1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совет за гости

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Justijana, 8 октомври 2015.

 1. Justijana

  Justijana Нов член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Почитувани, Ве молам за совет во следната ситуација,

  Со мои другарки, со некои се немам видено и по 10 -15 год, на моја инцијатива решивме да се збереме кај мене на неколку часа дружење. Друштвото ке сме најмалку 7 женски. Му кажувам на дечкото ми дека ке треба да исчезне неколку саати пошто не му е место во женска бања. Он се противи , и ми вели ова е крај и кус ми бил умот и ми требало некој што ке ме тепа, да имам страв од него.

  Јас веке 2 декади живеам во странство и тоа што побарав е ОК. На запад од партенр не мораш да му кажеш, он самиот ке свати и ке си најде совај занимација. Мене ова однесување мие многу од феудално општество ...

  Како се социјалните правила во Македонија во оваа ситуација?
  Поздрав
  Јустијана.
   
 2. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.388
  Допаѓања:
  171.341
  Како прво,болдираново,ако сотие зборови си му се обратила....замисли си тебе тој така да ти кажал...многу невкусно,нели?
  Социјални правила во Мк?
  Се е индивидуално,зависи од условите во кои се живее,сфаќањата на партнерот,начинот за забавата при вакви средби и сл.
  Неможе некоја која живее во заедница да им каже на старите да изчезнат.
   
 3. Justijana

  Justijana Нов член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски

  Стетоскоп благодарам за одговорот. Па јас му кажав да излезе, едноставно не му е местото во тоа друштво. Ок е да ги почасти пијалок, може и во друга соба да оди да седи, ама не можам да сватам да седи во иста соба со мои другарки од детството. Нема што муабет да прави...едноставно, не муе емсто во тоа друштво.

  Незнам, ама за стари ако се има во заедница - па на нив на самите ке им текне да одаат на маала некаде. Бар така мислам..се секавам и јас изрснав во МК, и коа ке и дојдеа на мајка ми комшивки, татко ми знаеше и сам да си излезе без мама да му спомне..
   
  На oblace1 и toogood им се допаѓа ова.
 4. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.388
  Допаѓања:
  171.341
  Штом сака да седи,остави го нека седи.
  Можеби ќе му стане незгодно кога ќе почнете да вртите женски муабети,па самиот ќе стане да излезе малку „на чист воздух.“
   
  На ennaz и Justijana им се допаѓа ова.
 5. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.307
  Пол:
  Женски
  Леле колку голема работа сте направиле од глупост...

  Не си морала да му кажуваш ништо, тој сигурно би заминал ако сфати дека нема што да прави во ваше друштво. А и неговата реакција не ми е нормална, како тоа треба да те тепа, wtf?
   
  На ku4ence, senza.parole, crazylady и 11 други им се допаѓа ова.
 6. Justijana

  Justijana Нов член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Стетоскоп Фала за советот и идејата. Но не му текнува за чист воздух. На запад тоа е многу убаво порегулирано, однапред партенрот си кажува, супер - јас ке одам таму и таму. Ама тука треба да се карам и раскинувам врска. Мене не мие сватливо како на 41 годишен човек тоа да објаснувам во 21 век....А неодамна беше со моја постара пријателка, икоја ми дојде на гости ..и он седи, на фотелја со едната нога крената горе а другата доле, ко мало дете што не доликува на 41 годишен човек да седи со стара 67 год пријателка.Некако и се срамам од неговото сељачко на еден начин однесување.
   
 7. Justijana

  Justijana Нов член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Crimpson, да се направи голема работа. Можеби затоа што јас очекував он да каќе ке одам таму и таму..а он гледам си се токме да е во тоа друштво. Не би заминал он, не би му текнало. А и неговата реакција за котек ме уплаши искрено. Дали и треба таков кој ми вели дека ми треба некој котек да ми удари и јас да се плашам од него...А јас успешна бизнис жена на запад со мегународно деловно изкуство на рекордно ниво, некој тоа да ми спомне е како во феудалните општества...( ама ете мислејки ја најдов лубовта во македонија, испага сум згрешила.. ) :(
   
 8. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Justijana, во право си дека тоа не наликува на возрасен човек и тој самиот требал да сфати, впрочем, јас да бидам маж, не би ни сакала да седам со разгаламени кокошки.

  Колку долго сте заедно? Ми личи како да не го познаваш. И што е филмот со западот? Сериозно толку ги генерализираш маживе по националност?
   
  На ku4ence, joy1, jacqueline.s и 2 други им се допаѓа ова.
 9. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.307
  Пол:
  Женски
  А ова првпат се случува? До сега не сте имале слични проблеми?

  Малку ми е чудно од нормален брак човек да почне да ти се заканува со насилство, и тоа поради толку бесмислена караница. Сигурна си дека нема некој друг, подлабок проблем? Можеби ова е само повод за кавга, ама не вистинската причина.
   
 10. Justijana

  Justijana Нов член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  SKoro 3 gd zaedno. Go znam..No e mnogu posesiven. Nema film so zapad, za zhal e taka - ovde se programirani mashkite :)
   
 11. Justijana

  Justijana Нов член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Pa ova prvpat se sluchuva da se soberam so drugarki posle 15-20 god. Poshto I ne zhievam vo MK jas mnogu. On odma pochna da misli deka go ponizhuvam..ednistven problem mu e chuvstvo na inferiornost, koe go prati vo poslednite nekolku god poradi nekoj zdravstven problem. A jas s etrudam d amu pokazham deka jas ne go primetuvam toa i mene ne mi smeta i on treba da ne se chuvstvuva inferiorno. Jas go sakam kakov shto e.
   
 12. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Дечко ми е дваесет години помлад од твојот, живееме заедно, Македонец е и не, не реагира така. И многу други што ги познавам, ама ете, тој е фактот што најмногу можам да го приложам.

  Најдобро седни и добро разговарај со него, биди трпелива. Не знам сега за сега каков совет да ти дадам, а би сакала да ти помогнам.
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.892
  Една недела претходно најавуваш дека ќе имаш гости, со тажен израз на фаца му кажуваш колку би сакала и тој да е во друштво со вас, но некоја од другарките предложила да е строго женско друштво, па го замолуваш ако може да ве остави сами. Му купуваш карта за омилениот филм во кино и му ветуваш дека нареден пат ќе биде со вас. Не си ти крива, другарка ти е лоша. Ќе мора неколку пати дури објаснуваш да повторуваш -Ова не е бркање, немој те молам така да го сфатиш.
  Ова ако си во тинејџерска врска, ние со 30 и 40 години не знаеме како во ваква ситуација, од ќотекот не ни помислуваме да побараме вакво нешто.

  Сериозно на твои години вакви прашања поставуваш?
   
  Последна измена: 9 октомври 2015
  На ku4ence, imelda, CameliaMiller и 6 други им се допаѓа ова.
 14. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Ima kulturni razliki i toa pogolemi i pomali zavisi od covekot.
  Ti si se naucila na toj odnos, mentalitet i si zaboravila kako e ovde. Ocekuvas da se slucat raboti koj mislis deka po redot na nestata se podrazbiraat. No vistinata e ; vo nekoja kultura se podrazbiraat, a kaj nekoja treba vo lice da se kaze (pa ako mu kazes i navreden ke izleze).
  Moeto devojce fati nekoj decko, da go narecam decko , na leten odmor vo MK.
  Za mene deteto bese duri i nad standardite makedonski. Ona mene mi zborese za nekoj raboti koj i smetale (vo sustina bea poveke smesni negoli tragicni), razbiram i zasto.
  Nakraj mi rece nesakam makedonski deckovci mnogu se napadni i zaokupirani sto ke oblece i kako ke izgleda i da dodadam deka celo vreme gledal vo telefonot.
  Jas go razbiram nejzinoto mislenje i prespektivata od kade rabotite gi gleda.
  Negovite sali nejze ne i bea sali. Kako na primr :ako go fatam ke go ubijam. Mi veli ona preplasena kako ke go ubie i sl.
  Ti si razbrala pogresno. Sigurno se posalil i ne mislel vooksto nisto okolu kotekot.Mozda nekoja uzrecica upotrebil koja ti si ja prevela bukvalno.
  Pr; dve deca se karaat i ednoto na drugoto mu vika"ne jadi burek". Mojava stoi tamu i podzamislena me prasa, "zosto da ne jade burek". Ona toa bukvalno go svatila.
  I taka do beskraj.
  Kulturnata razlika e golema. Se sovladuva no posle najmalku, najmalku 5 god i toa kaj luge koj stvarno sakaat da se vtopat vo masata.
  Ne e toa taka dojdov ovde i postanav ...
  Nekoj bi rekle nema veze, ama ima i te kako veze. Nekoj luge i 30god im se malku zosto ziveeat i rabotat po geta makedonski, pa posle se im e krivo, sistemot necini, lugeto bezdusni......, mnogu vrne sneg, mnogu pece sonce.

  Jas tebe te razbiram vo potpolnost ama i nego. Ednostavno imate drug zivot, drugi pogledi, drugi smeski......
  Ti treba da ucis, ama i toj poveke od tebe. Ke ima mnogu smesni situaci, ke ima i od smeska placka, ke ima i nedoumici......se na kup.
  Kade i da si po svetov gledas sama emigracijata kako se ponasa epa taka i tvojot decko ke mora da pomine niz site fazi.
  Ne se strami da prasas prasanje. Nema glupavo prasanje, samo glupav odgovor ima.
  Te ohrabruvam da prasuvas, mozda na nekoj tvojte prasanja mu se cudni no toa netreba da te zasega.
  Prasaj, sekoe prasanje e pametno.
   
  Последна измена: 9 октомври 2015
  На ku4ence, oblace1, Askopje и 7 други им се допаѓа ова.
 15. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Mi tekna sega da dopolnam.
  Mozda toa sto ti kazal deka za tepanje si so drug zargon e
  Ti padnala sekirata vo med (vo smisol kolku e on dobar)
  Seriozen bil, te poglednal na levo i ti si se uplasila.Neveruvam deka pomislil da te istepa
   
 16. ennaz

  ennaz Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2013
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  412
  Иста ситуација кај мене пред неколку години. Мажми (тогаш дечко ми беше) се налути што го „бркам“. Ја му викам за твое добро е, оди имај 2 саати за себе. Реши да остане. Ние не сме некое женско друштво што прави муабети за шминки и фризури, се инженери се во прашање без влакна на јазикот. Па кога му рипнаа овие моиве да го зезаат да го испрашуваат си фати штрафта после 10 минути. После ми вика убаво ми викаше требаше одма да си одам и другпат сам си наоѓа занимација надвор од собата ако не е надвор од дома.
  Е после кога се земавме се јави друг проблем кој малце потешко се реши. Свекор ми кој живее на друг спрат од куќата сметаше дека мора да биде дел од секое друштво кое ни доаѓа во куќата, па и кога сум сама со другарките.
   
 17. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.441
  Допаѓања:
  34.230
  Пол:
  Женски
  До човекот е . Џабе и странство и се . Он ако е од праисториско време да ми се заканува со ќотек ако ми дојдат другарките , ќе ми се заканува и ако дојде комшиката на кафе кратко . Боже сачувај од такви мажи.

  И немојте да правите споредби со мк и странство . Кој си е таков створен таков си е . Едно странство не го мења . И за 4 години заедно незнам како не го запозна дека е таков ?
   
  На senza.parole, crazylady, MayDiamonds и 7 други им се допаѓа ова.
 18. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.271
  Jустијана, не го знам начинот на кој си го ,,замолила'' но, верувај дека употребата на зборови и интонацијата на тонот, во одредени моменти може да бидат пресудни при одлуката на соговорникот. Но, како год било тоа не му дава право да те омаловажува.
   
 19. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.307
  Пол:
  Женски
  Е шо не направи нас што сме во Македонија, првпат слушам за таква драматична реакција како на дечко ти.

  Не генерализирај, до него е.
   
  На MilaP, jacqueline.s и duffi им се допаѓа ова.
 20. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Мене кога дома ми доаѓа женско друштво, не не ни муабет потребен, самиот си излага.
  Незнам како му се седи со 7 жени дома, како муабетот би му бил интересен.
  Она за тепањето не е за коментар.

  Отварај очи со кого живееш.Тоа што сега ,,онака,, ти пречи утре-задутре ќе ти ствара нервоза.
  Тоа ти е мој нај искрен совет
   
  На ku4ence, crazylady, joy1 и 10 други им се допаѓа ова.