1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сок од вишни

Дискусија во 'Рецепти' започната од prettyButerfly, 26 јуни 2011.

 1. prettyButerfly

  prettyButerfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  13
  Направивме сок од вишни по овој рецепт:

  Неварен сок од вишни
  На 1 кг миени , цедени вишни им се вадат семките,се додава 1 кг
  шекер и се остава 24 часа да пуштат сок.
  Вишните што се летнати се вадат со цедалка и
  може да се искористат за колачи ако се замрзнат во лончиња.
  На сокот се додава 1-2 лимонтуси .
  Сокот се собира во миени , исушени и ладни шишиња.
  ( за употреба се раствора во вода).

  Но што со пената? Со цедалката извадивме колку што можевме ама сокот е кисел..Дали е тоа поради пената, (имаме ставено доволно шеќер..) Да не знаете некој трик како да се отсрани киселото од сокот? :worried:
   
 2. al4e

  al4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2011
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  11
  Неварен сок од вишни

  Да, се вади пената, ама не му се секирај, таков е тој сок, киселкав неможеш да му ја отстраниш киселината. Мене пак баш ми се допаѓа таков
   
 3. zombi

  zombi Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  18
  Дали некој знае да ми каже рецепт за сок од вишни
  :!:
   
 4. Hkikica

  Hkikica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  676
 5. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  јас направив сок по овој рецепт и се испадна супер и густината ама некако не ми се свиѓа мозе да е поради тоа сто нема лимонтус ??? во рецептот не пишуваше лимонтиј и јас не ставив
   
 6. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  а вода не се додава ?? и колку сок одприлика ке излезе ???
   
 7. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  606
  Допаѓања:
  1.995
  Јас обожавам се од вишни, а сокот особено. :inlove: Баба го вари дома, незнам како ама многу е убав.