1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сокови од зеленчук

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од maja8, 17 јануари 2010.

  1. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Eднаш купив сок од зеленчук,од продавница,и едвај чекав да дојдам дома да се напијам,се секавам дека имаше внатре и целер,а јас мразам целер,и се напив и исплукав се :puke: Kе пробам во блендерон да направам нешто друго,можеби ке ме бендиса :lol:
     
  2. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    сок од морков :D
     
  3. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    е да и ни од кога си купиме соковник, си праиме сокови од брокула (ама со јаболка и портокал), а исто и од морков, или морков и јаболка, супер се, посебно од морков и јаболка мн ми е убав....
     
  4. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    ее ова не го знаев,мора да се проба!! 8)
     
  5. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Aко некој сака домашни сокови направени во блендер еве,си ги најдов во една книга :D

    250мл сок од моркови
    250мл сок од домат
    2 големи црвени пиперки
    1 лажичка сок од лимон(цеден)
    бибер


    Cокот од домат и морковот се тураат во блендерот,и се мешаат за малку време,колку да се соединат.
    Cе додаваат пиперките сечкани,и едната лажичка лимон,се става малку бибер и сето тоа се блендира и се тура во чаша :)

    Eве уште еден :D

    1 јаболко неизлупено и исечкано
    1 морков излупен и исечкан
    пола краставица исечкана


    Cето тоа се става в блендер и се блендира,потоа се тура в чаша,ако саката и декорација може на стапче оние како за скара ако ви останат од сечканите јаболка,краставицата и морковот да си накачите на стапче и легнете го на чашата :lol:

    Aко сакате уште рецепти,кажете ке пишам :wasntme:
     
  6. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Леле не ги можам соковите од зеленчук. Попрво ќе земам ќе си направам салата, отколку сокот да го пијам. Ептен ми е бљак! :puke:
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.865
    Пол:
    Женски
    Мене ми се допаѓа сок од домати. Понекогаш си купувам и си пијам. Многу ми е убаво и киселко ммм :D
     
  8. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Порано пиев цвекло и морков ама не ми се свиќаше, ама пак многу е сдрав... неможам да ги пијам овие сокови ич не ми се по кејф. :$
     
  9. CosmoGirl

    CosmoGirl Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    Сте го пиеле ли соков? Всушност, дали ова е сок? Само што еедвај се напив една чаша, демек нели здраво, за слабеење, такви ствари, ама целосен БЉАК беше...
    (купив два тетрапаци, помагајте! :D)
    [​IMG]
     
  10. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    И јас кога ги гледам овие се чудам дали се сок. Ништо, ако не го бива прави го сос за тестенини :lol:
     
  11. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    :puke: :puke: :puke: :puke: :puke: ич не сакам сок од зеленчук
     
  12. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    А не..благодарам ама не. Знам дека се здрави, ама мене зборот сок ми оди со нешто благичко и овошно. Далеку од домати и моркови.. :(
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Не сум пробала сок од зеленчук... Сум додавала моркови и цвекло, ама во овошен сок најмногу со јаболка и портокали, а некогаш и други овошја. Соковите ги правам со соковникот Bullet Express од Топ Шоп.
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Сок, не сок, јас обожавам ваков.
    Конкретно овој не сум го пробала, ама затоа со Томатело сосот имам долгогодишно искуство. :lol:
    Искрено, посладок ми е кога го пијам, отколку на тестенини, зашто ми е многу редок - право сокче!
    А овој на Таково каков е по структура ? Сличен е на Томатело сосот или е апла редок ко сокчето од јаболко !? :^)
    Ако е таков ич да не експериментирам, ќе си пијам Томатело. :D
    Исто ми се допаѓа сокот од цвекло, мајка ми го правеше со лимон и јагоди мислам, ама немам појма како се прави - одамна нема направено, а преубав беше сокот, поубав и од купечките.
    Ми се допаѓаат и соковите со морков, а оние помодарските со целер, брокула, зелка - no way!
    Во мојот желудник нема шански да внесам нешто такво, едноставно ме асоцираат на гадна водичка. :x
     
  15. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Освен сок од домати и сок од цвекло друг сок од зеленчук немам пробано. Сок од домати ми е најубаво нешто. Не ми се исплати сама да го правам. Немам ниту соковник, ниту блендер :( Краен избор тука е томателото. Уф мераци. Првпат кога го купи мајка ми мислам дека 70% јас го испив, на прсти прикрадувајки се до фрижидерот "да пробам некоја голтка". Обожавам зеленчук! Морков, брокула, карфиол, домати, све бре.. Многу повеќе од овошје. За жал други не сум пробала иако сигурна сум дека би ми се допаднале :D Ако знаете каде има што има пишете :D Од друга страна пак не е исто купечкото со домашно подготвен сок од свеж зеленчук, без засладувачи и такви ствари.. хмм :geek:
    А да ги скувам моите да купат блендер а :lol:
     
  16. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Кај тетка ми имам пробано и тоа повеќепати, тие имаат power juicer од топ шоп им е мислам, и пробав од моркови и од незнам уште што размешано, и добро е, малку киселко, но не е лошо. Сепак ќе се задржам на портокалче.
     
  17. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Не сум пробала сок од зеленчук а и никогаш нема да пијам сок од зелечук за мене е само сок од овошје.
     
  18. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Ммм..многу се вкусни. :D
    Прееска си направив сок од зеленчук во соковник ги ставив зеленчуците и завршена работа.
    Сум пробала од зелка,домат,цвеклоо,морков и многу други. :)
     
  19. Ligavka

    Ligavka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2011
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    88
    сок од цвекло :)
     
  20. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    И ја сум горд сопственик на Power Juicer :D (проклет соковник, колку и да е добар, многу мака бара за миење)
    Иначе за сокови од зеленчук немам нешто многу испробувано, освен што во се ставам моркови (обожавам моркови, а и го ублажуваат сокот). Пред една недела се избудалив па си исцедив сок од ротквици (читав дека бил многу здрав), ама овие млади ротквички беа лути, па сокот и со морков и со лимон и со вода и со шеќер за нитшо не го биваше (грозен беше).
    Ете не ми текнало со цвекло да направам, штом видов сеа денес ќе си купам цвекло, да го пробам и тој :)