1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сок од домати

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Princees, 21 јуни 2013.

 1. Princees

  Princees Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Форумки дали некој знае како се подготвува некој диетален пијалок или пак сок од домати ??
   
 2. SummerLove26

  SummerLove26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2013
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  7
  Го најдов од една страница, се надевам ќе ти помогне :)
  Состав:
  20 кгр. домати
  Подготовка:
  Сомелете ги доматите на специјална машина што ги одделува семките и лушпата. Така сомелени ставете ги да се варат и варете ги 40 минути откако ќе зовријат. По варењетo сипајте ги во претходно загреани шишиња. Секое шише завиткајте гo во весник. Наредете ги шишињата во картонска кутија и завиткајте ги со ќебе за да се ладат постепено. Оставете ги да стојат 24 часа. Се употребува како додаток за јадења и за припремање на пица. Може да се пие како сок со додаток на сол и црн пипер по вкус.
   
 3. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.337
  Допаѓања:
  80.195
  Пол:
  Женски
  Речиси секој ден си правам сок од домати, превкусен ми е и дури понекогаш ми врши работа и како сос за крем-супа или тестенини.
  Немам некој посебен рецепт, обично импровизирам. :D
  Еден поголем домат го лупам, ја отстранувам дршката, го сечам на кришки и го ставам во блендер - ги меле дури и семчињата, така да немам потреба да се маткам и да ги вадам нив посебно.
  Го разредувам со вода во зависност каква густина ми треба и зачинувам со сол или вегета по вкус.
  Посебно многу ми се допаѓа вкусот кога во блендерот заедно со доматот додадам свежи ливчиња нане или магдонос - е тогаш е вистинска уживанција од бои и мириси. :mm:
   
  На prashinka, Ketchup и Saraa им се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.695
  Допаѓања:
  73.707
  Пол:
  Женски
  Ене го Вива :) додека уште не постоеше, не ми ни паѓаше на памет да пијам такво нешто, штом излезе во продажба реков морам да го пробам. Го пробав и океј ми беше, но потоа го користев само за готвење.
   
 5. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Nemam recept za sok od domati, no majka mi pravi I preubav e, prosto go obozavam. Nekogas koga sum nastinata ke se napijam I mn me osvezuva, mi daca energija.
   
 6. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Само за во јадења ми иде у комбинација. :) На пример, за приготвување на некој сос.!(fingers)
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.