1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сокови од зеленчук

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од maja8, 17 јануари 2010.

 1. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.150
  Јас никогаш немам пробано сок од зеленчук, но сакам да слушнам како ги подготовувате, колку ги консумирате и т.н.
   
 2. kiki

  kiki Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2009
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  18
  Јас консумирав кога бев на диета, затоа што денот ми беше само на зеленчуци и мораше :) Иначе мислам дека најздрави се баш соковите од зеленчук. Се што мислиш дека ќе ти одговара го ставаш со соковник и пиеш. Не се вкусни, ама јас си ставам црн пипер и малку сол, па можам да кажам дека се пијат.
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.315
  Imam power juiser sokovnik pa cesto pravam sokovi, mada preferiram ovosni ama pred nekoj period pravev i od zelencuk. Procitav nekade deka sok od zelka bil mnofu zdrav za zeludnik,,,,pa iscediv sok od crvena zelka, morkov i dodadov nekoj limon. Sokot izleze fantasticen, deka zelkata i morkovot se blagi pa bidna blag a limonot samo go osvezi. Ubav e samo sto mirisa na zelka. Onoj standarden sok od cveklo, morkov i limun e cista klasika ama mnogu e zdrav i go podiga imuninetot, toj go davam i na moeto dete. Vo sustina sok mozes da napravis od bilo koj zelencuk, dobro sega ne od kompir :) ama zavisi dali ke ti se dopadja
   
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.752
  Допаѓања:
  113.591
  Јас си го купив Power Juicer - от пред два дена, ама никако да ги убедам децата да ги пијат соковите што им ги спремам :D
  Сакав да прашам колку време може да се чуваат свежо цедените сокови? Има ли некој искуство со чување сокови или мора одма да се пијат? Знам дека најдобро е веднаш ама преку ден кога не сум тука сакам децата да пијат, а не знам дали ќе ја убедам жената што ги чува да им спрема сокови, и ако им прави дали ќе го чисти соковникот како што треба - не е баш лесен за чистење.
  Исто така сакам да прашам за остатоците - не се баш ака малку и суви како на рекламата - дали ова само мене ми се слчува, не ми чини овошјето, или што? Особено од цитрусни овошја.
  И кои комбинации на сокови им ги давате на децата? сакам да им ставам цвекло, ама не ми го пиеја, има ли начин да се камуфлира некако? :)
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.315
  Jas gi cuvam vo frizider i toa najvekje 5-6 dena, doduse i po malku pravam, deka nema neli konzervansi i ne stojat mnogu ali vo frizider stojat povekje. Ne im gi davaj cisti sokovite obavezno dodavaj i vodicka, zatoa sto se mnogu jaki i moze da im reagira stomaceto-da dobijat proliv, da se isipat i sl.
  Jas cvekloto go kamufliram so morkov i limon a mozes i portokal a nekoj stava i jabolko, ama mojot go pie toj od cveklo, morkov i limon. Ako limonot go stavis so se kora togas sokot nagorcuva i ne go sakaat pa zatoa jas go lupam. Nekogas mu go kamufliram so toa sto mu dodadam polovina vo flasicka i od toj sok sto go saka najmnogu :). Kako i da e mislam deka mozes da go kamufliras samo so citrusni ovoshja zatoa sto tie imaat jak vkus.
  Otpadokot e suv koga pravam sok, mnogu e siten i ne e 100% suv, neznam kako da ti objasnam a i neznam kaj tebe kolku izleguva suv. Onoj pat pustiv banana :) mozda smesno zvuci ali sakav da probam i da ti kazam deka mnogu malku izlze sok a otpadokot bese kako pasirana banana, taka da od banana ne probuvaj, ne biva.
  E za sokovnikot mnogu biten detal za da ne go unistis, koga stavas cveklo obavezno go seci na parcinja, ne gi stavaj celi ili bilo koe dr ovoshje ili zelencuk. Na pocetok ke nema gajle sokovnikot ali so tek na vreme ke se rasipe, taka go rasipa edna moja prijatelka.
  Ako sakas uste nesto da prasas pisi slobodno
  pozz
   
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.752
  Допаѓања:
  113.591
  Фала многу за одговорите.
  Мене отпадокот ми излегува сув од цвекло и морков, ама од цитрусните овошја ми личи доста сочен, а и не е ситен. Ќе видам дали некој што го знам го има соковникот да споредиме. А парчињата овошје треба ситно сецкани да бидат, како за овошна салата, или да речеме јаболко на 4 дела?
  Инаку за банана читав и во упатството, пишува дека банана не се става во ниту еден соковник, туку треба да се изблендира, па да се додаде на сокот.
  Во фрижидер потемнуваат ли соковите од морков и јаболко, и дали ако потемнат се ок за пиење?

  Фала уште еднаш. Соковников многу одамна го сакав, и сега кога конечно го имам, ако го расипам нема да си простам :)
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.315
  Epa ok e ako od cveklo i morkov otpadokot e suv, zavisi i od svezinata na citrusnite ovoshja ali mozes da sporedis ako znaes nekoj koj ima vo tvoja blizina. Parcinjata nemora tolku sitno da gi seckas, dvolno e kao na pr. jabolko pa na 4 dela, portokalot mozes samo na 2 dela, neli zavisi i od goleminata na ovoshjeto ili zelencukot. Sepak moj sovet e da gi presekuvas.
  Znaev za bananata, neli deka e mnogu meka ama sakav da eksperimentiram :). Jabolkoto da potemnuva i toa za eden den i pokraj sto e vo frizider, no ako dodades limon neli vitamin C ja sprecuva oksidacijata (isto kako sto e so dunjata koga pravis slatko stavas limontus ili limon za da ne potemni) medjutoa ako stavis mnogu limun dali ke go pijat decata. ALi dobro ke napravis da ima za 2-3 dena neli, pa i da potemni ne e strasno bidejkji na ladno vitaminite ne se raspadaat tuku na toplo ( sto i da varis neli se gubat del od vitaminite i mineralite a ova jabolko samo oksidira ne gi gubi vitaminite).
  Zasega otkriv deka samo jabolkoto potemnuva, bar od tie sto gi pravam.
  Poveli i drug pat
   
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.752
  Допаѓања:
  113.591
  Фала многу за одговорите!
  Не го знев ова дека витамин Ц спречува оксидација, ќе го применувам од сега.
  Инаку не мислам многу долго да ги чувам соковите, од вечер за следниот ден ми врши работа. Сакам да има спремно, жената што ги чува децата да им дава природен сок, а не по 10 чаши цедевита како што пијат сега. Не сакам таа да прави, нема смисла да ја терам уште и соковник да мие. Плус си го сакам соковникот, и не сакам друг да работи со него, да бидам сигурна дека ќе биде третиран како што треба :). Бреее ама сум посесивна! :D
   
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.315
  Hheheh ne si posesivna, samo si go cenis toa sto go imas zasto znaes kako si go kupila bidejkji ne e evtin sokovnikot. Za eden den nemas gajle i da ne stavis limon ne e strasno. A da sokovnikot ako ne se izmie vednas i se zapekne togas frli go vo kanta, za toa e malku dosaden ama pak od druga strana znaes deka dobivas vistinski vitamini za decata.
  Izgleda i dvete imame deca sto pijat mnogu sokcinja i mojot e strasen po toa prasanje, samo sok da e pa ne bira od sto e ama zatoa voda nesaka ic, ali mu ja podmetnam vo sokceto :). Ako nesakaat takov ceden od cveklo probaj ima na Fructal od cveklo sok, malku e skap 120den e 1l ali nema miris na cveklo, taka da mozes da probas cisto da se navikne na vkusot deteto.
  Aj mozda i ja sum dosadna so cveklo-zelencuk i ovoshje ama znam da ako ne si uporen za da podignat imunitet i gi naucis na taa hrana nisto ne pravis :D
   
 10. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.752
  Допаѓања:
  113.591
  Мора да научат да пијат сок од цвекло! Не верувам во вештачки витамини, природно си е природно. Сум им давала и вештачки витамини, оваа година ништо вештачко, обавезно овошје и зеленчук (ова второво кога ќе ги убедам), и поздрави никогаш не биле.
  Ќе го пробам и сокот од фруктал...сум го гледала ама на крај памет не ми паднало да го купам, мислев дека мириса и тој. Вреди да се проба во секој случај.
   
 11. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.315
  Da prirodno si e prirodno. Mora da bides uporna i da probuvas za da im najdes vkus koj im se dopadja. Moeto deka e alergicno na nekoi raboti (ima dermatitis), pa uste od malo go ucev na ovoshje i zelencuk taka da sega nemam gajle. Imalo momenti koga i odbival no go kamufliram ili mu sipam od sokceto sto go saka najvekje i taka se izlaze da ispie a isto i so hrana, koja ja odbiva mu dodadam od toa sto go saka najvekje i jade. Koga e vo prasanje imunitet treba da se vnimava a i navikitee se steknuvaat uste od koga se mali. Ne prifakjam izgovor "ne saka", ne deka ne saka tuku ne mu e davano da proba da vidi sto e ili nemala upornost majkata ili fantazija da go kamuflira za da se navikne na toj vkus.
   
 12. AnjaF

  AnjaF Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  10
  И јас откако го имам соковникот power juicer не престанувам да пијам сокови .Овошни почесто но и од зеленчук знам да направам .
  Цвекло и морков обавезно (понекогаш помешано со јаболко )
  Домат со магданос
  краставица , брокула ,киви и грозје
  домат морков зелка целер и брокула

  има милион комбинации што се прават со комбинација од овошје и заленчук
   
 13. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.150

  децата не смеат да пијат повеке од 2 чаши дневно цедевита. А и јас не пијам повеке од 3 :roll:
   
 14. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  јас си имам дома Power Juicer ама не сум испробала сок од зеленчук .. мама бидејќи експериментира цело време - пие, треба и јас некој ден да и се придружам :D
   
 15. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  326
  Единствено што можам да издржам е морков, ама помешан со овошје! Сок од зеленчук за мене значи - :puke:
   
 16. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  236
  Сум пиела сок од морков и од цвекло,од други зеленчуци не
   
 17. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  8.641
  Чисто зеленчук само не. Ама во комбинација со овошје да. И вкусни ми се. Кај ме потсетивте сега кој ќе го валка соковникот. :lol:
   
 18. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.798
  Допаѓања:
  5.050
  имам пробано сок од цвекло со додаток на јаболко и лимон .. преубаво нешто ...коментар од сестра ми Ч и мирисал на земја :D
   
 19. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  496
  И јас исто! Една моја комшика со тоа соковникот нон стоп само нешто експериментира, па ме грабна мене за дегустатор! Мешаше еднаш патлиџан со не знам таму какви додатоци, бог да чува ќе повратев! Ама тој од морков и беше стварно погоден, жими тој.
   
 20. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  154
  од зеленчукот можам само од моркови и тоа помешано со портокали и лимони други не сум пробала и не сакам