања дека треба да делуваш недопирливо, зошто ако делуваш заинтересирано, тој ќе загуби интерес (демек лесно се освојуваш :| )

    Ама ова важи стриктно за тинејџерскиот период. Ако „возрасна“ личност не е способна да сврзе обичен, лесен муабет, сериозно друже, продолжи си по патот, не вреди трудот. Можеби е патолошки срамежлива, можеби има ниска самодоверба и смета дека не и се интересни муабетите, можеби уште верува дека ако покаже интерес, ќе биде сметана на „лесна“. Ама што и да е позадината, не си го комплицирај животот. Едноставно не сте компатибилни и не ја мисли.

    Е ама, напишаново^ важи стриктно само ако збориме за однапред договорен дејт. Aко момакот и се трупосал на девојката неповикан на маса и таа нормално е ладна и не сака да комуницира со ништо друго освен кратки и отсечни: „Не“, „Да“, „Не знам“, и „Можеби“, проблемот не е во девојката, туку во момакот. Или се излезени мешано друштво и тој се прилепил за неа. Никој на никого не му должи внимание и (лажна) насмевка.

    За која ситуација зборуваш конкретно?
     
    На MarianaBT, theowndemon, Emy867 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Јас сум very talkative по природа. Ми се случува некогаш дури и сама да си зборувам по дома :D. Така да, немам проблем во тоа да бидам доминантна во муабетењето насамо или во публика :). Сакам активно да учествувам во разговорот, да слушам, да прашувам, а сакам истото да го добијам и за возврат. Нормално дека се е полесно кога темата на разговор ти се допаѓа и ти одговара. Нема врска машко, женско. Се е до карактерот на личноста. Има многу машки кои се повлечени, срамливи и на кои им е малку потешко да почнат разговор или да поставуваат прашања. Освен карактерот на личноста, важни се и заедничките интереси за текот на разговорот. Нормално дека ако сретниш некој со кој ве интересираат слични работи, разговорот ќе ви тече спонтано и како песна, без притисок. On the other hand, ако со некој ве интересираат различни работи ќе наидете на незаинтересираност, а тоа само по себе придонесува за се друго.
     
    На cresa-jagoda, WildMk и Billy Idol им се допаѓа ова.
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    :l:
     
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Прочитај го текстот што го линкувал. Интересен е...
     
  9. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Сериозно ова ти е веродостојно 'истражување' ?
    -In a now-classic study, Barbara and Gene Eakins recorded seven university faculty meetings. They found that, with one exception, the men at the meeting spoke more often and, without exception, spoke longer.
    -One reason women tend to speak less at meetings, in my view, is that they don’t want to come across as talking too much. It’s a verbal analogue to taking up physical space.
    -Women in my classes at Georgetown University have told me that if they talk a lot in class one week, they will intentionally keep silent the next.
    -Even Margaret Mead, according to her daughter Mary Catherine Bateson, judiciously chose the issues on which she would speak up, so as not to come across as dominating.
    -Women have good reason for such caution — what I’ve described as the double bind. If they talk in ways associated with authority, they can be seen as too aggressive, and subject to the damning labels so readily applied to them.
    -It would be misleading to imply that women tend to talk less at meetings entirely by choice. Another reason is that they’re given the floor less often and, when they do get the floor, are interrupted more. Two dramatic examples of this were recently spotlighted. Earlier this month, as the New York Timesreported, the lone woman on a panel of physicists was ignored for the first hour; when the moderator finally asked her a question about her area of expertise, he quickly talked over her, offering his own view of her theories.
     
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    А не чувствуаш дека се потценети жените?
    Ако е гласна на работно место и бара екселентност, одма ќе почнат со муабети дека е 'нее*ана', дека е 'кучка' итн...
    Светот е навикнат мажите да се доминантни, а жените субмисивни, и многу често кога жена искажува мислење, бива дочекано на нож.

    Знаеш.. она со трепкање со очињата и смешкање на прв дејт, е пример за 'скромна', 'пристојна' девојка, а оваа другава која е гласна и доминира со разговорот, некои мажи ја доживуваат како закана.

    За рамноправност во ова поле, жените мора да се научат да ги изразуваат јасно и гласно своите мисли и ставови. Не само заради дејтање, туку општо во секоја ситуација.
     
    На tamche995, Emy867, Disconnected и 6 други им се допаѓа ова.
  11. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Па тоа и ми беше поентата.
    Статијава говори за општественото потиснување на женското јавно мислење, додека Били ја претстави како научна теза која се заснова на биолошка предодреденост за способност за комуницирање, правејќи споредба меѓу два пола, едните со дарба, другите и не толку.
     
    На Disconnected, zalosna, Alisa22 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    @lovestoneddd , каде имам нагласено дека мажите имаат дарба за комуницирање, додека жените немаат. Научно е докажано дека жените во просек зборат повеќе од мажите. (20к vs 7k зборови дневно), иако видов дека тоа се стари истражувања и денес се побиени.
    е оној дел од истражувањето каде се докажува зошто жените се субмисивни во разговорот со мажите како што и напиша после @WildMk .
    Тоа и ми беше прашањето @Nausicaa , зошто се поставувате така индиферентно (не сите) и никогаш не пристапувате доминантно во разговорот. @Animali само даде одговор дека можеби е поради тоа што ние не сакаме жени со став, мислење, туку кукли кои ќе климаат со глава. Што мене ми смета, и затоа ве прашав.
    Иначе ако ме имаш читано и во ФМЌ и на други теми ќе видиш дека никогаш не сум правел разлики помеѓу мажи и жени, посебно не па биолошки, мажите се супериорни генетски блабла :rofl: Лол. Ќе треба дипломата да си ја искинам, фрлам и да заборавам на се што сум вложувал и трудел минатите 4 години. Јас и подржувам повеќе жени да се вклучат во научната фела и тоа баш во мојата сфера кај што сте во огромен дефицит.
    На иста страна сме по ова прашање.:l:
     
  13. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Твојот првичен пост не гласеше така.
    Еве :
    Нема такво истражување што може да даде реален одговор на прашањето кој зборува повеќе, дали мажите, дали жените, а квази истражувања кои служат за меме материјал и ' Вицеви за душа ' , имаш еден куп.
    Нерелевантно до бескрај.

    Инаку како одговор на твоето прашање од првиот пост, ќе кажам дека незаинтересираност е во прашање.
    Нема таков човек да е into someone, а да е пасивен и да делува као уатевер. Сите се трудат за личноста што ги интересира.
    И друго, иста бранова должина. Ако не се осеќа комотно со тебе, нема ни муабет да ти прави. Има луѓе кои уста не отвараат покрај други, ама имаат една особа со која зборат триста на саат. И обратно. Луѓе кои без проблем комуницираат со други и ги има во сите теми, а таму негде постои особа со која не им се испушта ни збор во нивно присуство. Индивидуално е.
     
    На theowndemon, irrelevant, Disconnected и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Billy Idol, можам да зборам само за себе. Никогаш не сум се водела од тоа, „Еј, овој е симпатичен дечко па ќе глумам дека сум заинтересирана, макар сто саати зборел за спорт, коли или шефот на работа“. Во принцип, комуникативна сум и си правам муабет со сите. Е сега, ако некој е агресивен соговорник, без почит кон туѓото мислење или постојано наметнува теми кои само него (неа) ја интересираат, тогаш полека се повлекувам. Која е поентата тогаш, да бидам публика за некој кој врз мене (и останатите присутни) си јача ораторски способност?

    Понекогаш може да се случи да налетаме на соговорник со кој немаме една единствена заедничка тема на муабет, освен времето. Јбг, никој не е крив.

    Не знам што да ти кажам. Во принцип, ако некоја девојка се однесува индиферентно кон тебе, веројатно така и се осеќа :| Можам да те „тешам“ дека ете, се води од некои застарени сваќања дека мажите не сакаат жени со свое „јас“ ама искрено, без везе ми е и не верувам во тоа. Совет од женска страна? Штом забележиш дека симпатијата не ти возвраќа на вниманието и дека џабе се трудиш, време е за нова симпатија.
     
  15. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    @Billy Idol Сопствената "неспособност" не треба да си ја оправдуваме со шовинистички квази истражувања
     
    На FVP, MarianaBT, Alisa22 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Па еве во вториот пост се поправив дека сепак тоа научно докажување, lately е побиено и најново е докажано дека приближно исто збориме. Но, ти успеа да ги извртиш овие мои зборови дека:
    И не зборам за незаинтересираност. Тоа е лесно воочливо. Туку баш за заинтересираност каде жените земаат пасивна улога во разговорот, додека мажите поактивна. Не дека истите не зборуваат или пак даваат кратки, јасни концизни одговори. Напротив зборуваат на долго и на широко, но, секогаш тоа го прават на порезервиран, пасивен начин. Додека ние сме тие кои доминирачки го водиме разговорот. Нема баланс, сфаќаш?

    @Nausicaa , не зборев стриктно за мене или стриктно за еден пример. Го имам забележано и наоколу, помеѓу другарите. И не зборам за дејт или првично запознавање, туку и за врска. Бар од она што јас сум го искусил, скоро секогаш јас сум бил таа подоминантната страна во разговорот, и не само јас, скоро сите машки што ги знам. Дури и сум пробал да се однесувам на начин на кој женските се однесувале во разговорот, по пасивен, оставајќи ја неа да ја води таа активна улога, и скоро секогаш разговорот завршувал за брзо, владеела тишина и не знаела она како да го продолжи. Како да не се снаоѓала во таа улога.
    Не дека јас имам проблем со тоа што јас сум оној што доминира во разговорот, си дрдорам многу и секогаш имам да најдам теми на разговор, посебно со личности кои ми одговораат, истиот да трае и по цели ноќи. Но ете, таа некоја нишка секогаш се провлекувала.
    Со машки пак кога сум разговарал, сум го немал истото чувство, напротив, секогаш биле доминантни и директни, додека со и со другарки сум ја забележал истата субмисивност. Значи не се работи само за флерт.
    И пак ќе повторам, не се сите девојки такви, јас побарав мислење од таквите, зошто се такви. :D
     
  17. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Се поправи пошто не бев мрзелива и ја прочитав целата статија и укажав од каков тип е.
    Иначе ќе си стоеше како што напиша првично.
    Пак, ние и тие. Да не кажеш дека не се водиш по пол, кога еве пак го правиш истото.
    Ете моето искуство и впечаток кажуваат дека машките со кои сум правела муабет, не да не се доминантни туку дури ни муабет не знаат да прават. Дали сега треба јас за сиот машки род да го речам истото ? Не. Едноставно е мислење произлезено од сопствено искуство,
    Доминирачки биле..
     
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Околу мене пак, не е така.
    И жените и мажите, се комуникативни.
     
  19. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Имав сличен случај.Решението е да и го кажеш проблемот во лице затоа што без разговор ќе издржите најмногу еден месец.Позз:wasntme:
     
    На Tokyo. и WildMk им се допаѓа ова.
  20. NiceBoy

    NiceBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Машки
    Што се случува? Зошто се случуваат моменти кога мислам на нејзе и после 4 години? Нели да беше привлечност ќе избледеше. Да беше само поврзаност ќе избледеше. Нели оддалечувањето ќе помогнеше да избледи се. И покрај сиве овие години, и покрај забавување со други, повторно се враќа таа. Имате ли некакво логично објаснување?
     
    На MarianaBT му/ѝ се допаѓа ова.