Совети од организатор на свадби

Дискусија во 'Свадба' започната од nene88, 22 април 2014.

 1. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.933
  Допаѓања:
  49.989
  Пол:
  Женски
  Јас правам бомбони за свадби, по дома, во темата бомбони ќе ги видите а ги имаме и на ФБ страна, не знам дали смеам да ви ја ставам страната овде во порака кој сака нека ме исконтактира. За разлика од атељеата сме многу поефтини бидејќи не работиме само тоа, не работиме на заработка туку повеќе од мерак.
   
 2. a.c.k.a

  a.c.k.a Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  817
  Допаѓања:
  601
  ако можеш во ЛП пушти ми линк
   
 3. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Ајде и кај мене во лп facebook страна и телефонче. И сите оние на форумов што работат нешто поврзано со свадба може да ме контактираат за соработка :)
   
 4. nena-mk

  nena-mk Нов член

  Се зачлени на:
  11 декември 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Vaka sega jas ke izlezam od tema pravam svadba na 06 septemvri i me interesira svadbata dali treba da pocne od 20h i da trae do 1 ili da pocne od 19h do 12 edna moja drugarka pravese lani svadba istiot datum i zapocna vo 20h so sto vo 12h i ja prekinoa muzikata jas ne sakam svadbata da mi trae 4 saat tuku 5 saata. I uste nesto od koj zavisi od kolku ke pocne svadbata? ve molam za sovet
   
 5. fs-fs-fs

  fs-fs-fs Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  800
  Пол:
  Женски
  Значи септември е сабота ден, а во сабота сите кафани работат до 01ч, значи и твојата свадба ќе трае до 01ч , за тоа кога ќе ти започне свадбата сама ќе решиш јас на мојата покана напишав прием на гости од 19-20ч, за свадбата да ми почни во 20ч. Ти ако сакаш да ти почни побрзо ќе си напиши поинаку и готово. Почетокот на свадбата треба вие да го решите за то нема правила, додека за траењето има во сабота до 01, во петок и недела до 12ч
   
 6. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Зависи од ресторанот. Со тоа што е сабота, музиката ќе трае најдоцна до 00:45, за да може да си заминат гостите до 1ч. А најчесто приемот започнува од 19. Доколку имате договор со ресторанот треба во него да стои колку часа може да трае свадбата ( обавезно проверете, има клаузули и за доплата ако се пречекори времетраењето што е впишано во договорот ).

  Од моето досегашно искуство, за прием на гости се одвојува половина час, но и тоа зависи од бројот на гости на свадбата :)
   
 7. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.132
  Допаѓања:
  20.660
  Пол:
  Женски
  Мислам дека по кафаните има опција да си доплатиш ако сакаш свадбата да ти трае повеќе од предвиденото време. Нека каже некој што е поупатен,
  Па ти види, ако има расположение на ниво доплати си. Ако почнат луѓето да се разотидуваат немој, да не се тршите џабе. Ќе си процениш ситуација.
   
 8. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Од прилика доплатата е 200еур/час зависи од ресторанот. Сето тоа треба да го пишува во договорот. И би требало однапред да биде најавено, за ресторанот да може да го пријави продолженото работно време. Во спротивно може да има проблеми со инспекции.
   
 9. Crna26

  Crna26 Нов член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
 10. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Вака. Би ве замолила во темава да пишувате доколку ви треба совет околу било кој дел од организирањето на свадбата. За претходниов пост мислам дека е посоодветна категоријата Бомбони. Или ако има некој заинтересиран за деловна соработка, или сакате некого да ми препорачате да го контактирам, пишете ми во лп. :)
   
 11. Leichka

  Leichka Активен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2014
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  8
  Треба да почнам да размислувам за нашата свадбата и сега размислувам дали да ангажирам некој што организира свадби или тоа да го правам јас со помош од моите блиски. :?:
   
 12. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Јас, секако, советувам ангажирање на свадбен планер :) Така заштедуваш доста време и енергија, а и нерви. Убавината на планирањето на свадбата со помош на семејството е во тоа што сите заедно планирате, но, од друга страна, така сите пробуваат да наметнат свое мислење. Додека, пак, планерот дава совети, но секогаш ги исполнува желбите на младите.
   
 13. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Свадбената сезона заврши, но подготовките за следната се во полн ек. Ако имате прашања околу организацијата, имате свадбен планер на форумов за вас :)
   
 14. Andemona

  Andemona Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  2.002
  Пол:
  Женски
  Дали @nene88 или некој друг знае каде можат да ми испечатат некои работи како на пример ми треба голем постер со натпис што ке виси од терасата надоле,траки со натписи за врати,мали напишани ливчиња за на масите и така ми треба некој поефтин нормално пошто пуна глава со идеи имам ке се изнадавам пари ако ненајдам ефтин:D
   
 15. ..Queen..1998

  ..Queen..1998 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2017
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Женски
  Каде можам да го најдам планерот?